bugün

entry'ler (3088)

sözlük yazarlarının itirafları

- türkiye'yi terk ediyorum, dünya umurumda değil. 2 sene önce bunun olacağını bana söyleselerdi siktir lan nerede o günler derdim.

- en son bir buçuk sene mi ne önce sözlüğe yazmışım, hakkında entry yazdığım eski sevgilim benimle temasa geçti. kendimi kaybetmedim, bir şey hissetmedim. eskiden yazdıklarıma falan bakıyorum da çok yol gitmişim. hayır şu an görüşmüyoruz. geldi geçti kendisi.

- geçmişten gelen hiçbir şeyi kabul etmeyin. sanırım kendime güvenerek, gönül rahatlığıyla verebileceğim iki üç hayat tavsiyesinden biridir.

- destiny 2'nin çıkışı beni taşınacak olmamdan daha çok heyecanlandırıyor. hiçbir koşul altında normal bir insan olma iddiam yoktur.

- çoğu zaman insanlarla tartışacak enerjiyi bulamıyorum, sadece kesip atmak, tamam deyip geçmek çok çok daha kolayıma geliyor. herkesin kendi yanlışlarını yaşayarak öğrenmesinden yanayım.

- iş ve sosyal hayatındaki becerilerim birbirine karışmıyor. çalışırken insanları bir şeylere ikna edebilirken dışarıda uğraşmıyorum bile.

- muhtemelen yine uzun bir süre yazmayacağım.

ben bu yazıyı sana yazdım

leonard cohen ölmüş. ben dinlemezdim. bilmem. benim müzik zevkim daha kapalıdır. çoğu da saçma bulur. olsun, konumuz bu değil.

"dance me to the end of love" şarkısını paylaşmışlar haberi alanlar. o şarkı, zamanında onun bana gönderdiği şarkıydı. bana yollamıştı. benimdi. şarkıyı hatırlamıyorum bile. göğsüme bir mızrak saplanmış gibi hissettim.

ben seni hiç aldatmamıştım ki. sadece saçma ve boş konuşmuştum.

battlefield 1 i protesto ediyoruz kampanyası

yapılıp yapılmayacağını değil, ne zaman yapılacağını merak ettiğim, oyun çıktıktan sonra yapıldığı düşünülürse geç bile kalınmış beyinsizlik beyanı.

linkteki haberi arkadaşlarım gönderdiğinde onlara da aynı şeyi söylemiştim. arkadaş adamlar oyunun en azından metinlerini de olsa senin dilinde yapsın, osmanlı askeri için cillop gibi bir dublaj yapsın -moden türkçeyle değil, eski türkçeyle konuşan osmanlı askerinden bahsediyorum- senin ülkene gelip 2 ay arazi incelemesi yapsın düzgün olsun iyi görünsün diye, üniformasında bile orjinaline sadık kalsın, yine sana yaranamasın. var mı böyle bir şey ya? oyun resmen senin tanıtımını yapıyor, lütfediyor, vaktiyle şu topraklarda osmanlı diye bir devlet vardı diye. osmanlı diye de geçiyor bak gerizekalı gibi türkiye deyip geçmiyor da, şu basit tarihi tutarlılığı bile çoğu büyük firma atlarken adamlar yapmadı. çünkü osmanlıyı, türkü vs sen bilirsin, gavur bilmez, umrunda da olmaz, gidip araştırmaz. ama bu medyumda görünce bilir, aşina olur, bir ihtimal araştırır öğrenir. sen bunu kendi lehine çevireceğine, ne bileyim atıyorum, çanakkaledeki birinci dünya savaşına ait müzelerimizin tanıtımını daha da arttıracağına... ya bu kafaya ben niye bir şey anlatmaya çalışıyorum ki?

bir de, 1 ürdün dinarının arkasına da basılı olan arap isyanı, hani şu arapların osmanlıyı her anlamıyla sırtından vurduğu -huyları üzere- bu dönemde, bu savaşta gerçekleşmiştir, tarih özürlü arap sevicilere duyurulur. şu arap sevicilerin türk tarihi ve mirası çok umurlarındaymış gibi, sahip çıkar gibi yapmaları beni delirtiyor.

kpss 2016

herkesin bir puan sonucu söylediği ama sistemin nedense 120 tane ayrı puan verdiği sınav. hangisi ne işe yarıyor bilseydim iyi olabilirdi. ama bilmiyorum. umrumda da değil.

ak 12

rus ordusunun standart piyade tüfeği adayıdır. aralık 2014'te rus ordusunun düzenlediği testlerden geçtiği duyurulmuş ve değerlendirilmektedir.

https://en.wikipedia.org/wiki/AK-12

ak 47

sayısız revizyon yaşamış kült rus saldırı tüfeği. günümüzdeki hali için (bkz: ak 12)

birinci nesil

yaşandı bitti saygısızca neslidir. giden, bırakan hepsinin bir geçerli ve mantıklı bir sebebi vardı. olması gerekiyor muydu, hayır. kimse kimseye kıytırık bir sözlük hesabı için hesap verecek değildi.

bizden kalanlardan da 5 tane say desen sayamam. zaten kaldık da ne oldu?

