1. 1.
  türkiyenin en delikanlı insanlarını yetiştirmiş memleket.
  10 -13 ... waldorf
 2. 2.
  artvin'in bir ilçesidir.
  buradakilerin tamamına yakını lazdur. *
  7 -4 ... trinfr
 3. 1.
  artvinin sınır kapısına en yakın yerleşim birimidir.bu bölgede mevsim farklılıkları yoktur.her zaman hava kapalı,bulutlu ve yağmurludur
  (bkz: anne ben manyak oldum)
  1 -1 ... berbay
 4. 2.
  tribun olarak türkiyenin livornosudur.
  (bkz: artvin hopaspor)
  2 -1 ... yildirimbjk
 5. 3.
  kazım koyuncu'nun memleketidir..
  2 ... crazy horse
 6. 4.
  ayrıca 2004 yerel seçimlerinde ödp'li belediye başkan adayının seçimi acık ara farkla kazandığı, içinde cok güzel insanları barındıran ilçe..
  3 -1 ... crazy horse
 7. 3.
  http://www.hopam.com

  Rengini dogadan alan site.
  1 ... melankolik
 8. 4.
  doğası, denizi *, yemekleri ile sevilesi, özlenesi, gidilesi yerdir hopa. tamam her mevsim yağışlıdır ama bu durum bile ayrı bir güzellik katar bu memlekete.
  1 ... mundi kundoni
 9. 5.
  Artvin iline bağlı Gürcistan sınırına yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta bir sahil ilçesidir. Kuzeydoğuda Acara, doğuda Borçka, güneybatıda Arhavi ve kuzeybatıda Karadeniz ile çevrilidir.

  Buradaki Sarp sınır kapısı, Türkiye;nin Gürcistan'a açılan kapısıdır. Gürcistan'ın Acara özerk bölgesine Sarp sınır kapısı ile geçiş sağlanır. Deniz seviyesinden 10 m. yükseklikte olup, en yüksek noktası 1513 m. ile Yavuz Sultan Selim Tepesidir. ilçenin toplam yüzölçümü 289 km.dir. Hemen deniz kıyısından başlayan Sultan Selim Dağları, Borçka&;dan sonra Kaçkar Dağları'na dönüşür.

  Ilık ve yağışlı iklim hüküm sürer. Yılda m²'ye 2,5 kg yağmur düşmekte olup, yaz ayları Temmuz, Ağustos ayları ile sınırlıdır. Yılda 4 mevsim bütünüyle yaşanmaktadır. Kar yağışı ise genellikle şubat aylarına rastlar. Yörede ;galaş; adı verilen bir rüzgâr eser ki nemi götürür ilçenin havasını değiştirir. Rüzgârların hakim yönü Kuzeybatı-güneydoğu doğrultusundadır.

  Artvin il merkezine 67 km, Rize il merkezine 98 km, Arhavi ilçesine 9 km, Borçka ilçesine 35 km uzaklıkta bulunan Hopa;nın yüzölçümü 289 km² dir. ilçe de hava yolu yoktur. Limana yolcu taşıması yapılmamaktadır. ilçe, Rize -Trabzon - Artvin - Ardahan -Kars - Erzurum ve Gürcistan Cumhuriyetini birbirine bağlayan uluslararası karayolunun üzerinde bir kavşak noktası durumundadır.

  Bitki örtüsü; kışın yapraklanan döken, kızılağaç, kestane, gürgen, kayın, meşe'dir. Ayrıca bu ağaçların altında sarmaşık fidan ve bodur ağaçlardan oluşan sık bir orman altı bitki topluluğu yer alır. Doğal su kaynakları yönünden zengindir. En büyük dere Sundura Deresidir.

  ilçe tarıma dayalı ekonomik yapı değişmeye başlamış limanın hizmete girmesi özellikle de Sarp Sınır Kapısı'nın açılması ile ihracat ve ithalatta, turizmde, uluslararası nakliyecilikte çok önemli gelişmeler olmuştur. ilçede bir anda nüfus yükselmiş konaklama yerleri çoğalmıştır. Sınır Kapısından sınır ticareti kapsamında motorin ithalinin 1998 yılında başlaması ile dış ticaret çok büyük bir canlılık içine girmiş olup ithalat ve ihracatta önemli artışlar görülmüştür. Dış Ticaretten elde edilen gelirlerdeki artışlar neticesinde sermaye birikimi oluşmaya başlamış ve 1999 yılından itibaren de yatırma dönüşme eğilimine girmiştir. ilçe nüfusunun % 80'i çay tarımı ile ilgilense de, son yıllarda çay ekonomik olarak eski değerini yitirmiştir. Bunun yanında çok az narenciye ve fındık da üretilmektedir. Son yıllarda yaygınlaşan kivi üretimi, çay ve fındığa alternatif olma yolundadır. Bunların yanı sıra ilçede mandalina, elma, armut, erik gibi meyveler ile mısır üretimi de önemli yer tutar.

  ilçede bir çay fabrikası, Karadeniz Bakır işletmeleri, bir termik santral ve liman işletmesi bulunur.

  Hayvancılık, aile ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde, aile işletmeciliği biçiminde yapılır. Yüksek kesimlerde ayrıca arıcılık da köylülerin önemli geçim kaynaklarındandır.

  ilçeden günlük haberler http://www.hopam.com adresinden yayınlanmaktadır.
  ilçeden bazı resimler:
  http://www.turkleronline....lazlar/hopa_resimleri.htm
  kaynak: vikipedi
  2 ... serander
 10. 6.
  genel seçimlerinde her daim düşmeyen kaleolan artvin ilçesi!
  3 ... little girl in bloom