bugün

--spoiler--

insanların diziyi neresine izlediğini merek ediyorum doğrusu. zira dizi şimdiye kadar görüp görebileceğiniz en iyi bilim kurgu dizisidir, hatta izlediğim en iyi dizilerdendir. bir diğeri için (bkz: breaking bad) ve (bkz: dexter) neyse konuya dönecek olursak ilk 3 sezonu anlamayanlar için (#12764388) nolu entry'i okumalarını şiddetle tavsiye ederim zira benim anladığım ve ilk 3 sezon için en mantıklı açıklama budur, ve kesinlikle dahiyane bir fikirdir. 4. sezona gelecek olursak dizi her zamanki gibi durağan bir şekilde başlamıştır ve buna peter'ın yokluğuda eklenince (kendisi çok sevdiğim bir karakterdir) dizinin sanki eski kalitesini kaybettiği gibi bir durum çıkmıştır ortaya. zaten lost dizisinden sonra insanlarda jj abrams'a karşı bir tepki oluşmuştur ki bence haklı bir tepkidir. ancak ortada şöyle bir durum vardır. jj abrams kendide lost dizisinde paralel evren olayını yapamadığını açıkca söylemiştir, zaten fringe dizisinde dikkat ederseniz her olaya bölüm sonuna veya sezon sonuna kadar açıklama getirilmiştir. yani fringe dizisini lost dizisiyle kıyaslamak bana pek doğru gelmiyor, çünkü ortada yeni ve kaliteli bir yapım söz konusudur. 4. sezona tekrak değinecek olursak ortada peter'ın işleri düzelttiği ama aslında hiç var olmadığı bir gerçeklik söz konusudur. yani olivia peter'ı kurtarmak için değilde başka bir nedenden dolayı diğer evrene geçmiş ve bir şekilde yine tutsak alınmıştır ve bir şekilde kaçmayı başarmıştır, (broyles olmadan) diğer olivia ise bizim evrene yine köstebek olarak sızmıştır. böylece diğer evredenki broyles hala yaşamaktadır. bu arada peter olmadan bizim olivia'nın durumu epey kötüdür hayatında kimse yoktur, kimseye güvenmez, ve mutsuz sıkıcı biri olup çıkmıştır. gelelim diğer konuya, olivia herhangi bir vasisi olmadığı için (peter ölü olduğu için) walter'ı kolay bir şekilde akıl hastanesinden çıkarmış ve düzen olaylarına yardım etmesi için yanına almıştır. ayrıca peter hiç var olmadığı için olivia'yı lalelerin içinde bulup geri götürmez böylece olivia cortexifan deneylerini tamamlayamaz.
ve son olarak walter oğlu öldüğünde diğer evrendeki peter'ı almaya çalışmış buz yine kırılmış ancak bu sefer gözcü olaya müdahale etmemiş ve diğer evrendeki peter tabiri caizse hakkın rahmetine kavuşmuştur. ancak bir önceki döngüde yaşadığı v ve olaylara müdahale ettiği için hala zamanda kalıntıları mevcuttur.

şimdi biraz olsun diziye yapılan eleştirilere veya yapılan yorumlara anladığım kadarıyla cevap vermeye çalıştım, umarım yakın zamanda dizinin kalitesinin düştüğünü söyleyenlerde yada diziyi bırakanlarda azalma olurda, böylesi bir kalitede olan dizi reyting kurbanı olmaz...

--spoiler--
--spoiler--

dizinin başından beri "iyi ama bir çok paralel evren var, neden diğer paralel evrenler gösterilmiyor da, konu sadece ikisi arasında geçiyor" sorusu geliyor. ya da her bölüm promosundan sonra "acaba gelecek bölümde 3. paralel evren de mi işin içine girecek" soruları soruluyor çeşitli forumlarda.

aslında bu sorulara walter 4. sezonda çaktırmadan cevap verdi.

hatırlanacağı üzere walter bir diyalogunda (sanırım 3 ya da 4. bölümün previously bölümünde de tekrarlanmıştı bu diyalog) aynen şunu demişti:

"peter'ın ölümünden sonra diğer paralel evrenleri izlemeye başladım. bunların arasında peter'ın aynen bizim evrenimizde olduğu gibi hasta olduğu bir evren buldum. ve onu iyileştirmek için bizim evrenimize getirdim. işte bu iki evren o andan sonra etkileşime geçmeye başladı".

yani dizi sonsuz sayıda paralel evren olduğu gerçeğini inkar etmiyor. tam tersine bunu vurguluyor. ancak dizinin konusuna göre, walter bu paralel evrenlerin sadece birinde, yani şu anda dizide görülen alternatif evrende peter'ın aynı bizim evrenimizde olduğu gibi hasta olduğunu gördü. o yüzden o evreni seçti.
diğer evrenlerde belki peter hasta değildi. belki peter bile yoktu, walter hiç evlenmemişti bile. belki walter daha çocukken ölmüştü bir diğer evrende.
bu yüzden bizim evrenimize en yakın, yani yine walter'ın evli olduğu, peter isminde bir oğlu olduğu, ve bu peter'ın yine hasta olduğu bir evreni seçti. bu yüzden o diğer evrende de bizim evrenimizde olan karakterler çok ta farklı olmadan, minimum farklarla var. new york yine benzer new york, özgürlük anıtı yine var, olivia yine fbi'da vb. zira o seçilen evren bizim evrene en yakın evrenlerden.
bu da walter'ın evrenimize en yakın, yani kendi peter'ına en çok benzeyen versiyonu barındıran evreni aramasından, bulmasından ve seçmesinden kaynaklanıyor.
ve bu seçim sonrasında bu iki evren etkileşmeye, birbirine bağlanmaya başlıyor. şu an için diğer evrenlerin işin içinde olmamasının nedeni de bu.

