bugün

1983 yılında kurulan, bikaç kere koalisyon hükumetlerinde yer alan, 28 şubat sürecinde yıpratılıp kapatılan parti. en iyi ve en kötü yıllarını necmettin erbakan döneminde yaşamıştır.
benzerleri için,
(bkz: fazilet partisi)
(bkz: saadet partisi)
16 ocak 1998'de anayasa mahkemesi tarafından kapatılmıştır bu parti.
seçim zamanı geldimi kapı kapı dolanıp odun kömür dağıttıran parti. hacı sakalları klasikti. mitinglerinde yumrukları sıkar başparmaklarını kaldırırlardı. *birde iktidardayken çok sağlam emekli zammı yapmışlardı bunlar.
kapatma kararı için:

http://www.anayasa.gov.tr...AR/SPK/K1998/K1998-01.htm
28 Şubat ile ilgili bir soruya iktisatçı osman altuğ un verdiği yanıt çok ilginçtir:

"...Biz o dönemde havuz sistemini getirdik. Parasalcı ekonomiye baş kaldırdık. Güç dengelerinde sorunlar yaşandı. Sayın Başbakan Erbakan davet etti. Beni Başbakanlık Başdanışmanı olarak görev talebi oldu. Ben kişiye değil T.C. Başbakanı Başdanışmanlığı olarak göreve başladım. Birçok şeyi değiştirmeyi hedeflemiştik. Biz bir havuz hesabı yaptık. Devletin tüm kurumları ellerindeki paralarını başka bankalara yüzde 5le yatırıyor o bankalardan da yüzde 130 faizle borç alıyordu. Bunu görünce bir havuz kuralım dedik. Bu havuz kelimesi de bana ait değil Sayın Erbakana aittir. Bizim getirdiğimiz kamunun tek hesabıdır. Kendisi bunun adını halk anlamaz buna havuz hesabı diyelim dedik ve böyle bir oluşum başlattık. Biz havuzda parası olanlara yüzde 50 faiz verdik. Böylelikle yüzde 80 biz fazla kazanacaktık. Türkiyede tüm çalışanlara o tarihlere kadar görülmeyen oranda zam yapıldı ve memur yaptığı alışveriş ile piyasaya büyük rahatlama getirdi. Parasalcı ekonomiye başkaldırıda para mı halk mı bu yapılan parasalcı ekonominin darbesi midir yoksa askeri bir darbe midir bunun sorgulanması gerekir. Bunu şu anda açıklamak istemiyorum. Ancak parasalcı ekonomi olaya ağırlığın koymuştur..."
dedemle aramızda geçen diyalog:
+dede hangi partiye oy attın?
-buğdaya verdim oyumu yavrum.
+naptın dede sen ya?
- hep kır ata atıyordum bu yılda bereket getirsin diye buğdaya bastım mührü.
(söz konusu dedem 90 yaşında ve okuma yazma bilmiyordu.)
(bkz: sembollerin gucu)
(bkz: milli gorus)
(bkz: mücahit erbakan)
milli nizam partisi, milli selamet partisi, refah partisi, saadet parti ve son olarak akp olarak tezahür eden islamcı kesim partilerinin ortancası.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.