1. 1.
  1799-1850 yıllarında yaşamış olup fransa'da doğdu. mantık ilişkisi içinde birbirine bağlanan olaylar, tutarlı kahramanlar ve güçlü diyaloglarla klasik roman türünün yerleşmesinde önemli bir rol üstlendi

  vadideki zambakkitabını yazarı
  3 ... siberr
 2. 2.
  (bkz: la comedie humaine)
  1 ... ran
 3. 3.
  goriot baba adlı şaheserinden çok etkilendiğim büyük üstat. aklıma geldikçe o uyuz kızlarını boğma, Rastignac'a sarılma isteğiyle dolar taşarım. okunası, hüzünle harmanlanmış bir ders çıkarılası kitaptır.
  2 ... sally
 4. 4.
  tuğba özerk'in lololo şarkısında "onör dö balzak" şeklinde telaffuz ettiği,büyük fransız yazar...
  1 ... faati
 5. 5.
  Honoré de Balzac 20 Mayıs 1799'da Tours'da doğdu. Babası bir köylü ailesindendi; adını sonradan Balzac olarak değiştirmiş ve buna soyluluk ifade eden 'de' öntakısını eklemişti. Balzac hukuk öğrenimi yaptı, ama küçük yaşlardan beri edebiyata gösterdiği eğilim, sonunda ağır bastı. ilk edebi yapıtlarının başarısızlığa uğraması nedeniyle basımcılık, yayıncılık, hatta dökümcülük yaptı. Ancak sonunda kesin olarak edebiyata yöneldi. Yaşamı boyunca, bir salon adamı olarak göze çarptı. Hükümdarların hükümdar soyundan gelmesi gerektiğini savunanlara katıldı, görüşlerini kimi yapıtlarına da yansıttı. 1830'lardan sonra bir toplum tarihi yazmak amacıyla, eski ve yeni romanlarını üç bölüm altında topladı: Örf ve Adet incelemeleri; Felsefi incelemeler ve Çözümleyici incelemeler.

  1840'dan sonra, insanlık Güldürüsü'nün ciltleri yayınlanmaya başlandı; insanlık Güldürüsü, Balzac'ın daha önce yazdığı romanların toplandığı ciltlerin genel başlığıydı. Ne var ki hastaydı, gitgide artan ağrıları da edebiyat çalışmalarının yavaşlamasına neden oluyordu. 1848 devrimi gibi önemli tarihsel olayları yaşadıktan sonra, 18 Ağustos 1850'de öldü. Arkasında 85 tamamlanmış, 50'si taslak halinde kalmış romanlar bıraktı. Balzac, insanlık Güldürüsü'nün, sayısı 2000'i aşan kahramanları ile önümüze Fransız toplumunu ve kimi evrensel değerleri sermiştir. Başlıca yapıtları arasında Goriot Baba, Vadideki Zambak, Eugenie Grandet, Köy Hekimi, Köylüler, iki Yeni Gelinin Anıları sayılabilir. Aşağıda, iki Yeni Gelinin Anıları adlı kitaptan bir bölüm bulacaksınız. Balzac'ın 1840-1841 yılları arasında yazdığı, iki arkadaşın birbirlerine gönderdiği- mektuplardan oluşan iki Yeni Gelin, önce La Presse gazetesinde 1 Kasım 1841-15 Ocak 1842 arasında tefrika edildi, daha sonra Souverain yayınları arasında 1842 yılında kitap olarak yayınladı.

  Honoré de Balzac ölçüsüz hırsı, devasa yapıtının evrenselliğiyle, Moliere ve victor Hugo'yla birlikte kuşkusuz Fransız edebiyatının en önemli adlarındandır. italya'da Dante'nin, ispanya'da Cervantes'in, ingiltere'de Shakespeare'in, Almanya'da Goethe'nin, Rusya'da Tolstoy'un yaptığı gibi, o da Fransa'da gerçekliğe damgasını vurmuş, dilin bütün olanaklarını kullanarak çağının toplumunu anlatmış, kendi kişiliğini yapıtına yansıtarak, yaşamla edebiyat arasında şaşırtıcı ilişkiler kurabilmiştir. Yaşamla romanı kaynaştırarak, 'yaşamdaki zaferlerle' 'edebiyattaki zaferleri' aynı potada eritmiş, yaşamını ve romanlarını 'kesinlikle aynı biçimde kurmuştur' .

  http://www.biyografi.net/kisiayrinti.asp?kisiid=790
  ... rsbrnch
 6. 6.
  victor hugo en büyük destekçilerinden ve dostlarından biridir. dehadır, ancak çağının mimli delisidir. her daim aşıktır, aşktan yanadır. oldukça çirkin görünümlü, fakat ağzı fazlasıyla laf yapan bir adamdır. döneminin en güzel ve tapılası kadınlarıyla birlikte olmuştur.
  3 ... louis cyphre
 7. 7.
  acaip uyuz bir şarkıda talihsiz bir şekilde adı geçen yazar.
  3 ... peytonpeyton
 8. 8.
  tiki gençliğimizin malesef lo lo lo gibi müthiş manaları barındıran şarkıdan kitabını öğrendiği kemiklerinin sızladığına inandığım müthiş tasvirler yapan yazar.
  2 ... sehir zorbasi
 9. 9.
  butun kitaplari aranip bulunasi okunasi yazar. severiz. vadideki zambak dunya edebiyatinin mihenk taslarindan biridir.
  ... yekpare
 10. 10.
  balzac romanlarını okumadan önce hazırlanmakta,altyapıyı sağlamlaştırmakta
  sonsuz faydalar vardır.bunun en iyi yöntemi ikincil kaynakları okumaktır.
  örneğin mehmet rifat'ın hazırladığı 'romancının evreninden sahneler' kitabı
  iyi bir seçim olabilir.başlatma altyapıdan diyenlere kurmaca alemlerde
  yollarını kaybetmemelerini dilemekten başka söyleyecek söz yoktur.
  2 ... arsmagna