bugün

4x10 da artık dizinin Türk dizileri gibi saçmalıklara daldığına inandım. Bu nedir arkadaş, Peter geri döndü diye sevindik bu sefer ben başka evrendeyim demeye başladı. Nereye kadar gidecek böyle. Bu yıl son sezonu olması itibari ile bu kadar karmaşayı nereye bağlayacaklar. Bir Lost sendromu daha kaldıramam ben. Kesin ve net!
s4xe10: ve dizi uhreviyata doğru yol alır 2.02-2.04 arası ilahi duyulur.
s04e10 ile uzun aradan sonra en güzel bölümlerinden birini izlediğimiz dizi.
çok baba değişkenlerin olduğu, artık siksen bitirilmez olan dizi.
--spoiler--
gözcülerin arasında abazan biri varmış. bunu öğrenmiş olduk. kesin o gözcü olive'yı becermek istiyor. ben hayatım da bu kadar rahat adam görmedim. bir de o gözcüler mermileri siklemiyorlardı, hiç. bu adam vurulmasının tek bir sebebi olur böylece. diğer gözcülerle kapıştı. onlarda makinalı tüfeklerle gelip bunun ağzına çıkarken bu da kaçtı. o gözcü zaten bir ibnelik yapıyordu. bir makineyi açıp kapıyarak falan. ama diğer gözcülerle zıtlaşmış olmama gibi bir ihtimali kalmadı son iki-üç bölüm içerisinde. eğer öyle değilse izlemeyi bırakıcağım.
--spoiler--
Kızıl olivia'nın hala çok itici olduğu dizi.
david jones isimli karizmatik bir kötü adamdan başka bir olayı olmayan vasat dizi.

bu herifi ilk gördüğümde (1-2 hafta önce ilk sezonu izlediğimde) "ulan ben bu adamı bir yerde görmüştüm" düşüncesi beynime çakıldı resmen. düşünüyorum , düşünüyorum...
nihayet buldum. bu karizma karizma konuşma yeteneği evet bu adam sherlock holmes game of shadows daki james moriarty nin bizzat kendisi. jared harris usta öyle güzel döktürüyor ki saygı duymamak , unutmak mümkün değil.
Tüm güzel kardeşlerinde dediği üzre j. j abrams ın losttan sonraki şaheseridir adam fazla egoist gelsede Fringe ciddi anlamda iyi bir çalışmanın sonucudur. Her ne kadar klasik bir türk hareketi olarak saf duygularla başladığım dizide sahte olivia karakterine olan nefretim yüzünden o bölümleri atlayıp peterı hatırlayamıyorlar diye dördüncü sezonu kısmen izlediysemde teoride gerçek olan bilimsel düşünceleri iyi kurgulamış ve sunmuşlardır.
Peter: başroldeki yakışıklı zeki ve mütevazı genç adam kesinlikle mütevazılığına kapılıyorsunuz.
Olivia: Feci şekilde güzel bir FBI ajanı klasik dünyayı kurtaran Amerika mesajı için biçilmiş kaftan olan özel yetenekleriyle güzelliğinden ziyade kendisine vurulduğunuz başrol karakteri.
Walter: başta bahsetmesemde Bu Peterın kendisi gibi dahi olan babası bilim adamı. Adam oğlu için Fizik kurallarını ihlala ederek Evrenler arası bir çatlak açıyor ve olayalar gelişiyor.. previously on Fringe cümlesini her duyduğumda nefesimi tutuyorum bölüm bitiyo bayağı yorulmuş oluyorum. iyi reklam yaptım iyi seyirler..
son bölümle anlıyoruz ki on iki gözcü var. yani on iki johnny sins. birinin ismi eylül ise diğerlerininki de bununla bağlantılı olsa gerek. kaç ay var? 12. o zaman on iki de gözcü var.

(bkz: tespit sıçmak)
(bkz: tüm kelleri johnny sins zannetmek)
son sezonunda feci sıçmış dizidir, sürekli de ara veriyorlar zaten, 3 sezonu boşuna mı izledik diye kaygılanmıyorum diyemem. Geçmişe gidildi geri dönüldü, paralel evrenler kaç tane, kellerin maksadı ne, broyles ölmemiş miydi?, astrid otizmli mi? gibisinden pek çok konu bir araya geldi. bakalım nasıl temizleyecekler.
iyice boka sarmış dizi.

lan adamlar iki evren arasını su yolu yaptılar. geçen geçene birader!

