bugün

queen grubunun efsanevi sesi... hint asıLLı bir ingiLizdir... ne yazık ki aids yüzünden dünyaya erken veda etmiştir... dünyaya geLmiş en iyi sestir... yorumLarı bir çok ses'i kıskandırır... wembLey stadyumunda verdikLeri konser haLa insanLarın akLından çıkmamıştır... en son söyLediği şarkı "mother Love"dır... bu şarkıyı hastaLığının son evresinde söyLemiştir... mother Love'ı dinLerken tüyLerim haLa diken diken oLur...
mükemmel sesli queen vokalisti. ayrıca solo şarkıları da vardır
(bkz: living on my own)
michael jackson'ın kendine örnek aldığı müzisyen.
hint asıllıdır. asıl ismi frederic bulsara dır. doğum yeri zanzibar dır.
her dinlediğimde, bu konuda yalnız olmadığımı bilerek ''yok böyle bir ses'' dediğimi hatırladığım, 1946yılında doğmuş olmasına rağmen, sonunu düşünmeden, kötü biçimde hazırlamış, ölmesinin üzerinde 15 sene de, 55 sene de geçse, daha dün ölmüş gibi üzüntü veren, dünyanın gelmiş en büyük vokali olduğunu iddia edebileceğim mükemmel ses..
freddie mercury. eylül 1946'da zanzibar'da doğan ve asıl ismi farrokh bulsara olan Queen grubunun efsanevi solisti. mercury 24 kasım 1991'de bir efsane olarak yaşama veda etti. babası ingiliz, annesi ise iranlıdır.

ingiltere'ye gittiğinde wreckage ve smile ile kısa soluklu olsa da müzik hayatına başlamıştır. daha sonra kendisi gibi üniversite tahsilli olan brian may (gitar) ve roger taylor (davul) daha sonra da john deacon'ın (bas) katılımıyla Queen kuruldu. ilk albüm Queen 1 yapılırken bir efsane olacağından, avrupa'da tüm zamanların en iyi şarkısı seçilen bohemian rhapsody'yi yazacağından, rock tarihinin en büyük, en trajedik kayıplarından biri olacağından ve de zirvedeyken the show must go on diyerek tüm hayranlarını üzüntüye boğacağından habersizdi.

