bugün

entry'ler (770)

dft

hesaplamalı kimya uygulamalarında, yoğunluk fonksiyonel teorisi olarak bilinmektedir. geometrik yapısı tanımlanan moleküllerin, gaz veya çözücü fazındaki enerjilerini, kararlılıklarını, fiziksel özelliklerini, kovalent olmayan uzaktan etkileşimlerinin belirlenmesi amacıyla oldukça yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. hesaplamalarda çok farklı yaklaşımlarla oluşturulan temel kümelerden yararlanılmaktadır.

bakteriyofaj

tipik bir bakteriofaj, konak hücre zarında bulunan spesifik reseptörlere tutunarak, hücre içerisine girmektedir. Konak hücresel mekanizmalarını kullanmak suretiyle de kendi genetik materyalini çoğaltarak, yeni fajların oluşmasını sağlamaktadır.

july4th

çok değerli, eski dost. Kendisiyle çok uzun bir süredir görüşememiş olmak da fazlasıyla üzüntü verici.

birinci nesil yazar

bir nevi zaman kapsülüne binip, geçmişine duyduğu özlemle arada bir uğrayanları da mevcuttur. Aktif yazar olduğu dönemlerde henüz gerçekleşeceğinden habersiz olduğu kayıplarına ve akabinde bünyesinde yaratacağı onulmaz yaraların ızdırabıyla, biraz korku biraz da kanıksamış olarak ancak yine de tanımlanması zor bir psikoloji içerisinde yüzleşmeye gelip, sonra yeniden rutin hayatlarına karışmaktadırlar.

organik kimya

Genel kanı dersin zor olduğu yönündedir. Ne var ki, özellikle de lisans/lisansüstü düzeyde başarısızlık oranının yüksek olmasının temel sebebi, artık kronik bir kusur halini alan, vize ve/veya final öncesi son gece çalışmalarının yetersiz kalmasıdır. Ayrıca, tübitak kimya olimpiyatları soruları incelenecek olduğunda, son yıllarda bu alana daha fazla soru ayrıldığı görülebilmektedir.

redd

harika bir yeni albüm, yine yüreğin derinlerine işleyecek parçalar.

"küçük bir çocukken, uçmayı isterdim... Ben hayal kurdukça biri bozuyor sanki hala..." (bkz: küçük bir çocukken), (bkz: 21).

umit gultekin

Uzun yıllardır idaresinde çalışmalarına devam etmekte olan aktif bir klasik batı müziği korosu bulunmaktadır (bkz: ankara bach korosu).

ankara bach korosu

Dr.Ümit Gültekin idaresinde, Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsünde her salı ve perşembe günleri, 18:00-20:30 saatleri arasında çalışmalarını gerçekleştiren klasik batı müziği korosu.

paranormal activity

sahnelerin çok yavaş ilerlediği, amatör ruhu baskın gerilim filmi.

alone

2007 yılında gösterime girmiş, tayland çıkışlı ve oldukça başarılı bir korku filmi. *

rrrrrrr

cem yılmaz'ın arog'unu izledikten sonra, hem de hemen ertesi gün, bir başka uyarlamasını izlemişim izlenimini uyandıran ve bana cmylmz'dan neden bir türlü hoşlanamadığımın güncel bir nedenini kazandırmış film.

zirve basligi acip baskasinin ustune birakmak

kavram dahilinde aslında zor olan, işi zirvede bırakmaktır.

kokusu tadından güzel olan yiyecekler

(bkz: rakı) * * * *

gece tek başınayken bir şeyler gördüğünü sanmak

(bkz: kedidir kedi) *

50 yaşında sort giyip bandana takan adam

tenis oynayan eski bir sporcudur.

ucuz telefon kullanan insan

telefonu sadece konuşmak ve gerekli durumlarda mesaj atmak için kullanılan elektronik bir cihaz kavramından daha öte bir anlam yüklemeyen insandır. *

evladının koşu yoluna terlik fırlatan anne

daha gelişmiş versiyonları da bulunan annedir, candır, seviniz. (bkz: dugunlerde havaya rastgele terlik atan anne)

en iyi filmler

(bkz: 21 grams)

yemekteyiz naim

Bu yarışmacı şahsiyetin mutfagı da dön dolaş bitmemektedir. Öyle ki, ebeveynlerimin bu suretle imrenerek izlediği kişiliktir kendisi. Ayrıca haberi yoksa da ahımı almaktadır. Sırf bu mutfak mevzusu yüzünden annemlerle papaz yapmıştır beni. En kısa sürede onlara geniş mutfaklı bir ev vaat ederek şimdilik pacayı kurtarsam da, sonum hayır görülmemektedir.

dedenin ölmesi

hele bir de sizi ufacıkken alıp, anne baba gurbet ellerdeyken büyüttüyse, artık çok daha büyüktür yokluğunun açtığı yara. torununun resmini, ölünce özlerim, yanıma koyun diye tembihleyecek kadar çok seven bir babadır aslında kaybedilen. bayramda öpülecek ellerinden yoksun bırakmıştır.