+adam pisliğin teki çıktı rıza baba! saklandığı yeri bulamıyoruz.
-lan, o götveren paralel evrene kaçmış olmasın!
+rıza baba biz de paralel evrenin bir sokak aşağısındayız.
-tamam. hemen olay yerine intikal edin.
+şurdan dön ali. hemen önlerine çıkalım.
--s04e12 spoiler--
Sanırım en iyi bölümlerinden biriydi. ilk başlarda zaman döngüsü gibi bir olay düşündüm ama sonradan evrenler arası geçişmeye bağladılar. 23:16 da peter'ın olivia'ya "gitmemiz gerek walter" demesi biraz kafamı karıştırdı. içlerinde bulundukları durum mu bunu peter a söyletti? Yoksa başka bi şey miydi? Bölümü baştan tekrar izleyince farklı bir bakışla baktığınız için ayrı bir tat veriyor. öyle bir bölümdü.
--s04e12 spoiler--
verdiği upuzun arayla beni kendisinden uzaklaştıran dizidir. s4b7'den sonrasını izleyesim gelmedi. farkında olmadan iyi bir şey yaptım belki de istemsiz olarak biriktirmekle. bir çırpıda şevkle izleyebilirim bu sayede beş bölümü.
bu sezonun en güzel bölümü olduğunu düşünüyorum.

--spoiler s04e12--
sadece bu bölümün konusundan bir film yapılabilir, bir kasabaya sıkışıp kalmak daha önce yapıldı ama olsun.
bir kaç yere çok takıldım altyazı da yanlış mı çevrildi acaba diyip tekrar izlediğim bir sahne var peter olivia ya neden walter dedi? bir de tuhaf gelen şey bölümün başında olay yerini incelerken yanlış hatırlamıyorsam walter bana turta alın gibi bir şey söylüyor fakat turtayı almaya kendisi de gidiyor.
--spoiler s04e12--
walter bishop karakteri keşke gerçek olsa dediğim dizidir.

s04e12

--spoiler--
"olivia dunham and peter bishop, please report to the biology lab at once; olivia and peter to the biology lab, thank you."
--spoiler--
s04e12 ile uzun süre sonraki en güzel bölümünü yayınlamıştır. fringe son bir kaç bölümdür kıpırdanıyordu zaten, bu bölüm eski güzel bölümleri anımsattı.

--spoiler--

bölüm ümit besen'in " i love you i love you, do you love me, yes i do" eserini hatırlatan bir sahneyle başladı. *
walter bu bölümde yardırdı. anonsu gerçekten gülümsetti.
kasabadan asla çıkamama, zombi filmlerini anımsatan sahneler, ve hikayenin ana konuya bağlanması güzeldi. sonunda gerçek olive'imize de kavuştuk sanki.
ha bu arada gelecek bölümlerde, lost'taki brada desmond abimizin de diziye dahil olacağını öğrenmemiz keyfimizi arttırdı.

--spoiler--
theme'inin 6 dakikalık güzel bir piyano versiyonu şurdan dinlenebilir:

(bkz: (vid #32008))
4 sezonluk vasat amerikan dizisi. j.r.r tolkien amcamızın bir sözü var yazdığı kitaplarla ilgili. dolaylı yoldan söyleyeyim ben size, şöyle diyor; ben bile bazı şeyleri bilmemeliyim ancak böyle hikaye daha çekici olur, diye. gel gelelim fringe dizisine, adamlar her bölüm sonunda işi sonuca kavuşturuyor. bir kere bu çok yanlış bir şey. ya da biz x-files ile büyüdüğümüz için ters geliyor bu durum. sonracığıma o gözümüze hoş görünen walter bey dede anca olaylar belli olduktan sonra ' bir keresinde belly ve ben deney yaparken...' diye hemen olayın farkına varıyor.