tüm zamanların en cok sevilen gruplarından biri olan Queen'in solisti olan ve otoriteler tarafından gelmiş geçmiş en iyi rock vokalisti olarak gösterilen freddie mercury, 80'lerin müzik ilahlarından biriydi ve o dönemde pek cok kişinin hayranı olduğu bir grubun lokomotifiydi. Queen hayranları onun asla unutulmayacağını söylerler ve her sene 24 kasım'da montreux'deki (isviçre) heykeli etrafında onu anarlar
http://tr.wikipedia.org
o sesleri neresinden çıkardığını anlayamadığım tapılası vokal. müzik zevkimi geliştirdiği için minnettarımdır kendisine ve grubuna. onlar gibisi malesef bir daha gelmemiştir dünya üstüne.
(bkz: queen)
(bkz: bohemian rhapsody)
(bkz: crazy little thing called love)
(bkz: show must go on)
brian may gibi bir karizma şahsı ezebilecek kadar yüksek karizma değerlerine sahip olan muhteşem ötesi ruh, queen solisti idi vakt-i zamanında.
(bkz: brian may)
hakkında en ufak bir olumsuz eleştiriye tahammül edemediğim, kendisini beğenmeyenleri zevkler renkler özgürlüğü kapsamında değerlendiremediğim, pop-rock müziğin tanrılarından birisi.. gelmiş, geçmiş, gelecek en muhteşem vokal...
Tanzanya, Zanzibar doğumludur. Queen grubunun solisti dünyanın pop müzik konusunda duayenlerindendir. Aids yüzünden hayata gözlerini 24 kasım 1991de yummuştur.
1992de aramızdan ayrılan , aslen güney azerbaycanlı olan , Queen grubunu efsane solisti
ismi Freddy değil "Freddie" olan,aramızdan 1992'de değil "1991"'de ayrılan,aslen de azeri değil "iran" kokenli olan,zanzibar doğumlu,ingiliz grup Queen'in efsane solisti..
asıl ismi frederic pluto bulsara olan 1991 yılında zatürreden dolayı aramızdan ayrılmış olan ses, karizmanı ve dişin bir arada bulunduğu dünyaya bi daha gelmeyecek gelsede göremeyeceğimiz sınır bilmez aşmış tenor
gelmiş geçmiş en iyi vokallerden biridir dünyayı sarsan vede günümüzde bile çok iyi bir dinleyici kitlesi olan efsane müzik grubu queen
(bkz: show must go on)
(bkz: we wıll rock you)gibi daha birçok parçayı insanoğluna kazandırmışlardır.
aşmış olma olayının dişlerle bir alakası olup olmadığını araştırtan kişi. (bkz: ronaldinho)
Freddie mercury nin ilk çıktığı zamanlar da Homo olduğunu hayranlarından saklamıştır ters tepki alınır diye daha sonra iyice ünlü olduktan sonra bu gerçeği saklamamıştır. Hayranları ona tanrı gibi bakarlar.
bohemian rhapsody si bir alemdir. üç farklı parça bir araya getirilmiş ve bu güzel parça ortaya çıkmıştır. birde çok güzel 4+1 ayarı çekilir bu parçayla. *
queen ile beraber ortaya koyduğu başyapıtlar (the show must go on,bohemian rhapsody,too much love will kill you,who wants to live forever,the prophet's song vs.) haricinde love kills gibi güzel şarkılara da imza atan büyük müzisyen, vokalist...
hastalığı nedeniyle halsizleşen freddie, arkadaşlarına "beni en verimli şekilde kullanın" talimatı vermiştir. ki bu esnada innuendo albümü ortaya çıkmıştır. öleceğini bile bile işine olan aşkı, bağlılığı allah vergisi sesi gibi benzersiz olan "innuendo" şarkısıyla hayatını özetleyen, hayranları için bişeyler yapan, onlar için yaşayan, zamanın ötesine geçmiş, uydurma olmayan star.
Sanıldığının aksine Hindistan ile ilgisi olmayan Queen'in efsanevi vokalisti. Anne ve babası Iran asıllı olup kendisi Zanzibar dogumludur. Kendisini sahnedeyken müzikal bir fahişe olarak görür. Queen grubunun feminen durusunun en önemli sebebidir. Bi-seksüel oldugunu gizlememis hayatini görkem ve zevk icinde gecirmistir. Sahne şovlarinin anahtar kelimesi görkemdir. Bu yüzden ki Queen'in konserleri dünya rock tarihinin en unutulmaz anlari arasina girmistir. Monserrat Cabelle ile düet albümü, Mr.Bad Guy adinda solo bir calismasi vardir. Ölümüne yaklaştığı son günlerde grubun çıkardığı Innuendo albümünün her notasında masal gibi geçen şöhretli hayatin görkemli ve bir o kadar hüzünlü havası hissedilir. 24 Kasım 1991'de Aids'e bağlı zatüree hastalığından vefat etmiştir.
rock müziginin bu dahi çocugundan süper bir klip. Stone cold crazy
http://www.youtube.com/watch?v=bhqJuFSfNus
o eşsiz sesinden mahrum kaldığımızın 15. yılı.. ne denebilir ki.. üstad, kral, yeryüzüne gelmiş en güzel ses.. 15 yıl önce bugün dünyaya gözlerini kapattı.. ağzında çıkan son kelime "anne" idi.. sesi ile bir çok kişiyi büyüleyen o eşsiz ses susmuştu.. dünyaya izlettirdiği şovlar hala dillerde.. unutulmuyor.. evet şov hala devam ediyor.. cennette görüşmek üzere..

(bkz: show must go on)
hayatını konu alan bir film cekilmesi planlanan insan.
ölümünün 15. yılını doldurduğumuz büyük sanatçı. (bkz: 24 kasım 1991)
zanzibar ın bağrından çıkıp rock'ın kralı olan efsane şahsiyet.
eşcinsel olup da, heryerinden karizma fışkıran tek ünlü.
http://www.youtube.com/watch?v=ArbARCeam3I
Buyuk sahnelerin adamıdır. Sahnede basılmadık yer bırakmayan , seyirciye adeta hukmeden unlu rock muzik sanatcısı... Sahnede bazen striptize benzer hareketler yapardı. izlemeyenlere wembley konserini tasiye ediyorum. Hem kadın hemde erkek hayranı olan super star 24 kasım 1991 yılında aids'e yenilip hayata gozlerini yumdu.
dream tv deki freddie mercury belgeslinde yakını bir kadının, freddie nin son günlerinde beraber vakit geçirmelerinden sonra freddie nin "bir öğleden sonranı bu yaşlı adama ayırdığın için çok teşekkürler" dediğini anlatırken bir anda ağlamaya başlamasıyla beni deliler gibi ağlama hissiyatına sürükleyen efsane.. kadın o kadar içten anlattı ki.. bak yine hüzünlendim.. ayrıca aynı belgeselde efsane isimler freddie hakkında yorum yaparlarken yanılmıyorsam paul mc cartney kendisi için king mercurydemiştir.. yıllar itibariyle gelişimi için..