--spoiler--
ilk 2 sezonuyla sosyal hayatınızın mına koysa da, 3.sezon ve sonrasında ortaya çıkan paralel evren saçmalığı yüzünden; sokağa çıkıp arkadaşlarınızla vakit geçirebiliyorsunuz.
3.sezon finalinden sonra mevzuyu nasıl toparlayacaklar diye merak ederken 4.sezon 5.bölümden sonra anladım ki adamlar bu işin de üstesinden gelmiş.
bir de bu bölümün çevirisini emre bekman yapmamıştır. bayram tatiline çıktığını düşündürmüş, kendini özletmiştir.
4 sezon da izlense, jenerik müziği gene haz veren dizi.
peter'ın ne çok çektiği dizi. bi' huzur bulamadı canım.
--spoiler--

s04e06

bu bölümde de time jump olayını işlediler. güzel tema idi. fakat nedense bir türlü olmuyor. dizi aslında gayet heyecanlı gidebilecek bir iskelete sahip bu sezon ama senaryo çok zayıf kalmış. bunu söylemekten nefret ediyorum ama fringe sıkmaya başladı. bu diziyi ne kadar seviyordum, ne oldu bu ekibe anlamıyorum.

--spoiler--
--spoiler--
s04e07 itibariyle görünmez adam fenomenini işleyen ve ardından maalesef yine 3 haftalık araya giren dizi.
--spoiler--
" how do you know my name? "
4x7 ile araya girmiş dizi.

--spoiler--
bizim görünmez adam asansörde öldüğü zaman, kamera onu yukarıdan çekerken asansör kat çıkıyor. 12. kattan sonra 14. kata atlıyor. dikkatimi çekti sadece.
--spoiler--
peter'ın liv'i sınıfın ineği tipli ajana kaptırdığı dizidir ayrıca 2 ay aramı olur Allahsızlar dedirtmektedir.
13 ocak 2012 tarihine kadar yeni bölümünü izleyemeyeceğimiz dizi. **
Agent Dunham; "You have to come back because you belong with me!"
dün gece s04e07 izleyerek 1-2 aydır biriktirdiğim bölümleri an itibariyle bitirmiş olduğum dizi. akıllarda onlarca soru var henüz cevap verilemeyen bazılarını da biz soralım bakalım.

--spoiler 1--

gölün dibinden gelen peter, walter'a seslenen peter olmayabilir. yani başka bir evrenden gelen peter da olabilir. zira olivia ile konuşmasında "yooo ben seslenmiyordum, görünmüyordum" gibi şeyler söyledi. bu durumda acaba yanlış peter mı geldi sorusu geliyor. ama öyle olsa "ulan dümbükler neden beni evimden alıp buraya getirdiniz" derdi heralde. acaip bir kafa karışıklığı, nerden baksan tutarsızlık, nerden baksan ahmakça.

--spoiler 1--

--spoiler 2--

peter şu para çevirme işini 1 kere yapsın, babası gerçekten onun olduğunu anlayacak. ya da peter'ın çocukken en sevdiği yemekleri yaparken "şunu da severim" gibi bir konuşma ile duygu selleri yaşanacak.

--spoiler 2--

--spoiler 3--

yıllarca kapalı olan evi açıyorsunuz her şeyin üstü kapalı. sonra bir açıyorlar hoop lcd tv var evde. ne iş?

--spoiler 3--
walter bishop'un inanılmaz manyaklıkları ile 4 sezondur devam eden ocak ayına kadar ara vermiş dizidir.
hayal gücünün sınırlarını zorlayan sürükleyici tatlı bir dizi, tavsiye edilir.
amerika'daki reytingleri yüzünden yeni sezon için hala onay alamamış diziler arasındadır.
yeni başladığım, çok etkilendiğim bir jj abrahms yapımı dizi.
4.sezon büyük sırlarla geldi, hani dersin yeni sezon sırlar açıklanır.. bunda yok öyle bişey, pehh.. umurlarında mı amınskiyim biz burda yiyoruz kafayı. arkadaş ne çok karıştı böyle ya, ayıkla fringe'in taşını..
çok bekletti çok.. deli gibi bekliyorum bu diziyi.
"Yok artık, oha, yeter ama haa, la bi sktir git" gibi nidalarla izlenen dizidir... Walter bishop karakteri de bi ayrıdır... 3 sezonun 11. Bölümündeyim, kafam allak bullak oldu... Şimdiye kadar izlediğim en iyi dizidir.
4.sezonu artık boka sarmış dizi. ya birader 3. sezonun sonunda her şey açığa çıkıyor zaten niye zorluyorsunuz. ama şüphesiz kurgu bakımından en iyi polisiye bilim-kurgudur. john noble'ın oyunculuğu yeter bi kere.
türkçe altyazılı yeni promo videosu için;

http://www.birdizihaber.c...nuyor-turkce-altyazl.html
ilk üç sezonu bir hışımla yalayıp yuttuktan sonra, 4.sezonda baymaya başlayan ancak hala umut taşıdığım, bilim kurgu dizisi.
13 ocakta sezona devam ediyor ve sanırım dizi bu sezon seneryonun ilerleyememesinden dolayı son buluyor.
ne yalan söyleyeyim özleyeceğim walter amcamı, peter kardeşimi, dunham bacımı.
j j abrams umarım lost'ta ki gibi hayal kırıklığı yaratmaz.
türk dizi yapımcılarının ellerine kağıt kalem alıp izlemeleri ve çok şey öğrenmeleri gereken dizi. hiç mi senaryo israfı boş beleş geyik olmaz arkadaş bir dizide. walter manyağı ise ayrı bir terane zaten. dizide inceden inceden dine dair olumlu subliminal mesajlar da verilmekte.