bugün

entry'ler (216)

cobra kai

strike first, strike hard, no mercy mottosudur bu olusumun. eski amerikan askeri olan john kreese tarafindan kurulmustur. ancak savastan dolayi kafayi usutmus olan kreese bu ogrencilerin hayatini karartmistir.

seneler sonra ise johnny lawrence bu kulubu yeniden kurmus ve eskisinden daha iyi, no mercy e "honour" eklemek istemistir. ancak yavsak kreese yine isleri karistiracak.

squat

genellikle alaturka tuvalet kullanmayan insanların bileklerindeki mobilite iyi değildir. buna ankle mobility adı verilir. bu, yaptığınız squatı limitleyen önemli bir faktördür. o yüzden dibe rahat inemezsiniz.

zaten bu yüzden de sporcu diye geçinip squat örneği gösterenler genellikle yarım squat gösterirler. bunun en kolay yolu, topukları kaldırmaktır. bu yaptığınız squatı kötü ya da yanlış hale getirmez, aksine daha iyi olur. yani topukların altına destek koyun ve squat yapmaya devam edin.

zaten halter ayakkabıları da topuklu olurlar.
mobilite geliştirmek için ise, çalışmanız dışında ekstra bilek esnetme hareketleri ya da topuk desteklemeden squat holdlar yapabilirsiniz. ancak yarım squat yerine topukların altını doldurmanız bacak kaslarını daha iyi çalıştıracaktır.

jordan peterson

40 kuralı şöyledir;

* doğruyu söyle
* nefret ettiğin şeyler yapma
* öyle hareket et ki, ettiğin hareketle ilgili doğru söyleyebil
* manalı olanı kovala, işine yarayacak olanı değil
* eğer seçmeliysen, çalışıyor görülen değil çalışan insan ol
* etrafında olan bitene dikkat et, önem ver
* dinlediğin adamın senin bilmediğin bir şey bildiğini varsay. onları iyice dinle ki seninle paylaşsınlar
* ilişkin içerisindeki romantizmi korumak için çaba göster
* güzel ve kötü haberleri paylaştığın insanlara dikkat et
* gittiğin her yerde en az bir şeyi daha iyi hale getir
* olabileceğin kişiyi hayal et ve o kişi olmaya çalış
* kibirli ya da sinirli olmana izin verme
* evindeki bir odayı olabildiğince güzel yapmaya çalış
* kendini dünkü senle kıyasla, bugünkü başkasıyla değil
* en az bir şeyde elinden geldiği kadar çabala ve ne olduğunu gör
* eğer eski hatıralar seni ağlatıyorsa, onları dikkatlice ve tamamen yaz.
* insanlarla bağlantılarını koru
* sosyal enstitüleri ya da sanatsal başarıları dikkatsizce kötüleme
* kendine, yardım etmeye değer bir insanmış gibi davran
* birisinden kendin için küçük bir şey yapmasını iste, böylece onlarda senden isteyebilir
* senin için en iyi olanı isteyen insanlarla arkadaşlık kur
* yardım istemeyen birine yardım etme, yardım isteyene yardım ederken çok dikkatli ol
* iyi yapılmış hiçbir şey önemsiz değildir
* dünyayı eleştirmeden önce evini düzenli hale getir
* olmak istediğin kişi gibi giyin
* konuşmalarında net ol.
* dik dur
* eğer önünde engel olarak korkutucu bir şey varsa bundan kaçınma, ve gereksiz yere tehlikeli şeyler yapma.
* çocuklarının onları sevmeyeceğin bir şey yapmasına izin verme
* karını hizmetçi haline getirme
* istenmeyen şeyleri saklamaya çalışma
* başkalarının sorumluluk almadığı yerlerde fırsat vardır
* büyük bir yazar tarafından yazılmış şeyler oku.
* sokakta gördüğün hayvanları (kedi) sev
* çocuklar kaykay yaparken onları rahatsız etme
* zorbaların yaptıklarının yanına kar kalmasına izin verme
* eger düzeltilmesi gereken bir şey olduğuna inanıyorsan devlete yaz, ve bir çözüm sun
* unutma, bilmediklerin su an bildiklerinden daha önemli
* acı cekiyor olsan bile minnettar kal.

power reserve

Otomatik saatlerin hareketsiz kaldıkları zaman çalışacakları toplam süreye verilen isim. Her otomatik saatin belirlenmiş bir süresi vardır, tam kurulu halde hareketsiz bıraktığınızda ne kadar duracağı bellidir. Bazı saatlerde bu süre az olsa da 24 saatten kısa an itibariyle alabileceğiniz otomatik saat bildiğim kadarıyla yok.

