bugün

şirazlı sadi 'nin fal amaçlı da kullanılan manzum mensur karışık olarak yazmış olduğu eseri.
21nci yüzyılın ilk yıllarında olmamıza karşın hâlâ insaniyetten, medeniyetten pay alamamış yurdum insanının töre cinayeti bahanesiyle katlettiği bir anne, bir kadın. Güldünya' dan sonra bir de Gülistan kaybettik. Yazık.

10 Ekim 2006 tarihli Radikal haberi için :
http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=201128
levent'te bir kebapçı. servisi hızlı, yemekleri güzel, fiyatları da uygun. tavsiye edilir.
ısparta'da bir çok öğrenci yurdunun bulunduğu bir mahalle adı.
"Bir gülistândır hayalim dil şüküfte bülbül
Ol gülistânın latîf âb-ı revândır sözüm" *
metin kemal kahraman şarkısı..

" gördüğün gülistan rüyadır.. "
* güzel bir dergi. yalnız sloganları 'feci' olmuş, fazla kapitalist ve şoke edici... *
http://www.gulistandergisi.com
gülzar başlığını tıkladığınızda çıkan başlık. kelimeler aynı anlamı karşılasa da farklı başlıklarda olmalı. yoksa dildeki anlam incelikleri, "gülzar" a ilişkin tamlamalar, terkipler de arada kaynayıp görülmez olur.
(bkz: buradan moderatörlere sesleniyorum)
(bkz: gülşen)
gül bahçesi :nev'in yeni albümünde yer alan bir şarkıdır. çocukluğunun geçtiği koşuyolunu anlatmıştır. şarkının içinde yaptığı müziği de tanımlamıştır, müziği özellikle çok güzeldir.
'biz bu şarkıları ruhumuza yazdık sakız değilki çiğneyip tüküresin!' demiştir.
metin kemal kahraman şarkısı. tam da gülistanınızın yerinde yeller eserken denk gelirseniz bu şarkıya dinlemeyin. uzak durun. ya da en iyisi mi siz "güllük gülistanlık" deyimine hiç inanmayın.

"gördüğüm gülistan rüyadır
belki rüya değil de hülyadır
gitti bülbül hazan eli güller
gülistanın yerinde yeller eser"
(bkz: bostan)
doğuya baharat götürmektir. aynı zamanda hoş bir bayan ismidir.

edit;
iranda bir eyalet (golestan)
Türkiye'de bulunan iki tane köy ismi
Kaikhosru Shapurji Sorabji tarafından bestelenmiş 'Gulistan ; Nocturne for Piano' isimli beste.
12 Ekim 1813 tarihinde Rusya imparatorluğu ile Kaçarlar (iran) arasında imzalanan antlaşma.
Gulistan Rug adı altında ABD'de kilim satışı yapan bir firma.
Afganistan'da Paştunların yaşadıkları bölgeye verilen isim.
Güneydoğu Ermenistana verilen isim.{Gyulistan}
De facto Dağlık Karabağ Cumhuriyetinin Şaumyan bölgesine verilen isim.
Bangladesh'de Dhaka'ya verilen isim.
iran'ın en buyuk parklarından birisi (bkz: Golestan National Park)
iran'da bulunan tarihi hotele verilen isim. (Golestan Palace)
Özbekistan'ın batısına verilen isim.(Guliston)
Pakistan'da bir vilayet.
Pakistan'da bir oluşum (Gulistan-e-Jauhar)
Azerbaycan'da bir şehir (Gülüstan, Goranboy)
Nahcivan'da bir bölge (Gülüstan, Nakhchivan)
Ayrıca Ömer Hayyam'ın bir Rubai'si.

(bkz: copy degil alın teri)
sadi şirazi'nin ölümsüz eseri. nazım ve nesirin iç içe geçtiği, hikmetli hikayelerin anlatıldığı kitap.
sözlük anlamı; gül bahçesi. ülkemizde de kullanılan, hoş bir bayan ismi. ayrıca; (bkz: ben)
afganistan'ın farah eyaletinde yer alan, yaklaşık 50 bin nüfuslu bir şehir.
nuray hafiftaş yorumu tadından geçilmez, pek bilinmeyen bir türkü.
http://fizy.com/#s/1ahivc
yozgat ilinin şefaatli ilçesine bağlı bir köy.

ilçenin bütün köyleri için;

(bkz: sefaatli/#9895689)
metin-kemal kahraman'ın şahane şarkısı.şarkının introsunda çalınan bağlama harikulade.
gul bahcesı anlamına gelen farsca kokenlı bılesık ısım. Sevıyorum.
"Büyük bir zata sordum: -"En büyük düşmanın senin iki yanının arasında bulunan nefsindir" hadisinden ne anlıyorsunuz. Buradaki mana nedir? Bana şu cevabı verdi: - Kendisine bir iyilikte bulunduğun her düşman seninle dost olur. Nefis ise böyle değildir. Onu ne kadar hoş tutarsan sana o kadar karşı gelir"...
Gülistan'dan sevdiğim bir alıntı... Ama genelini sıkılarak okuduğum bir kitap. Bunda kitabın başında ve sonunda mevcut iktidarlara yaptığı ve bana haddinden fazla ya da gereksiz gelen methiyelerin de etkisi var sanırım...
yalan dünyanın karakteridir. genelde halayımsı bir şekilde şarkı söyler acil bakırköye yatması gerekmektedir.
gülistan günümüzde ısparta adlı şehrimizin güzel adıdır. gül diyarı ısparta dan selamlar...
sen alemi ne sandın alem seni kandırır gülistaaan gülistaan antakya'nın kibar kızı gülistaaan.
nedense bana itici gelen isimlerden birisidir.
Şirazlı Sadi eserinin 16. yüzyıl el yazması nüshasına, ingilizce ve Türkçe tercümeleri ile birlikte http://www.gereklitarama.com/2011/08/gulistan.html adresinden ulaşılabilir.
güncel Önemli Başlıklar