1. 1.
  Türkiyede bir dönem din görevlisi yetiştirmek üzere kurulmuş lise düzeyinde okullar.

  Bugünkü imam Hatip Liselerinin kökü olarak 1913 yılında imam Hatip yetiştirmek üzere açılan ve daha sonra Medresetü-l Vaazin ile birleştirilerek Medresetü-l irşad adını alan Medresetü-l Eimmeti vel Hutaba, kabul edilebilir. Bu okullar ömürlerini 3 Mart 1924 tarihli Tevhid-i Tedrisat Kanununa kadar sürdürmüştür.

  Tevhid-i Tedrisat Kanununun din görevlisi eğitimini düzenleyen 4. maddesi imamlık ve hatiplik gibi dini hizmetlerin görülebilmesi için ayrı okullar açılmasını öngörüyordu. Kanunda öngörülen bu okullar, 1924 yılında imam Hatip Mektepleri adı altında 29 merkezde açıldı. Okullar, 4 yıllık ortaöğrenim seviyesinde idi. imam Hatip Mektepleri 1930da öğrenci azlığı nedeniyle kapatılmıştır.

  1949 yılında ortaokul mezunu askerliğini yapmış kimselerin alındığı 10 ay süreli imam Hatip Kursları açılarak din hizmeti görevlisi yetiştirme uygulaması başladı. 1949 sonuna kadar 50 kişinin mezun olduğu bu kursların süresi daha sonra iki yıla çıkarıldı ve meslek okulu mezunlarının da kurslara girmesine olanak verildi.

  1950 seçimlerinden sonra iktidara geçen Demokrat Parti, seçim dönemlerine söz vermiş olduğu imam Hatip Okullarını (iHO), halka verdiği sözü tutarak iktidarının ilk yılında açtı. Birinci devresi 4, ikinci devresi 3 yıl olan 7 yıl süreli ve bir bütün teşkil eden imam Hatip Okulları 1951-1952 döneminde 7 ilde açıldı. iHO sayısı 1970-1971 döneminde 72ye çıktı. 19631964 öğretim yılında imam Hatip Okulları’na ilk defa parasız yatılı öğrenci alınmaya başladı.

  22 Mayıs 1972de yayımlanan bir yönetmelikle, imam Hatip Okulları ortaokuldan sonra 4 yıl eğitim veren bir meslek okulu haline getirildi. 1973 yılında, o güne kadar imam Hatip Okulları olarak anılan okullara imam Hatip Liseleri (iHL) adı verildi. Bu dönemde iHL mezunlarında fark dersleri vermden üniversitelerin edebiyat kollarına gidebilme hakkı tanınmıştır.

  1974te kurulan CHP-Millî Selâmet Partisi hükümeti döneminde imam Hatip Liselerinin ortaokul bölümü yeniden açıldı. 29 yeni iHL açıldı ve böylece okul sayısı 101e çıktı.

  1976da kızını iHLye kaydetmek isteyen bir velinin hukuk mücadelesi sonucu o güne kadar sadece erkek öğrencilerin alındığı iHLye Danıştay kararı ile kız öğrenci alınmaya başladı.

  Türkiye Milliyetçi Cephe hükümetleri döneminde (1975-1978) 230 yeni iHL açıldı. 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra 1985e kadar yeni iHL açılmadı. 12 Eylül yöetimi tarafından Temel Eğim Kanununun 32. maddesinde yapılan bir değişiklikle iHL mezunlarının üniversitelerin tüm bölümlerine gidebilmesine olanak tanıdı.

  1985te ilk Anadolu imam Hatip Lisesi olan Kartal Anadolu iHL açıldı.