http://www.freewebs.com/sahingu/FM.JPG
adına isviçrede anıt dikilmiş olan efsanevi sanatçı.
(bkz: frontman)
Asıl adı Faroukh Pluto Bulsara olan, efsane sanatcı.Ailesi ingiltere'ye göç ettiği zaman Frederick Bulsara adını almış, bizler onu freddie mercury olarak tanıyıp seviyoruz. benim fikrime gore dunyanın en iyi vokali en guclu sesiydi.
ilk başta yanlış bilgileri düzeltelim, kendisi hint asıllı değildir annesi tahran ermenisi babası ise yine iran'lı zerdüşt bir ailenin oğludur, zanzibar da doğduğu doğrudur fakat aslen iranlıdır.dinleyenler bilir ailesinin köklerine ve iran'a atıfta bulunmak için mustafa ibrahim diye bir parça yapmıştır.
''ne olurdu ölmeseydin, ne olurdu seni bir kere canlı canlı dinleyebilseydim, ne olurdu senin son albümünü merak içerisinde bekleyen bir jenerasyonun parçası olsaydım?'' diye sordurtan, hayata isyan ettiren adamdır.

(bkz: who wants to live forever)
babasi zerdust...kendisi tanzania dogumlu...rock tarihinin en parlak, her albumde kendini yenileyebilen ender solistlerinden... ne demeli? god save the queen.
Barselona şehrinin olimpiyat oyunlarını alması şerefine verilen konserde ünlü soprano Monserrat Cabelle'ye eşlik etmiştir.
doğum günümü daha da anlamlı hâle getiren, ilah...
bıyıkları, beyaz fanilası ve ilginç çene ve diş yapısıyla * bu kadar etkileyici ve sexi olabilen, müthiş sesiyle dünyada eşi benzeri yok diye düşündürten güzel insan.
özlenilen.. keşke ölmeseydin be abi..
radyo'da grace kelly adlı şarkıyı dinlediğimde 'ahan lan adam ölmemiş' diye kendi kendime anlık şok yaşamış sonradan şöyle bir video izleyerek şoku üzerimden atlatmıştır. *

http://www.youtube.com/watch?v=mC9UzFhNlbA
hakkında bu kadar az entry olduğunu görünce "heralde ölmemiş" dediğim frontman.
kesinlikle gelmiş geçmiş en yetenekli ve yer edici sese sahip süper manyak adam. dönemine yetişemediğim için kendimi şanssız saydığım insanlardan biri..
hayatı filme alınmayacaksa bu adam ne bok yemeye yaydı bu kadar star ışığını. nerde devlet nerde hollywood .
zati hakkında ibne denmekle beraber benim görüsüm en büyük ibneliği erken ölerek yapmiş olan efsane adam.
civa elementini kesfeden insan. *
mükemmel piyano çalan queen' in efsanevi solistidir.
ya$arken goremedigim halde sadece sesiyle bile bana kendisini inanilmaz sevdirmi$ (kimim ki ?) a$mi$ insan.
elton john, george michael gibileri hala yasarken kendisinin niye, nicin oldugunu kabullenemedigimiz gelmis gecmis en karizma frontman. 16 yil olacak bu kasimda, bu gecen 16 sene icinde grubuyla daha ne saheserler cikartirdi be. ah be freddie ah be...
(bkz: i was born to love you)
islamın putlara tapmayı yasaklamasının nedenlerinden biri. isviçreye ilk gidişimde heykelinin önünde secde edicem kendimden biliyorum.

edit: ilk entryim ol istemişim değerini bil...
nedense pierre van hooijdonk a benzettiğim efsane solist.
nasil unutuldu bilmiyorum ama,

(bkz: living on my own).
biyik insanı muhteşem sanatçı ,ülkücü bıyığına da benziyor.*