şınav

çoğu insanın dirsekleri yana çıkararak yanlış yaptığı bir üst vucut itme egzersizi.

doğrusu şu şekilde yapılır;
https://i.ytimg.com/vi/_l3ySVKYVJ8/maxresdefault.jpg

bu şekilde daha zor olacaktır, ağırlık arka kollara daha çok binecektir ve yük omuzlardan alınacaktır. daha zor olsa da doğru metot budur.

seiko

Özellikle saat dünyasına girmiş insanlar için birçok mihenk taşını koleksiyonunda bulunduran saat markası. Yurtdışında da olsanız, karşılaşacağınız fiks modelleri var. Örneğin, efsaneler arasında yerini almış, iso belgesine sahip seiko skx007.

https://static.fashionbea...2018/09/seikoimagery4.jpg

Bu saatin çok bir özelliği yok. Camı hardlex, hand winding özelliği falan da yok sallamanız gerekiyor. Ama belki de en çok modlanan saatlerden bir tanesi. Ama fiyat / performans olarak efsanedir. Ayrıca seikonun siyah modelleri çok tatlı olurlar, örneğin seiko srp777. https://www.ablogtowatch....eiko-Prospex-SRP777-3.jpg

Bu da turtle adı verilen bir model, skx in bir üstü diyebiliriz. Elle kurma özelliği de gelmiş buna, cam yine hardlex. Seiko genelde hardlex cam kullanır modellerinde, safir kristal kullanmaz. Bu tarz dalgıç saatlerinin de "lume" u çok iyidir, çok uzun dayanmasa da pırıl pırıl parlar.

Çok detaya girmeden, an itibariyle en prestijli serisi presage serisidir. Başka bir marka olarak satılan Grand seiko ayrı incelenmelidir.

otomatik saatler ilginizi çekmiyorsa seiko nun kinetic, solar modellerine de bakabilirsiniz. Ayrıca otomatik mekanizmalarını kendisi üretir, örneğin turtle ailesinin mekanizması seiko 4r36. o yüzden her aldığınız seiko bir in-house mekanizmaya sahiptir diyebiliriz.

seiko nun ananta adı verdiği üst bir model daha var, ancak kanımca bunlar pahalı ve kaba saatler. buna ek olarak gps modelleri de var, ama onlar otomatik değil.

kendisine alternatifler olarak orient ve citizen markalarını gösterebiliriz. ancak citizen, alpina ve frederique constant ı da bünyesine kattı onu da unutmayalım.

özet;

otomatik saat dünyasına girecekler için çok iyi bir tercihtir seiko. otomatik saat sevmeyenler için de uzun ömürlü ve kaliteli modelleri vardır. fiyat/performans alanında da çok ileri gelir.

whatsapp web

ipad kullanarak da girebileceğiniz şey. safari kullanarak web.whatsapp.com açtıktan sonra, "masaüstü sitesi" olarak isteyeceksiniz o siteyi. ondan sonra aynı şekilde karekod okutarak girebilirsiniz.

meistersinger

özellikle tek kollu saatleri ile meşhur olan alman saat markası.

saat kurmak

sadece eski değil, hala mekanik saatlerde yapılabilen eylemdir. (bkz: hand winding)

otomatik mekanizmalı saat

genel olarak içerisinde elektronik aksam barındırmayan saatlere verilen isimdir. bu saatlere mekanik saat adı da verilir.

mekanizmalara da otomatik mekanizma dendiği gibi, farklı ülkelerin farklı mekanizmaları bulunmaktadır. göze batan ilk ülke isviçre olsa da, çin, japonya, rusya mekanizmaları da bulunmaktadır.

