bugün

müthiş derecede bir baş ağrısıdır.
Evlenme davaya benzer.Mutlaka memnun olmayan bir taraf vardır.
bir paragraf boyunca betimleme yapar, okuru canından bezdiren bir yazardır...
koca balzac'ı okudun da aklında bunlar mı kaldı demiycekseniz bişi anlatıcam..

vadideki zambaktandır..

genç adam orta yaşlı aşığının karşısına ilk defa traş olmadan çıkmıştır..

kadının yorumu;

her gün traş olan bi adam bi gün traş olmadan karşına çıktığında çok hoş görünebilir..

ben şimdi asıl anlatmak istediğime geçicem;

yine vadideki zambaktan..

bu sefer balzac'ın kulağıma küpe ettiği bi söz..

genç aşığın acı bir tecrübeyle öğrendiği gerçek şöyledir;

bir kadına asla başka bir kadından bahsetme..

balzac'ın ilginç bir cinayet yöntemi önermesine ne diyceksiniz;

bu sefer goriot baba'dan..

goriot babanın hasta yatağının başucunda bir içecek bulunmaktadır sürekli,

katilimiz her gün,ortasına delik açıp bi iple bağladığı paslı parayı bu suyun yada içeceğin içine bırakır bi süre..
Romanda gerçekçilik ve doğalcılık akımlarının yaratıcısı olarak kabul edilir."iyiliği gizli yapanlar, tanrıya inananlardır."
yanlış olmasın ama yanılmıyorsam kendisi kadınların münasip yerlerini kalplerinden önce verdiklerini söylemiştir. birisinden duydum ben de, adam balzac'ın söylediğinden gayet emindi.
" Aşk, insanı sürükleyip götüren eşi bulunmaz bir taşıt aracıdır. Yeni bir aşk, yeni bir dert demektir ", der...
balzac, en büyük fransız romancılardan biridir. sayısı 90'ın üstünde olan yapıtlarıyla gerçek bir evren yaratmıştır. bu evrende, 1830 yılları fransız toplumunun çeşitli tiplerini yansıtan çok sayıda roman kahramanı, birer destan kahramanı düzeyine ulaşmıştır. ve yine güçlü bir anlatım içinde modern toplumun değer yargılarının ve mitoslarının birer aynası bulunmaktadır. balzac bütün romanlarını insanlık komedyası(comedie humaine) adı altında toplamıştır. her roman bu bütünün sanki birer bölümüdür ve yazarın da dediği gibi batının binbir gece masalları nı oluşturur.
--spoiler--
insan ya acılarını unutmasını, ya da kendi mezarını kazmasını bilmeli.
--spoiler--
"Felaketin bir iyiliği varsa hakiki dostlarımızı tanıtmasıdır."
"erkekler kadınların içinde geçenleri bilseydi daha çabuk davranırlardı" sözünün sahibi, betimleme ustası fransız yazar. bu söz, vadideki zambak'ta yer alan kontes karakterinin ölmeden önce aşığına yazdığı mektup düşünüldüğünde cidden anlam kazanıyor.
kitaplarının ebatları hususunda, çocukken tuğlalarla ilgili depresif anılar geçirmiş olduğuna şüphelendiğim realist.
"Güzellik, çoğu zaman kusurları gizleyen bir örtüdür" SÖZÜNÜN SAHiBi.
shakespeare dan bir, çehovdan iki, dostoyevski üç, tolstoy dan dört, orhan pamuktan yüzondört gömlek üstün edebiyatçı.

dünya edebiyatının doruk noktasıdır aşılması için; shakespeare kanını taşıyan bir hatunun dostoyevski nin yedinci kuşak torunundan hamile kalması doğacak bebeğin ingiliz olup şakır şakır fransızca yazması lazım gelir.
"La borare est orare"

Çalışmak dua etmektir.
ahmet kaya ile mezarı arasındaki mesafe sadece 3 metredir.
adam betimliyor. görsel sanatlardan biraz anlasaydım, bu adamın insanlık komedyası'ndaki tasvirlerinden derleme işler çıkarmaya çalışırdım.
az önce kahvemi yudumlarken aklıma gelmiş yazardır.

bu vatandaş yazarken fincan fincan kahve içermiş. oradan esinlendim. tamam okumadın say entryi.
sağ elinin kalbinin üzerinde durduğu portresini ne zaman görsem bana hep "eywallah" diyormuş gibi gelen yazar. halbuki işin aslı da öyledir. biz de kullanılan "eywallah" ile balzac'ın sıfatı olan "onur" kavramları benzerlik gösteren içeriklere sahiptir.
çabuk sıkılan insanların okuyamayacağı yazar. çok uzun betimlemeler yapar, sabır gerekir.
tasvir delisi yazar.
(bkz: goriot baba)
(bkz: vadideki zambak)
(bkz: 19 uncu yüzyıl fransız edebiyatı)
--spoiler--
Bil ki, Hayatın en güzel anı; herşeyden vazgeçtiğinde, seni hayata bağlayan birinin olduğunu düşündüğün andır?
--spoiler--
doğru mudur bilmem ama çok fazla kahve içmekten boğularak öldüğü söylenmektedir. kahveden nasıl boğulunur anlamadım.
her gün düzenli olarak yazmayı seçen, hayatının genelini sefaletle geçiren yazar.