bugün

adından sadece büyük takımlara futbolcu yolladıgı zaman bahsettiren, birşeyler basarması zor bir takım. her besiktas macında küfrettikleri tümer olmasa adınız mı duyulurdu dedirten klup.
Samsunspor Kulübü 1965 yılında Samsunda bulunan dört amatör mahalli lig takımının birleşmesi neticesinde oluşmuştur.Bu amatör lig takımları şunlardır; 19 Mayıs, Fener Gençlik, Akınspor, Samsunspor.Böylece Samsunspor Kulübü kurularak profesyonel futbol faaliyetlerine başlamış oldu.
Kuruluşunda Samsunspor un renkleri Kırmızı Beyaz olarak kabul edildi. Kulübün amblemi ise Atatürkün Samsuna ayak bastığı ilk adımı ve 19 Mayıs ı temsilen Atatürk'ün at üzerinde şahlanmış heykelinden gelmektedir. Bu da Samsunsporu Türkiyede çok özel bir konuma getirmiştir. Diğer bir değişle, Samsunspor Türkiyede formasında Atatürkü taşıyan tek profesyonel futbol takımıdır.
Samsunspor kulübü 1965-1990 yılları arasında bir çok geçici tesislerde faaliyetlerini sürdürmüştür.
1990 yılından itibaren kulüp Samsun Büyükşehir Belediyesince kulübümüze tahsis edilen otogar karşısındaki dolgu sahasında kurulu bulunan modern tesislerinde sportif faaliyetlerine devam etmektedir.
Samsunspor kuruluşundan bu güne kadar 2.ligde 6 defa şampiyon olup 1.lige yükselmiştir.1992-1993 yılından beri birinci ligde ilk on takım arasında sezon kapatarak 35 yılını geride bırakmıştır. Samsunspor andolu takımları arasında BALKAN KUPASI ŞAMPiYONU olan tek takım olma onurunu hala taşımaktadır.Samsunspor halen 1.ligde mücadelesini en iyi şekilde sürdürmektedir.
Samsunspor kafilesi 20 Ocak 1989 tarihinde Malatyaspor-Samsunspor 1.Lig müsabakasına giderken Havza ilçesinde kafileyi taşıyan kulüp otobüsünün kamyonla çarpışması sonucu Samsunspor kafilesi çok değerli üç oyuncusu ile Teknik Drektörü ve şöförünü kaybetmiştir.Bu elim kazada birçok oyuncu ve kafile üyeleri ciddi şekilde yaralanmıştır.
Bu trafik kazasından dolayı Samsunspor 1988-1989 1.Lig futbol sezonuna devam edememiş olup 1989-1990 futbol sezonunda yeniden 1.Ligde oynamaya başlamıştır ve bunun akabinde 2.Lige düşmüştür.
Bu trafik kazasından sonra Kırmızı Beyaz olan forma renklerine bir de kazanın sembolü olan Siyah renk eklenerek kulübün renkleri Kırmızı, Beyaz ve Siyah olmuştur.Samsunspor kafilesinin 20 Ocak 1989 tarihinde geçirmiş olduğu trafik kazasında hayatlarını kaybeden ve yaralanalar;

Teknik Drektör :Nuri ASAN (Vefat Etti)
Futbolcu :Mete ADANIR (Vefat Etti)
Futbolcu :Muzaffer BADALOĞLU (Vefat Etti)
Futbolcu :Tomiç ZORAN (Vefat Etti)
Otobüs Şöförü :Asım ÖZKAN (Vefat Etti)
Menajer :Yüksel ÖZAN (Yaralandı)
Futbolcu :Emin KAR (Yaralandı,Malulen Emekli)
Futbolcu :Erol DiNLER (Yaralandı, Malulen Emekli)
Futbolcu :Şanver ÖYMEN (Yaralandı, Futbola Devam)
Futbolcu :Kasım ÇIKLA (Yaralandı, Futbola Devam)
Futbolcu :Yüksel ÖĞÜTEN (Yaralandı, Futbolu Bıraktı)
Malzemeci :Halil ALBAYRAK (Yaralandı, Malulen Emekli)