mütahit peter ne ara bu kadar engin bilgiye ulaşmış? olivia dunham gerizekalısı mit'i bitirmiş olmasına rağmen dava çözerken hiç bir boka yaramaması, soruların genelde peter ve walter cevaplanması ve olay mahalinde olivia'nın kaçılın ben fbi danım deyip işi bitirmesi çok saçma yönleri dizinin.

ayriyeten olivia dunham'ın kızıl olanın hippi gibi davranışları ( el kol hareketleri, hey ahbap naber tarzında), sarışın olivia'nın ay ben mahvoldum,ay napazam deney yapmışlar üzerimde benim hayatım berbat sendromu kişiyi içten içe uyuz ediyor. yok yani peter şimdi farkında olmadan diğer olivia ile fingirdeşti diye adama hayatını zindan etti.

diğer gıcık eden olaylar şunlar; çekimlerin kapalı mekanlarda, iğrenç kostümlerle yapılması. dizinin sadece 3 tane jipi olması. mesela walter'ın yardımcısı kızın paralel evrenden ikizi geliyor, ikisi konuşurken birbirlerine ajan diye hitap ediyorlar. yuh yani ne var lan bu ajan kelimesinde? çok mu havalı nedir yani bunun olayı? daha bir sürü var gerçi ama aklımda olanlar bunlar.

son olarak da 12. bölüm çalıntıdır efendim öyle çok orjinal bir şey değil. filmi hatırlasam ismini de yazardım ama ne yazıkki hatırlamıyorum.
foliviasına gıcık olduğum, oliviasını donuk bulduğum, peter, astrid ve walterına bayıldığım dizidir.
walter bishop olmasa izlenilmez dizidir.
kendisi müptezeldir, bilgiye ulaşmak ve zihni açmak için psikotropik bitkilerden yardım alır bu konuda takdir etmekteyim sadece lsd kısmı çok hafife alınmıştır zira lsd aldıktan sonra o şekilde rahat rahat günlük normal aktivitelerini sürdürebilmesi imkansızdır, referans olarak marijuana kafasına bakılabilir.

paralel evrenle ilgili pek çok derin mantıksal hatalarla doludur ama bu bol hatalı haliyle bile hoş bir fantezidir dizideki paralel evren kurgusu.
4.sezon 13.bölümünün ardından hemen sevgili aranmış ve kritikler yapılmış dizi. bu kıvama geldiysek eğer fringe eski havasını yakalıyor demektir.

--spoiler--
bölüm sonu epey şaşırttı. öteki evrende ki broyles ve nina'nın birlikte bir halt karıştırdıklarını biliyorduk zaten. walter, lincoln ve nina sharp kasaya girdiklerinde nina'nın sağ elinde problem olmadığı gözümüze gözümüze sokuldu ama nedense bu değişiklik walter'ın dikkatini çekmedi.
--spoiler--
her bölümünden sonra rüyanın en heycanlı yerinde uyanmış gibi hissettiren, rüyanın başını hatırlanmaması da cabası olan dizi.

severek beğeniyoruz efenim.
nissan'ın gizli sponsor olduğunu düşündüğün dizi.
kullanılan, özellikle ekibimizin kullandığı her araba nissan.

öte yandan şu dizelerden sonra olaylar başlar:

(bkz: (vid #32382))
--sıpoylır--
haha s04e13 de (#14369866) nolu entryde söylediğim çıktı lan şaka maka.
ama olivia olduğu sürece izlenir olm bu dizi. onun suratını yerim ben.
belli ki bu sezon sonuna kadar şekil değiştirenlerle uğraşacaklar. büyük ihtimalle iki evren, imece usulü çözecekler olayı ve sonsuza kadar kardeşçe mutlu mesut yaşayacaklar. biz de olivia'yı gördüğümüz her sahneyi kar sayıcaz yanında.

ha bir de s04e11 de walter'ın astrid'e, aspirin ve asterix die seslenmesi yokmuydu. olm koltuktan düştüm gülerken. haha
--sıpoylır--
3. sezonun sonlarında doğru yavaşlamış olsa da harika dizilerden biri. izlenesi.
Yeni bölümüyle birçok soruya cevap verecek sanırım. observer ın ortaya çıkışı, peter ın eskiye dönük birçok olayı hatırlaması epey heyecanlı bir bölümün bizi beklediğine işaret.