1. 1.
  sayesinde akarsuların ve çağlayanların hidrolik enerjisinden elektrik enerjisi elde edilir. türkiye, hidrolik enerji potansiyeli bakımından avrupa'da rusya ve norveç'ten sonra üçüncü ülke durumundadır.

  türkiye'nin sudan enerji üretiminin maliyeti 0.001 senttir. yani doğalgazdan üretilen enerjinin 1600'de 1'idir. su santrallerinin amortismanı bitmiş, yatırımı ödenmiş, dolayısıyla az personelle (10 kişi) çalışabiliyor. ama siz gidip metreküpüne 169 dolar vererek dışarıdan doğalgaz ithal edip onu elektrik enerjisine çeviriyorsunuz. şebekelerde de %25ini kaybediyorsunuz.

  türkiye'nin suyu var. dünya altıncı enerji istatistikleri kitabının 12. sayfası, tablo 1-6, satır 29'da "dünya su istatistikleri" verilir. türkiye'nin teorik kapasitesi 433 milyar kilowatt-saat, hemen üretilebilir barajlı kapasitesi 216 milyar kilowatt/saattir. şu anda türkiye barajlı üretimden 130 milyar kilowatt/saat tüketiyor.

  44000 akarsu, dere var karadeniz'de. yılın 9 ayı bunlardan su akıyor - sırf aras'ın üstünde 22 baraj ve düşü yeri hesaplanmış durumda -. diğer zamanlarda kısıtlı su akıyor. yapın bir enerji üretim planı, nerden baksan 1 milyon karadenizli şu anda kahvede devlet istatistik enstitüsü'nün 2004 raporuna göre işsiz. 1 milyon jeneratörü yerleştirin bu akarsulara hem çalışma olanağı yarat hem enerji elde et. türkiye'nin çıkış noktası budur. 1,5 yıl içinde elektrik enerjisini sadece sudan karşılasa enflasyonunu sıfırlar. enflasyonun sıfırlanması demek iç borcun sıfırlanması demektir. ki avrupa'nın 17 ülkesi enerji darboğazına girmiş ve nükleer santrallerini referandumla kapatma kararı almış durumda. 2007'den itibaren 130 nükleer santral devreden çıkıyor.
  4 ... vernon sullivan
 2. 2.
  su enerjisini kullanarak, elektrik enerjisi elde etmek için kurulan santrallerdir.

  türkiye'de bulunan hidrolik santraller şunlardır;

  http://www.euas.gov.tr/_E...b/gozlem.aspx?sayfaNo=100
  1 ... salca
 3. 3.
  mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürmeye yarayan düzenekler. iki türü vardır; biriktirmeli hidroelektrik santraller* ve biriktirmesiz hidroelektrik santraller*.
  2 ... pyndemonium
 4. 4.
  en önemli doğa yaşam alanlarının binde birlik enerjiler için geri dönülmez bir şekilde yok edilişine göz göre göre tanık olduğumuz kıyımlar hes kıyımlarıdır. çevre ve orman bakanlığı tarafından yasaları ihlal ederek izin verilen hidroelektrik santral inşaası doğu karadenizin bir anlamda sonunun yakın olması demektir.
  ... beyaz sapka
 5. 5.
  hes kuşatmasının yasaları ihlal ederek , mahkeme kararlarını hiçe sayarak ve hatta halkı tehtid ederek, durmayacağını kıyımlara devam edeceğini burada görüyoruz.

  http://www.radikal.com.tr...02.2010&categoryid=85
  ... beyaz sapka
 6. 6.
  bugunlerde unutulmus gibi gorunen enerji ureteci.
  veya unutturulmusda olabiliriz.
  1 ... mr baron
 7. 7.
  Kalkandere Regulatörü ve HES
  Rize Dereköy Barajı - Demirkapi HES
  Rize Adaçami HES
  Rize Kayalar Regülatorü ve HES
  Tozköy HES
  Ayvaşil Regulatorü ve HES
  Uzundere 2. HES
  Rüzgarlı HES
  Paşalar HES
  Tepe HES

  (bkz: rizedeki hes projeleri)
  ... aybekut
 8. 8.
  an itibariyle erzurum tortumda kaletepe hes adıyla elektrik üreten,baharda suların coşmasıyla üretimi artan şirin tesislerimizden birinin genel adıdır.
  ... ersoy
 9. 9.
  kömürden ve nükleerden daha çevrecidir. örneğin karakaya ve atatürk sayesinde çevresindeki çöl kabul edilen alan yeşil alana dönüşmektedir.
  ... klauss
 10. 10.
  kısaca hestir.özellikle doğu karadeniz'de bu çevre talanına karşı mücadele sürmektedir.hatta bazı yerlerde bu mücadele sonucunu vermiş,jandarma baskınlarıyla karara uymayan firmaların şantiyeleri kapatılmıştır.
  ... 1977