Kulübümüz değerli futbolcularından Müjdat GÜRSU da 20.06.1994 tarihinde tatilde bulunduğu Antalya da özel arabası ile geçirdiği trafik kazasında vefat etmiştir.
http://www.samsunspor.org.tr/
Turk futboluna buyuk yetnekler kazandıran ***** Turkiye super liginde en fazla yer alan 5 futbol takımından biri..
2. lig A kategorisine düşen takım. *
karadeniz in en güzel ili olan samsun şehrinin takımının küme düşmesi çok yazık oldu.samsun halkına geçmiş olsun.samsunsporu en kısa zamanda süper lig de görmek isteriz.
belki de düştüğüne en bi üzünülen takımdır. yıllardır alışmıştık görmeye. 2. lig yakışmadı be samsun...
düşmesinden dolayı çok üzüntü duyduğum güzel memleketimin güzide klübü. seneye 1.lige dönmesi dileğiyle.
s harfini söyleyemeyen insanlar için işkenceye dönüşen, söyledikleri vakit "tamtuntipor" olarak telaffuz ettikleri futbol takımı.
nefret etmem gerektigi halde sevdigim futbol kulubu.
yıllar sonra gelen eksi oy üzerine gelen edit: niye nefret etmek gerekiyormuş acaba o dönem.
süper ligden düşme şokunu atlatamayarak, ikinci lige de kötü bir başlangıç yapan karadeniz takımı. yedinci hafta sonunda beş yenilgiye karşın bir galibiyet alabilmiştir. ancak son haftalarda tekrar çıkışa geçip son beş maçında mağlubiyet yüzü görmemiştir. turkcell süper lige çıkma yolunda iddialı takımlardandır.
armasında ataturk logosu olan tek futbol takımıdır.
tanju çolakı yetiştiren kulüptür.
taraftar grubu şirinler olan futbol takımı.
büyük bir mali sıkıntı içinde olan memleket takımı.
(bkz: güzel günler göreceğiz)
bursaspor'un küme düşmesi sonrası beklenen, ertesi sene hemen süper lige dönmesiydi fakat bir sene gecikmeli gerçekleşmişti bu. potansiyeli açısından samsun'dan da beklenen buydu fakat mali kriz ve şehrin takıma gerektiği kadar sahip çıkmaması sebebiyle süper lige dönüş süresi daha da uzayacak gibi görünüyor.
son gelişmelere göre kapısına kilit vurulacakmış.yönetim bugün saat 16:00'a kadar gereken parayı bulamazsa klüb kapanacaktır.
(bkz: helal olsun)
yeni bir yönetim oluşturan; ama salt çoğunluk sağlanamadığı için 13 ağustos'ra tekrar toplanacak. başkan seçme işi arapsaçına dönmüştür. yeni yönetim listesiyle başkan vali yardımcısı mustafa ingenç olacaktır.
bir zamanların fırtına ekibi. artık herşey mazide kalmış gibi görünüyor. oysa potansiyeli çok büyük bir şehir. ayağa kalkması lazım. muhalefetle yada sen biliyorsun ben biliyorum ile değil. bu kulüp yıllarca salyangozcular tarafından bile yönetildi. şimdi neyi paylaşamıyorsunuz anlamak mümkün değil. rahmetli muzaffer lerin mete lerin kemiklerini sızlatmaktan başka birşey yapmıyorsunuz şu an. bir milyon dan fazla insan 3 milyon yardım etse 3 milyon dolar toplanır, kulüp kendine gelir. ama taşın eline altına sokacak adam yok. varsa da ben bilmiyorum. herşey makam ve mevki. *
basketbol şubesi de bir ara parlayan, sonradan kayıplara karışan kulüp!
sezgin gümüşün tek liste halinde girdiği seçimler sonrası başkan olduğu, kendisine güven gelen, eski futbolcuların yuvaya dönmesiyle süper lig'e çıkmaktaki kararlığını gösteren güzide takımımız.
basketbol takımı 3 sene önce 1. lige çıkmış; ancak sponsor bulunamadığından bu hakkından feragat etmiştir.

(bkz: sponsor şart)
tanju'nun samsun'da oynadigi, hasbi aga'nin baskan oldugu zamanlarda ligin tozunu atmis, sampiyonluga yaklasmis ama galatasaray'dan 4 yiyerek sampiyonluktan olmus ekip. super bir takimlari vardi ancak trafik kazasinda bircogu oldu yada sakat kaldi.
(bkz: 20 ocak 1989)