  1980lerin sonuna gelindiğinde iHL'ler okul sayısı olarak fazla artmadıysa da öğrenci sayısı bakımından ve -Anadolu iHLlerin açılmasıyla- nitelik açısından genişledi.

  imam Hatip Liseliler özellikle diğer okul öğrencileriyle eşit şartlarda yarıştıkları 1973-1997 döneminde, başta üniversite sınavları olmak üzere kültürel ve bilimsel faaliyetlerdeki başarıları ile adlarından söz ettirdi. 1993-1994 öğretim yılında istanbul'un seçkin 121 lisesinin katıldığı "Liseler Yarışıyor" isimli bilgi yarışmasında Kadıköy imam Hatip Lisesi birinci oldu. 1994 yılında Kartal Anadolu imam Hatip Lisesi son sınıf öğrencisi M. Önder Kıyıklık, Fen bilimleri alanında ÖYS 1.si oldu. 1995 senesinde aynı okuldan Selçuk Şimşek, Türkçe-Sosyal alanı 2.si olurken 1996 yılında Selim Tuzci, Türkçe-Sosyal ağırlıklı puanda Türkiye 1.si oldu. Ard arda gelen başarılar çeşitli toplum kesimlerinden dikkatleri ve beraberinde ilgiyi iHL'ler üzerine çevirdi.

  16 Ağustos 1997 tarihinde çıkarılan 4306 sayılı sekiz yıllık kesintisiz öğretim yasası, iHL'lerin ortaokul kısmının kapatılmasına yol açtığı için iHL'ler açısından bir dönüm noktası oldu; katsayı hesaplaması ile üniversite giriş sınavlarında iHL mezunları aleyhine haksız rekabete yol açtığı yönünde eleştirilere maruz kalan yasa ile imam-hatip lisesleri 1 yılı hazırlık, 3 yılı normal eğitim olmak üzere 4 yıllık liselere indirgenmiş oldu. * ~http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0mam_Hatip_Lisesi~
  11 -1 ... vezir tonyukuk
 2. 2.
  (bkz: imam hatipliler kurultayı)
  1 -2 ... bahdeniz
 3. 3.
  adına yakışır şekilde hoşgörüye davet eden kurumlardır.
  6 -9 ... 007
 4. 4.
  insanlarin cocuklarini hem dini bilgilerini ogrensin , hemde okuyup adam olsun diye gonderdigi okul. kimse cocugunu imam olsun diye imam hatip lisesine gondermemektedir.
  12 -5 ... spiritualized
 5. 5.
  amacı tum meslek liseleri gibi kendi alanında eleman yetirmek olan liseler, bu alan imamlık iken, bu liseye girip bilimum meslekleri icra etmeyi isteyenler cıkar
  8 -4 ... dopdop
 6. 6.
  okudugum ve bana anlatilan seylerden dolayi bu okularda okuyan ogrencilerin gordukleri baskindan dolayi pek mutlu olmadiklarini dusundugum okulardir.burdan cikan ogrenciler cogunlukla akp tabanini olusturur.bazilari devamli ozgurluk isterler ama istedikleri ozgurlugun ne oldugunu soylemezler bize **
  7 -4 ... scurtel
 7. 7.
  esas olarak 12 eylül rejimince -ve onun öncesinin (demokrat parti, adalet partisi, milli selamet partisi)ve sonrasının (anavatan partisi, refah partisi, fazilet partisi, akp) siyasi partilerince- bugünkü konumuna getirilen çok tuhaf dinsel milli eğitim kurumları.
  3 -3 ... vernon sullivan
 8. 8.
  mezunlarının sadece imamlık yapması gereken liselerdir.
  13 -15 ... gerko
 9. 9.
  mezunlarinin sadece imamlik yapmasi gerektigine inanilan; aslinda her alanda kaliteli insan yetistirme konusunda basari saglamis, bu yüzden baya tepki toplayip önü kesilmis liselerdir..
  21 -11 ... tiriviri hanim
 10. 10.
  okulun adından belli olacağı üzere, imam ve hatip yetiştirmesi daha uygun olacağı okullardır, tıp fakültesinin doktor, sanat okulunda motor bölümünde okuyan öğrencinin motorcu * olması gibi birşey.

  eğer imam olmayacaksan, ileride ki hedeflerin arasında avukat, mühendis vb. meslek dalları varsa, neden imam okuluna gittin sorusunu yaşatır insana.
  10 -9 ... trablus