1. 1.
  psikoloji literatüründe kendini karşındakinin yerine koyma olarak adlandırılan formül.
  5 -1 ... sıçtırtma lamasına
 2. 2.
  pek az insanda olan yeti
  6 -2 ... kedidoktoru
 3. 3.
  (bkz: cempati)
  3 ... rasko
 4. 4.
  kendine yapılmasını istemediğin şeyi başkasına yapma olayının tek kelimeye indirgenmiş hali. bir kişiye birşey yaparken veya birşey söylerken kendimizi onun yerine koyma anlamına gelir.
  1 ... yazar sirin
 5. 5.
  dilimize fransızca'dan girmiş bi sözcüktür.bi anlık kendinden sıyrılıp karşındakinin gözleriyle görmek,onun hisleriyle algılamaktır olanı biteni.
  1 ... cuidarte
 6. 6.
  Diğeri'ni "Diğeri" olarak anlamaya ve onun potansiyellerini tahmin etmeye yönelik çaba harcamaktır. Empati bu açıdan kendini diğerinin yerine koyabilme kapasitesidir. Bu çaba, bireyin kendini merkeze alarak dünyaya ve dolayısıyla diğerine bakmak yerine, kendinden çıkarak diğerinin bakış açısına yerleşmesini gerektirmektedir.
  3 ... lilith
 7. 7.
  klasik empati tanımlarına katılmadıgımı belirterek söyle acıklamak isterim. bir insanın kendisini karsısındaki insanın yerine koyması kadar sacma bir şey olamaz ki bu mumkun değildir. Empati karsındaki insanı anlamaktır ,onun degerlerine saygı duymaktır. Bu yuzden bir pazarlamacıda olması gereken ve aranan en onemli ozelliktir. Tersi için sempati i indirgeyelim. Bu da karsındaki insana acımaktır. cevreye güzel gorunup gulucuk sacmak değildir.
  2 -2 ... melankolik
 8. 8.
  sen de haklısın kardeş diye düşündürten durumdur. iç huzur için, önerilir.
  2 ... paradigma
 9. 9.
  genel olarak sözlükte bulunmayan yeti.
  1 -1 ... imitasyon
 10. 10.
  eskişehir'de faaliyet gösteren bir dil kursu.
  1 ... peyderpey