bugün

hakkında "hak gaspı" lafını duyduğumda gülmemi sağlamış lise çeşidi. halbuki öss deki katsayı rezaleti olmasa kim kimin hakkını gaspedebilir? sonuçta üniversiteye tek elden yapılan bir sınavla öğrenci alınan bir memleketteysen o sınavda yaptığından başka senin neyine bakılabilir ki? eğer imam hatipli senden iyi yapıyor, seni ham puanıyla geçiyor ise bal gibi de hakkıdır mühendislik, doktorluk. sen zaten baştan bu sınavı bir seçici kabul ediyorsan bu sınava girmiş adayın hangi liseden geldiği sonuçta seçeceği ve gireceği bölümle edineceği meslekte senden daha kötü olacağını ve senin hakkını gaspettiğini hangi mantıkla izah edebilirsin ki?

kaldı ki imam hatip liseleri meslek lisesi hükmündedir ve ilahiyat fakülteleri hariç ne seçerse seçsin puanı kırılacaktır ve ham puanda geçtiği düz lise mezunlarına bile geçilecektir mühendislik, mimarlık, tıp vs seçtiğinde. adam da hala çıkmış imam hatipli hakkımı gaspetti falan diyebiliyor. kerameti n(z)ickinden menkul heriflerin attırık beyinlerinden de ancak bu kadar mantık beklenir tabi ki.

illa ki de lise hakkında bir tanım isteniyorsa bireyin dinini öğrenmesi için çok da uygun olmayan okuldur. zira insanı sürreal bir ortama sokmakta, hayata hazırlamamaktadır. genelde bu liselerden mezun kişiler iş hayatında vs bocalar, karşı cinsle ilişkilerinde acemilik ve çekingenlik yaşarlar. bunlar da yorum değil tespittir. bunun yerine devlet denetimi altında tektipleştirilen dini eğitim yerine aileye serbesti tanınması fakat bir yandan da gençlerin belli ideolojik kamplaşmalara kurban gitmemeleri sağlanacak şekilde yapılacak bir dini eğitim modeli olmalıdır. bunun cevabı da dini fanus gibi bir eğitim sistemi sunan imam hatiplerde değildir.
sadece imam hatip değil, imam-doktor, imam-hakim, imam-başbakan yetiştirmeye endekslenen liselerdir.
ilginç bir tesadüf(!) sonucu, tanıdığım tüm imam hatip lisesi öğrenci ya da mezunlarının atatürk hakkındaki ortak görüşü;
-tamam bu ülke için bişeyler yapmış, yapmamış demiyorum ama sanki adam tek başına savaşmış, bu kadar abartılacak neyi var, bla, bla, bla...
dedim ya, tesadüf işte.
kadının imam yapılmadığı bir toplumda kız öğrencisi erkek öğrencisinden fazla olan, türkiyede alternatif bir yaşam tarzına sahip bir sınıf yaratıp halkı bölmek için yaygınlaştırılmış meslek okullarıdır.
din ve devlet işlerinin karıştığı kurum ve kuruluşların başında gelir.
ehliyet sınavlarının yapıldığı lisedir. besmelesizde giriliyor ben gördüm.
türkiyede her zaman ikinci sınıf olarak görülen lisedir. sırf muhafazakar olduğu için üniversite kapılarında kalan, bununla birlikte diğer meslek liselerinide arkasına takan lisedir. aslında hayatımızın her aşamasında ihtiyaç duyduğumuz lisedir, nasılmı allah gecinden versin bir yakınımız öldüğünde kapı kapı aradığımız insanların başına gelen imamlar dır, düz liselerde cenaze yıkaması öğretilmediği için imamhatipliye ihtiyaç vardır veya bir düğün yada sünnet merasimlerinde, asker uğurlamalarında da yine bu lisenin adamlarına ihtiyaç duyuyoruz, bu nedenle bu liseleri gerici yobaz olarak görmek yanlış bir yaklaşımdır.
edit:bu arada imam hatip mezunuda değilim.
itelenmeye çalışıldığı gibi, "meslek lisesi" falan olmayan, kuruluş ve tedrisat amacı doğrudan rejim karşıtı insan yetiştirmek olan okullardır. kendi dünya görüşünden başka hiçbir yaşam tarzı ve düşünceye tolerans göstermeyecek şekilde techiz edilen mezunlarını, adeta bir asker gibi "kutsal" görevlerine hazırlayan okuldur. gencecik yaştaki çocukların, gözü dönmüş bir takım din ve kin tacirlerinin yollarına basamak yapılması ve helak edilmesini sağlayan kıyma makineleridir.
bir üst sürümü için: (bkz: ilahiyat)
altı yıl eğitim aldığım öğretim kurumu. aldığım eğitimlerin bazılarını sayıyorum [ciddiye alanın götüne koyim ]