sözlük yazarlarının itirafları

insanların nasıl kariyer yaptığını, bu dünyada nasıl ilerleyip bir yere geldiğini çözdüm. uygulama alanım yok ama çözdüm. bir şeyi bilmiyor musunuz, veya emin değil misiniz? kesinlikle bilmediğinizi itiraf etmeyin. yüzde yüz biliyormuş, eminmiş gibi davranın ve karşınızdakini kendi bildiğinizin doğru olduğu yönünde iknaya girişin. yanılırsanız da yüzünüz bile kızarmasın ve üstünde düşünmeyin bile, yaşanmamış gibi davranın.

benim yakın bir arkadaşım var, aynı böyle. anlaşılsın diye farazi bir örnekle anlatıyorum, bu ibne ömrü boyunca kapalı bir alanda tutulmuş, gökyüzünü hiç görmemiş ve rengini kan kırmızısı sanıyor olsun. gökyüzü mavidir hacı dersen hiç düşünmeden ve tereddüt etmeden "yok canım olur mu öyle şey, gökyüzü kan kırmızısıdır" der ve öyle bir söyler ki bunu, ömründe göğe bakmamış olsan inanırsın. iyi adamdır, çok severim, ama bu adam bir şeye "eminim" diyorsa inanmam, ipiyle de kuyuya inmem.

velhasıl kelam, ben bu hayatta çok iyi yerlere gelmek istiyorum diyorsan, böyle bir yöntem var. kullanın.

alwayssleepy

nesildaşım yazar. ben söyleyeyim, hala görmeye değer bir şey yok burada, boşuna yoruldun.

turkiye oyun olsa hangisi olurdu

(bkz: grand theft auto vice city)

bireysel silahlanmaya evet

ülkenin genel ruh hali, konudaki bilinci ve kimse kusura bakmasın ama iq seviyesi ortadayken, hayır. nüfus kontrolü için daha kansız yöntemler var arkadaşlar, çok kısa sürede rekor vatandaşın katledilmesine hiç lüzum yok.

destekleyen bütün yorumları ülkenin insan profili gerçeklerinden kopuk buluyorum. bir haklı duruma bin haksız cinayet gibi bir oran çıkacağını göremeyen, anlayamayanlar bir balon içinde yaşamış, ülkesini ve insanını tanımıyor demektir.

sözlük yazarlarının itirafları

yıllar yılı çok ağır white knight'tım. tanıyan okuyan bilir. bıraktım. çok iyi hissediyorum diyemem, ama daha iyiyim. bileğime zincirlenmiş görünmez bir prangaydı adeta. kendisini düşünmeyeni onun yerine düşünmek gereksiz, kimsenin kurtarılmaya ihtiyacı yok, kimse bunu talep etmiyor, bunun için bir şey vaat etmiyor. yıllarca anlayamadığım, kavrayamadığım buydu. bundan payını alan olmuşsa onlardan da özür dilerim. size insan olarak değer vermemiş oldum istemeden.

yalnız ölecekmiş gibi yaşamaya şartlandım. kendimi bu fikre alıştırdım. insanlara, bağlılığa kapalı değilim asla, ama umudumu yitirdim. elime geçen altın fırsatları çarçur ettim zaten, bir daha da zannetmiyorum ki olsun. olur belki, ama olmayacak gibi yaşayıp olursa sevinmek daha mantıklı geldi. diğer türlüsü bugüne kadar yıprattı.

kırgınım. söyleyemiyorum. içimden atmam lazım.

grand theft auto v

tek başına oynaması güzel, daha da zevkli olması gereken online modunun hackerlar yüzünden rezalet olduğu oyun.

loading uzunlukları adamı kanser eder.

sözlük yazarlarının en son okuduğu kitap

stephen king - kule (kara kule - 7)

7 kitaplık kara kule serisi alışıldık king kitaplarına benzemiyor, hatta başka hiçbir şeye benzemiyor. tavsiye olunur.

osman pazarlama

izlemeyeceğim için mecbur fragmanıyla yargılayacağım yeni şahan gökbakar filmi. kısa tutacağım, 21. yüzyılda hala osurukla güldürmeye çabalamaya anlam veremiyorum. neden? nesi komik?

tinder

türkiye sınırları içinde vakit kaybından daha fazlası olamayan tanışma kaynaşma uygulaması. ne teorideki, ne de pratikteki amacına ulaşamıyor bu topraklarda.

patates kızartması

fırında yağsız ve baharatlar eşliğinde yapılırsa inanılmaz lezzetli ve sağlıklı olan yiyecek. dondurulmuşu ise evlerden ırak.

kendi medeniyetini kurmak

(bkz: sid meier s civilization v)

gecenin gerçeği

hepiniz, hepimiz, kendisine tamamen yanlış davrandığımız bu gezegende boş şeyler peşinde koşarak, hayatımızın zirvesinde bile olmayacağımız yılları kurtarmak adı altında çarçur olacak ve öleceğiz. küçük ve önemsiziz.

civilization v

kaç oyun attım toplamda, dört müydü beş mi diye sordum kendime, sonra steam'de toplam oynama süresinin 107 saat olduğunu gördüm. benim o küsüratı olan 7 saatte bile suyunu çıkarıp yüzüne tekrar bakmadığım oyunlar var.

öyle bir sıra tabanlı strateji oyunudur. adamın yüzlerce saatini alır, ruhun duymaz.