1. 1.
  2006'yı damgasını vurmuş ve 2007'de de vurmaya devam etcek gibi gözüken anime ve manga serisi.
  konusu liseli bir çocuğun önüne düşen üzerinde death note yazılı defter ile başlıyor. Bu deftere öldürmek istediğiniz insanların adını yazarak ne zaman ve nasıl öldüreceğinizi belirliyoruzsunuz. iyi bir kurguya sahip, yeni nesil çizi teknikleriyle yapılmıştır. Hayret verici olaylar açıklanırken çalan piyano ortam gerilmesinde ve yeni bir sırın ortaya çıkmasında büyük bir fayda sağlar.
  29 ... suran
 2. 2.
  http://www.stoptazmo.com 'dan mangasının bölümleri indirilebilen, şimdilik iki bölüm okuyup başarılı bulduğum seri.
  8 -1 ... guilt and regret
 3. 3.
  Kurgusuyla ve karakterlerine yarattığı zekayla farklılığı yakalayan ve 2007 nin en çok beğenilenlerinden biri olmayı hak eden animedir. L isimli karakterin bu kadar pasaklı olduğu halde, o karizmayı nasıl yakaladığına şaşmak gerekir. Ayrıyetten misa isimli ikinci kiraysa oldukça abzürd yapılmıştır.
  11 ... siddetligecimsiz
 4. 4.
  kira isimli bir gerizekalının l isimli başka bir gerizekalı tarafından yakalanmaya çalışılışı.
  daha ilk 3 bölümde uyuz eder adamı,kira televizyona çıkıp kendisine kötü diyen adamı niye öldürmüştür?niye efendi efendi suçlularla mücadelesine devam etmemektedir?madem tanrı olmak istemektedir tanrıyı model alsındır,her hakaret edeni karşı çıkanı öldürmesindir.l ise başke bir konudur,adam gibi oturacağına tavuk gibi tünemektedir,2 laf edilecek bir şahıs gibi görülmemektedir tarafımdan.ha ama bağlar mı adamı bağlar,başladın mı bitirmek zorunda olduğun şeylerden,kurgusu güzeldir.
  10 -21 ... hammerheart
 5. 5.
  37 bölüm sürüp, etkileyici bir finalle sona eren anime. mangasını okumuş spoilercı gençlik tarafından sonunu bilerek izlemiş olsam da özellikle 36. bölümünde çok büyük heyecan yaşatmıştır bana, helal olsundur.
  10 ... draenei
 6. 6.
  son derece sürükleyici kurguya sahip polisiye konulu bir animedir. tüm dünyada hayran kitlesine sahiptir. normal bir diziden farkı şudur: "takip ettiğiniz bir diziyi izlersiniz ve bölüm bittiğinde onun üzerinde 1-2 dk bilemedin en fazla yarım saat eee şimdi nolcak? diye düşünürsünüz. Ama death note izleyip bölüm bittikten sonra kafanızda gelecek bölüm senaryoları fink atar. gece rüyalarınıza girer. rüyalarınızda 'olum kira iman et lan şerefsiz' 'ya bu L'nin yanına memoliyi versek çözer işi' gibisinden cümleler kurup sayıklanırsınız. bir an önce öteki bölümü indirip merakla kasarak izlersiniz." tabi kotalı kullanıcılara bu feci şekilde koyar ama olsundur. bu death nottur. bi elime geçsin telekom yönetim kurulunun resimli listesi hard diskinizde neme lazım diye durmaktadır.

  --spoiler--

  son bölümünüde* yagami raitonun (kira)nın ölürken L yi görmesi gerçekten müthişti.

  --spoiler--
  16 -1 ... btpugur
 7. 7.
  --spoiler--
  Bu deftere ismi yazılan insan ölecek. Bu defterin yazarı, kişinin ismi ve suratı aklında olmadığı sürece sonuç göstermez. Bununla beraber, aynı ismi taşıyan diğer kişiler de bundan etkilenmez. Eğer kişinin ismi yazıldıktan 40 saniye sonra ölüm biçimi yazılırsa, kişi o şekilde ölür. Eğer ölüm sebebi belirtilmemişse, sadece kalp krizinden ölür. Ölüm sebebi yazıldıktan sonra, ölümün ayrıntılarının 6 dakika 40 saniye içerisinde yazılması gerekir. *
  --spoiler--
  11 ... fatal
 8. 8.
  harika bir anime. aşağıdaki kısa tanıtım
  --spoiler--
  spoiler
  --spoiler--
  içermektedir.

  hikaye, ryuk adında bir shinigami'nin* death note'u* dünya'ya düşürmesiyle başlar.

  death note, bir okulun bahçesine düşmüş ve light adında bir öğrenci defterin düştüğünü görmüştür. gidip defteri alır. üzerinde nasıl kullanıldığı yazmaktadır:

  "bu deftere ismi yazılan insan ölecek.

  bu defterin yazarı, kişinin ismi ve suratı aklında olmadığı sürece sonuç alamaz. bununla nedenle, aynı ismi taşıyan diğer kişiler bundan etkilenmez.eğer kişinin ismi yazıldıktan 40 saniye sonra ölüm biçimi yazılırsa, kişi o şekilde ölür. eğer ölüm sebebi belirtilmemişse, sadece kalp krizinden ölür. ölüm sebebi yazıldıktan sonra, ölümün ayrıntılarının 6 dakika 40 saniye içerisinde yazılması gerekir."