1)yoldan geçen kızların bacaklarına kezzap atma.
2)farklı görüşlerdeki insanların çaylarına siyanür atma.
3)rejim düşmanlığı.
lise tercihi yapacakların bu sene çok fazla düşünmeden girebilecekleri liselerden olmuştur kendileri.
(bkz: ösym)
(bkz: mikser)
istanbul'da bazı belediyelerin, belediye araçlarını servis niyetine hizmetine koyduğu okullar. diğer tipteki okullara aynı hizmetin verildiğini görmek, bilemiyorum, mesela düş olabilir mi?
amacı imam ve hatip yetiştirmek olan okul. *
peki bizimkiler ne yapıyor hayır biz doktor olmak istiyoruz diyorlar. e peki be adam niye ihl okudun o zaman? bu okulun amacı belli. bu okuldan sonraw okuyacağın okul da belli.
torna tesviye mezununun edebiyat bölümünü seçmesi gibi birşey bu.

katsayı muhabbetini çıkartıyorlar ya ona yanarım bir de sen ilahiyat'a gitmek istedin de engelleyen mi oldu?

bazılarının arka bahçesi. *
türkiye garip bir yer. hayatı boyunca bir imam hatip lisesinin içine girmemiş insanlar türlü türlü zevzeklikle okuduğum okulları akıllarınca yeriyorlar. türkiyede islami bir uyanışın önündeki engeldir imam hatip liseleri. lan sizin korktuğunuz kadar olsa o okullar giriş kapısına pas pas olurum öğrenciler ayakkabılarını benim üzerimde silsinler diye.
katsayı değişikliğiyle ilgili; din denmiş, iman denmiş, ahlak denmiş, üst mevkilerde artık bu sıfatları taşıyan insanlar olacak denmiş.
yani dolaylı olarak birileri beni, anadolu lisesi mezunu bir mühendis adayı olarak dinsiz, imansız, ahlaksız olmakla itham etmiş utanmadan.
birileri de zamanında çıkıp "biz bu liseleri dinini bilen doktarlar mühendisler yetişsin diye kurduk." demişti ama, şaşmamak lazım.aynı tas, aynı hamam...
yeni sistemle oraya gitmenin normal liselere gitme farkı kalmayacak olan lise. össde katsayı problemi de yasamayacaklarmıs. uzun süredir meslek liselerini bahane ederek asıl örtü altındaki meselesi imam hatip olan akp hükümetinin bir rüyası daha gerçekleşmiş oldu böylece.

bunun dısında oraya giden adam ilahiyat fakültesine giren bir yol içerisinde oldugunu bildiği halde oraya baslamaktaydı.ancak bu durum ne galatsaray lisesinde var ne de düz lisede. çünkü düz liseye giden bi insan kendisinin tek bir amaca çıkan bir yolda olmadıgını bilen bi insandır. kimse kimsenin kafasına silah dayatıp da aman ha imam hatipe git demiyor. bak diyor sen buraya gidiyorsun ama sonucun sudur diyor. bunu bildiği halde oraya giden insanın tıpı işletmeyi istemesi ondaki anlayıs bozuklugundan baska birşey değildir.
hala amacı din eğitimi vermekmiş gibi algılanan lise. kardeşim bu lisenin amacı imam ve hatip ihtiyacımızı karşılamak. bu konuda ilerlemek isteyene de ilahiyat bölümü var.
imam olmayacaksan, hatip olmayacaksan bu okula gitme! din eğitimini ailen veremiyorsa sana kur'an kursları da mı yetmiyor? o zman gidersin bu işin ayrıntılarını araştırırsın! sanki diğer okullarda dinsizlik eğitimi veirliyormuş gibi din eğitimi almış birey numarlarına yatmayın.

