1. 1.
  içinde su biriktirilen yer.
  1 ... sıçtırtma lamasına
 2. 2.
  icme ve sulama suyu saglamak, enerji uretmek amaciyla yapilan buyuk tesislerdir. beton, kaya gibi malzemelerden yapilirlar. alan bakimindan buyuk yer kaplarlar.
  2 ... painkiller
 3. 3.
  futbolda, ceza sahasına yada kaleye yakın bir noktadan rakip takımın kullanacağı serbest vuruşun isabet şansını azaltmak için, o an defans yapan takım oyuncularının yanyana gelerek malafatlarını elleriyle kollamak sujretiyle oluşturdukları sıra...
  2 ... ferrole
 4. 4.
  bir çok siyasi partinin korkulu rüyası olan fakat türkiye'nin selahiyeti için gerekli olan sistemin adı.
  ... zerokey
 5. 5.
  futbolcuların safları sıklaştırdıkları,saldırı mahaline dokuz on beş mesafede savunmasızca dikildikleri ve avuçlamak suretiyle erkekliklerini bir kere daha anımsadıkları oluşum.
  ... riggo
 6. 6.
  insanların elektrik enerjisi üretmek, içme ve kullanma suyu üretmek amacıyla bir akarsuyun önünü setle kapamak suretiyle oluşan yapay göllerdir.
  2 ... unique270
 7. 7.
  suyu toplama, sulama, elektrik üretmek amacıyla yapılır.

  güneş ışınlarını emmek yerine yansıtan yeni ve büyük alanlar oluşturduğu için küresel ısınmaya ek katkıda bulunduğu; verimli toprakları su altına aldığı ve kimi tarihi yöreleri yok ettiği; bu nedenlerle de güneş ve rüzgar enerjisine ağırlık verilmesiyle dünya çapında gözden düştüğü belirtilen enerji elde etme biçimlerinden biri. ne yazık ki bizim ülkemizde hala revaçtalar. Taraf gazetesinin yazdığına göre 600 baraj yapımı için çalışmalar sürüyormuş.

  oysa barajların ömürleri 50 yıl civarındadır; bu sürenin sonunda suların sürükleyip getirdiği toprakların çökelmesi sonucu derinliği süretle azalan ve bu nedenle de ekonomik olmaktan çıkan endüstri oluşumlarıdır. 21. yüzyılda su çok önemlidir ama hasankeyf gibi, allionoi gibi, zeugma gibi tarihi yörelerin, barajlar uğruna feda edilmesi de asla kabul edilmemelidir.
  ... nuhungemisi
 8. 8.
  istanbul büyükşehir belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre barajlarımızn doluluk oranı yüzde(%) 90'ı geçmiş

  http://www.bayrampasaaktu...aber_detay.asp?haberID=59
  ... pencil
 9. 9.
  1977 yapını bir orhan aksoy filmidir. türk sineması'nda çekilmiş en özgün fakat en bilinmeyen senaryolardan birine sahiptir. başrollerinde, türkan şoray, tarık akan gibi dev isimler oynamıştır. müthiş bir çelişkinin esiri filmdir. çok başarılıdır.
  1 ... jacklin kulema
 10. 10.
  antalya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köy.

  ilçenin tüm köyleri için:

  (bkz: Merkez)
  ... pipishik