isviçre mekanizmalarında en çok bilinen mekanizma, eta adı verilen mekanizmadır. bu swatch tarafından satın alınmıştır. eta mekanizması tek tür olmadığı gibi birçok komplikasyon içeren modelleri de bulunur. en sık kullanılan ise eta 2824 mekanizmasıdır.

bunun yanında sellita mekanizmaları da mevcuttur yine eta olarak. bu saatlerin pahalı olma nedeni, bu eta mekanizmalarının kendi başlarına pahalı olmalarından kaynaklanır. örneğin eta 2824 mekanizmasını fiyatına şuradan bakabilirsiniz: (http://www.ofrei.com/page_183.html) örneğin buradaki model 256$. bunun üstüne bir de bunun işçiliği, kasası vb. geldiğinde neden isviçre markalı saatlerin en ucuzunun bile o derece olduğunu görebilirsiniz.

bunun yanında miyota veseiko olarak japon mekanizmaları da bulunur. rus mekanizmalarını vostok saatlerde, çin mekanizmalarını başta seagull olmak üzere başka markalarda da görebilirsiniz. örneğin (bkz: rotary)

içerisinde elektronik aksam olmadığı ve tamamen mekanik olduğu için, düzenli bakım gördüğü taktirde ciddi süreler kullanılabilir. evladiyeliktir. bu saatleri sevenler, quartz saatlerin ruhsuz olduğunu düşünürler.

ancak eskiden her saat otomatikti, seiko nun quartz teknolojisini bulması ile bu iş sona ermiş, artık niş bir kültür haline gelmiştir. bir statü göstergesi olarak görülse de elbette ki değildir.

son olarak; yukarıda belirtilen mekanizmalar generic denen, genel mekanizmalardır. gidip sokaktan alabilirsiniz. ancak bir de saat firmalarının kendileri ürettiği ve kendi saatlerinde kullandığı "in-house" adı verilen mekanizmalar vardır. örneğin rolex, tudor, patek philippe vb. gibi markalar kendi mekanizmalarını üretirler. tabii illa çok pahalı olması gerekmiyor, örneğin frederique constant da in-house mekanizmalar üretiyor. ancak in-house mekanizma içeren saat diğer ortalama saatlerin hepsinden pahalıdır. onu da belirtmekte yarar var.

bu saatler içerisinde en bilinen rolex olmasına rağmen en lüks ya da en iyi saat rolex değildir. ancak en kolay paraya çevrilebilen saat (tüm dünyada) rolextir.

python

muazzam bir community e sahip, geliştirmesi ve kullanması çok kolay olan bir programlama dilidir.

windows ortamında kurulumu da, kullanımı da gayet kolaydır. en önemli şey, kurulum sırasında python u path e eklemeyi unutmamaktır.

yeni başlayanlar için aksine en uygun dildir. aynı şekilde, programlama ile ilgilenen ama mesleği bu olmayan insanlar için de öğrenmeleri gereken yegane dil python diyebiliriz. hayatınızı inanılmaz derecede kolaylaştıracak uygulamalar yapabilirsiniz python ile.

aynı zamanda, kendisi ile web siteleri de yapabilirsiniz. (bkz: flask) (bkz: django) (bkz: bottle) (bkz: web py)

vücut geliştirme

nankor bir spor degildir. agirlik calisarak ve beslenerek elde ettiginiz kaslar, o yaptiklariniz sayesinde vardir. onları alırsanız eger, elbette ki kaslarda bi azalma yaşamanız mümkün.

kimyasal ile olmaz diyenler ise bu işi bilmeyenlerdir. bu ayıp değil, bilmemek yanlis bir durum degil. ama bilmemelerini bilmemeleri, ve buna ragmen yargılarda bulunmaları yanlistir.

judocu tarafından sopa yemesi normaldir, zira judo bir dovus sanati iken, vucut gelistirme dovus sanati degildir. nasıl bir mantık anlayamadım. ek olarak vucut gelistirmeyi hangi amacla yaptiginiz onemlidir. isterseniz kas büyütürken kondusyonda gelistirebilirsiniz. vücut gelistirme buna engel degildir.

