1. 11.
  yazılarında tasvire çok önem verir hatta hayal gücünün sınırlarını zorlar diyebiliriz ve aralarda yakalanması üstünde düşünülmesi gereken çok güzel özdeyişleri vardır.toplum ve onu oluşturan bireyler hakkında yerinde eleştirileri vardır.bazen kahramanları o kadar güzel ve farklı konuşturur ki gerçekten bütün bu cümleleri aynı yazar mı yazdı diye düşünür insan.
  1 ... valentine
 2. 12.
  "Hayranlik duymaktan yoksun olmak, basit zekaya en buyuk isarettir" sozu de kendisine aittir.
  2 ... hreisk
 3. 13.
  Sevdigin kadinla dolasiyorsun, ona kolunu veriyorsun, onun gidecegi yolu sen seciyorsun!... Balzac
  2 ... lastlady
 4. 14.
  çak fazla çalışan bir insanmış. o kadar ki çalışmaktan kendi bulduğu kahramanların gerçekten varolduğuna inanırmış bazen.
  birgün bir arkadası yanına gelir ve kendisini ağlarken görür sebebini sorduğunda da balzac "zavallıcık intihar etti" der. intihar ettiğini düşündüğü kişinin kendi kahramanlarından biri olduğu daha sonradan anlaşılır.
  çoğu meşhur sözleri kadın ve aşkla ilgilidir.
  11 -2 ... desiree
 5. 15.
  hergün, ikibin kelime yazmadan masadan kalktığını işiten olmamış.
  4 ... lanetlizeynep
 6. 16.
  neslin tuğba özerk'in testesteron kaynağı klibinden ya da hababam sınıfından tanıdığı fransız romancısı. aynı zamanda realizmin kurucularından birisi olarak da kabul edilir. La Comédie humaine isimli eserler serisi balzac'ın en önemli eseridir ve Monarchie de Juillet ve restauration dönemlerini yansıtması açısından da bir tarihi belge niteliği taşımaktadırlar. la comedie humaine serisini kolay kolay-roman kalıpları içersinde- kategorize etmek mümkün değildir. bu romanlar serisi; tarihi roman niteliği taşıdığı gibi [Les Chouans bunun en bilindik örneklerinden birisidir], gotik roman tarzını da yansıtır.
  3 ... calderon de la barca
 7. 17.
  --spoiler--

  zamanla zenginleşmiş bir köylünün oğlu olduğu için hep utanmış, bu utancı neredeyse ruhsal bir sorun hastalığa dönüşmüş, kendine yalan bir geçmiş yaratmış, adına soyluların kullandığı 'de' ekini eklemiş, köylülüğünü saklayabilmek için dünyanın en pahalı ve rüküş elbiselerini giyip altın düğmeler taktırmış, en büyük arabaları ısmarlamıştı.

  yazarlık dünyasının en ulaşılmaz zirvelerinden biri olan bu adam, ne gariptir ki, bütün gençliği boyunca yazarlığı küçümsemişti.

  o; zengin olmak, soylu olmak, itibarlı olmak istiyordu.
  hayatı boyunca üçünü de elde edemedi.

  gençliğinde, içinden taşan yaratma gücünü, bugün bile kimsenin izini süremediği ucuz romanları takma isimlerle yazarak savurdu.

  ticaretle uğraşmak istiyordu. para kazanmak için seçtiği alanlar her vakit doğruydu ama onun para kazanma yeteneği yoktu.

  bir matbaa kurdu. epeyce bir borçla battı.
  bir dergi çıkardı. elbette dergi de battı.

  otuzlu yaşlarına doğru artık ciddi bir yazar olmaya karar veren bu adam, napolyona hayrandı. "napolyon'un kılıcı ile başlattığını ben kalemimle tamamlayacağım" derdi.

  kısa hayatında 74 roman yazdı.

  diğer yazarlara göre daha fazla ve vahşice çalışıyordu ve bunun yanında gösteriş için tüm yaşamını harcamıştı.

  51 yaşında öldü.

  hayatı boyunca zengin, soylu, itibarlı olmak istedi.
  hiçbirini olamadı. büyük bir yazar oldu.

  --spoiler--
  9 ... siyahdalya
 8. 18.
  Bencillik dostluğun zehiridir diyen yazardır.
  3 ... zigana34
 9. 19.
  geçinebilmek için sürekli yazmak zorunda kalmıştır, ancak bu durum onun niteliksiz eserler vermesine yol açmamıştır. aksine yazdıkça daha iyi eserler ortaya koymuştur.
  3 ... sidiklikontes
 10. 20.
  gerçekçilik akımının öncüsü modern romanın da babası sayılır romanlarında kendi zamanının dünyasını romantizmden büsbütün soyutlanamasa bile büyük bir gerçekçilikle yansıttı. fransa'nın çeşitli bölgelerinden her toplumsal tabakadan kişilere yer verdiği eserlerinde tarihsel ve toplumsal koşulların damgasını taşıyan sayısız tipler aracılığıyla insanın yükselme tutkusu ve para kazanma hırsı gibi insani eğilimlerini işledi.öldüğünde seksenbeşi tamamlanmış ellisi taslak halinde yüzotuzbeş adet eser bıraktı.
  3 ... gucun karanlik tarafi