bu özgürlük veya benzeri birşey değil temel ile alakalıdır. işte bu temelk bozulduğu için makine mühendisliğinden makine bilmeyen insanlar mezun olur tıp fakültesinden de öküzler!

amacın ne ise ona göre okursun tıp fakültesinden mezun olup ben avukatım demek istiyorsan o senin özgürlüğün tabi!
necmettin erbakan efendinin bir laf-u güzafı üzerine girdiği yoldan çıkması çok zor görünen eğitim kurumlarıdır.

(bkz: imam hatipler bizim arka bahçemizdir)
(bkz: artık imamlar da atom mühendisi olabilecek)
bazı beyinden problemi olanların, din adamı yetiştirdiğini sandığı lisedir.
bu eksik bünyeler, araştırmaz, öğrenmez, imam hatip lisesinde nasıl bir eğitim verildiğini bilmezler. ama olay konuşmaya gelince, bik bik bik...

imam hatipte okuyan genç, fizik, kimya, matematik, biyoloji, edebiyat, tarih, coğrafya v.s bütün dersleri görür.
bunun yanında fıkıh,kelam, tefsir, hadis v.s dersleri de alır.

imam hatibe gitmeyi tercih eden insan din adamı olmak için orayı tercih etmez. düz lisede okuyan insanın aldığı eğitim yanında ayrıca, fazladan fıkıh, tefsir v.s gibi bir eğitimi de almak için gider. tamamen tercihtir.

imam hatibi bitiren kişinin tıp okuyamayacağı, hukuk okuyamayacağını düşünmek çok saçma ve gülünç kaçmaktadır.
katsayı engelinin kaldrılmasına gelince, bugün kopan fırtına tamamen kıskançlıktan kaynaklanmaktadır. imam hatiplilerin başarısı ortadadır. rakiblerinin artacağını hisseden bazı bünyeler, imam hatipliler, din adamı olabilir ancak lafının arkasına sığınırak, kıskançlıklarını gizlemeye çalışmaktadır.

şartlar eşitlenmiştir, hodri meydandır, çalışan kazansındır. bu kadar basit!
yarışa herkes aşit koşullarda katılacaktır, iyi olan kazansın! madem kendine güveniyosun, hodri meydan..!

bazı bünyelere de allah, akıl versin!
mezun olmaniz durumunda en az okul muduru olacaginiz kurulus. *
hayatında bir kez bile içine girip öğrencilerini, yapılan eğitimi ve hocalarını görmeyen gerzeklerce eleştirilen okullar.
anti-komünist dönemin bir ürünü olan ve amacını aşan kurumlardır. meslek liseleri olduğu düşünülürse kat sayı dezavantajları diğer meslek liseleri gibi devam etmeli ve sayıları azaltılmalıdır. ha şu da var, diğer okullara daha kapsamlı din dersleri isteyen öğrenciler için konulabilir. bunda da bir sakınca yoktur.
bir okula dışından bakıp camı çerçevesi kaç kat olduğunu söyleyebilirsiniz. anlarım. ama bir okulun verdiği eğitimden bahsediyorsanız kıçınızı kaldırıp bir kaçö imam hatipe bakmanızı isterim. hele okulun muhteviyatı ile ilgili sorununuz varsa elinizde argüman olmasını istemek en doğal hakkımız olur. değil mi lan.
acaba bu videodaki gibi daha ne sıradışı aşklar yaşanıyordur kim billir.

http://www.youtube.com/watch?v=b8glsvqQl7w