endomorfum ya da x y yim diyerek kas yapamamanıza, dogru duzgun calisamamanıza bahane arıyorsanız aramayın. ben yapamadım bu isi deyin.

eger adam akilli bir kas kütleniz yoksa, ki genelde olmuyor, yag yakip karin kasi cikarmaya calismayin. saglikli bir durum degil. onnu yerine kendinize 1-2 sene verip 5-10 kilo lean tissue kazanırsanız (kas ve su) yag yakmanız da kolay olur, daha saglikli olursunuz.

dovus sanatlari ile karistirilmasi anlamsizdir. bu arakdaslar acaba "tenis" basligina gidip, mma daha iyidir yazıyorlar mı merak ediyorum.

turkler genetik olarak vucut gelistirme ya da powerlifting te basarili degildir. bunu da seneler boyu suren tecrube ile soyleyebilirim.

deadlift

whole body lift olarak,
lower back icin,
ve hamstring icin ayrı olarak 3 farkli sekilde yapilmasi gereken egzersizdir.
amaciniza gore rom ayarlamali, ve tekrar araliklarini belirlemelisiniz.

lateral raise

bu hareketin sırrı "ters shrug" tır. eger yaparken trapezlerini agriyorsa yanlis yapiyorsunuz demektir, ve ters shrug yapmanız gerekmektedir.

ayrıca nizami yapın, degisik degisik sekillerde elinizi degistirmeyin seklini.
yanlarınızdan dirsekleri hafifçe kırarak dümdüz 90 derece olacak kadar yana açın, ondan sonra geri indirin.
hızlı yapmanız daha cok kas yapacagınız anlamına gelmiyor.

koparma

(bkz: snatch)

triple extension

olympic liftlerin hepsinin core bölümüdür. clean&jerk te, bunla beraber bi de rack position dan bahsederiz. bu iki kavram cok onemlidir.

triple extension ise,

calf raise & hip extension & shrug

hareketidir. dikkat ederseniz oly lifterlara, parmak ucuna uzanırlar, kalcaları ile bara vururlar, ve omuzları shrug hareketi yapar.

bu triple extensionla barı havaya kaldırtır (aslında o darbe ile kendi kalkar), sonra da "dip" yaparsınız altına. o da full cleandri zaten. eger cok yukarı kaldırabilirseniz dip yapmadan hafif altına girersiniz o da power clean olur.

squat

kemer takmak zorunda olmadıgınız bir harekettir. karın kaslarınızı aktif etmeyi ogrenin plank yaparak. ondan sonra squat yaparken de o karın kaslarını sıkın. kemer neymiş. 50 kilo ile squat yaparken kemer takarsanız size gülerler.

smith machine de başlanması dogru degildir. smith machine de tam aksine bu işte çok çok çok ileri degilseniz yapmamalısınız. millet yapıyor ama onlar anlamadıgı icin.

biceps kası calismaz squat yaparken yahu.

bu leg press degildir. o yüzden bacaklarınızı degisik degisik sekillere sokup yapmayın. ayaklar hafif dısarı dogru bakarak konacak, dizlerde tork oluşturulacak, dizler dışarı dogru ittirilerek yere oturulacak. ayakları cok cevireyim, içe çevireyim gibi saçmalıklardan uzak durun.

hyper extension yapmayın hiçbir zaman. (ciddiyim)

boyun uzaması ile ilgisi yok. squat dediginizde illa omza agirlik almanız gerekmiyor. air squatta bir squattır.

barbell bench press

bench press dendiginde aslında soylenen budur.

dogrusu yapildiginda gogus kası calismaz, tricepsler calisir. aslında whole body liftlerden biridir, ancak bunu vucut gelistirmeciler degil powerlifterlar bu sekilde yapar. zira eger gogus kası calistiran şekilde (dirsekler yanda) barbell b ench press yaparsanız bi yerden sonra büyük ihtimalle gogus kaslarınızı yırtarsınız.

dumbbell bench press

barbell bench press ten daha etkili bir varyasyondur.

bench press

(bkz: barbell bench press)
(bkz: dumbbell bench press)