  light, ilk önce buna inanmasa da kendine hakim olamaz ve tv'de gördüğü bir teröristin ismini deftere yazar. 40 saniye sonra, bir son dakika haberi olarak teröristin öldüğü haberi yayınlanır. light, gerçekliği tespit etmek için evin önünde bir kadını sıkıştıran adamın ismini yazar. o adam da ölünce light death note'ın gerçek olduğunu anlar.

  light deftere 5 gün içinde on isim yazmış ve kendine göre "kötü" olan insanları öldürmüştür. 5. günün akşamı ryuk isimli shinigami, light'ın odasına girer. light ryuk'un kendisini öldüreceğini zannerdeken, ryuk ona hiç bir şey yapmayacağını söyler. çünkü insan dünyasına düşen bir death note, artık onu bulan insana aittir. ancak death note'ı kullanan insan öldükten sonra ne cennete ne de cehenneme gidebilecektir..

  ancak o death note ile adaletli dünyasını yaratırken, dünyanın en iyi dedektifi "l" onun peşine düşecektir. bütün dünya'da gizli güç kira diye bilinen light, hem kimliğini polisten gizlemeli hem de l'in kimliğin öğrenmelidir, çünkü bulunduğunda idam edilecektir... bu durumda, kim kimi daha önce bulursa o ölecektir..
  12 ... double cross
 9. 9.
  Bana göre Modern çağın en büyük polisiyelerinden biri haline gelecek olan anime ve manga serisi.Şimdiden 3 tane sinema filmi var bile; ayrıca son sinema filmi Hideo Nakata tarafından yapıldığı için hollywood tarafından taklit edileceğine kesin gözüyle bakabiliriz.zira hollywood nakata'nın her çalışmasını taklit etmiştir. (bkz: ringu) (bkz: dark water)
  Anime serisine dönecek olursak daha dün bitirdim seriyi ve bir animesever olarak ağzım açık kaldı desem yalan söylemiş olmam.daha ilk bölümüyle sizi kendisine sıkı sıkıya bağlayan bir seriden bahsediyoruz; Light'ı ilk bölümde defteri hiç çekinmeden, hakimlerin kalem kırma hareketlerine benzer bir hareketle,çoşkuyla doldurmaya başladığını görünce tüylerimiz diken diken olur.ilerleyen bölümlerde Light'a hem kızarız hem de bazen kısık bir iç sesle onaylarız; ve defter bizde olsaydı hangi isimleri yazardık diye hayallere dalmış olarak buluruz kendimizi ve ister istemez dünya halklarının başına bela olmuş isimler aklımıza gelir. (bkz: bush)


  --spoiler--
  daha sonra L çıkar karşımıza.Yüksek iq'a sahip olan beynini devamlı glikozla besleyen, kambur bir şekilde yürüyen bu dahi dedektif'e hayran oluruz, onun erken ölümüyle yıkılırız.Daha sonra onun yerine geçen ve ona fazlasıyla benzeyen dedektif n'ye razı oluruz.
  --spoiler--

  anime anlatmakla bitmeyecek bir aksiyona sahiptir.ilk bölümüyle kendini bize bağlayan anime yine nefes kesen 36. ve 37. bölümüyle şanına layık bir biçimde biter.Bittiği zaman eğer heyecandan kalp krizi geçirmemişsek şükreder buluruz kendimizi.
  16 -1 ... tasslehoff
 10. 10.
  satranç oyununu seviyorsanız tam size göre bir anime.*
  --spoiler--
  ilk 8 bölümü beni benden almıştı. fakat; sonra ki 2-3 bölüm de bir yavaşlama, bir durgunluk hissi verdi.nedeni ise:
  L'nin light' ı kodese atıp, 50 gün filan gözaltında tutması ve japonya' da insan kalmamışta hep, devamlı light dan şüphelenmesi, sonra uzun bir süre yine light' la birbirini kelepçeleyip gezmeleri, açıkcası beni soğutmaya başlamıştı diziden.ama; ne hikmetse dizi birden eski kıvamına ulaştı 25.bölüme kadar arada bir inişli çıkışlı grafikleri olsada *gerçekten tatmin edici olmuştu.25.bölümden sonra L' nin yerine gelmeye çalışan N* ve M* açıkcası L' yi aratmadılar.36.bölüme kadar tamam kira* kazandı dediğiniz anda 37.bölüm size kapak gibi geliyor ve adeta bir u dönüşü ile near' ın mello' nunda yardımıyla kira' yı yendiğine şahit oluyoruz.

  anlaşılamayan noktalar ise: bu defterden kaç tane var.sahteleri, gerçeği derken insanın kafası karışıyor. bide ölüm melekleri ilk başlarda dizide etkiliyken, sadece ryuk son bölümde kira'yı öldürmesi dışında pek gözükmediler.

  şahsen ben kira' nın kazanmasını istiyordum ne bileyim ister sadist duygular deyin yada başka bir şey sonu güzeldi ama; benim için iyi bitmedi. son olarak acaba light gerçekten misa'yı seviyormuydu. kız onu ölümüne seviyordu ki öyle de oldu.
  --spoiler--

  dizi içerisinde sevilen karakter light gibi dursada, dizi bitince insan L'yi özlüyor.
  9 ... karanlikta gizlenmis isik