bugün

queen grubunun efsanevi sesi... hint asıLLı bir ingiLizdir... ne yazık ki aids yüzünden dünyaya erken veda etmiştir... dünyaya geLmiş en iyi sestir... yorumLarı bir çok ses'i kıskandırır... wembLey stadyumunda verdikLeri konser haLa insanLarın akLından çıkmamıştır... en son söyLediği şarkı "mother Love"dır... bu şarkıyı hastaLığının son evresinde söyLemiştir... mother Love'ı dinLerken tüyLerim haLa diken diken oLur...
mükemmel sesli queen vokalisti. ayrıca solo şarkıları da vardır
(bkz: living on my own)
michael jackson'ın kendine örnek aldığı müzisyen.
hint asıllıdır. asıl ismi frederic bulsara dır. doğum yeri zanzibar dır.
her dinlediğimde, bu konuda yalnız olmadığımı bilerek ''yok böyle bir ses'' dediğimi hatırladığım, 1946yılında doğmuş olmasına rağmen, sonunu düşünmeden, kötü biçimde hazırlamış, ölmesinin üzerinde 15 sene de, 55 sene de geçse, daha dün ölmüş gibi üzüntü veren, dünyanın gelmiş en büyük vokali olduğunu iddia edebileceğim mükemmel ses..
freddie mercury. eylül 1946'da zanzibar'da doğan ve asıl ismi farrokh bulsara olan Queen grubunun efsanevi solisti. mercury 24 kasım 1991'de bir efsane olarak yaşama veda etti. babası ingiliz, annesi ise iranlıdır.

ingiltere'ye gittiğinde wreckage ve smile ile kısa soluklu olsa da müzik hayatına başlamıştır. daha sonra kendisi gibi üniversite tahsilli olan brian may (gitar) ve roger taylor (davul) daha sonra da john deacon'ın (bas) katılımıyla Queen kuruldu. ilk albüm Queen 1 yapılırken bir efsane olacağından, avrupa'da tüm zamanların en iyi şarkısı seçilen bohemian rhapsody'yi yazacağından, rock tarihinin en büyük, en trajedik kayıplarından biri olacağından ve de zirvedeyken the show must go on diyerek tüm hayranlarını üzüntüye boğacağından habersizdi.

tüm zamanların en cok sevilen gruplarından biri olan Queen'in solisti olan ve otoriteler tarafından gelmiş geçmiş en iyi rock vokalisti olarak gösterilen freddie mercury, 80'lerin müzik ilahlarından biriydi ve o dönemde pek cok kişinin hayranı olduğu bir grubun lokomotifiydi. Queen hayranları onun asla unutulmayacağını söylerler ve her sene 24 kasım'da montreux'deki (isviçre) heykeli etrafında onu anarlar
http://tr.wikipedia.org
o sesleri neresinden çıkardığını anlayamadığım tapılası vokal. müzik zevkimi geliştirdiği için minnettarımdır kendisine ve grubuna. onlar gibisi malesef bir daha gelmemiştir dünya üstüne.
(bkz: queen)
(bkz: bohemian rhapsody)
(bkz: crazy little thing called love)
(bkz: show must go on)
brian may gibi bir karizma şahsı ezebilecek kadar yüksek karizma değerlerine sahip olan muhteşem ötesi ruh, queen solisti idi vakt-i zamanında.
(bkz: brian may)
hakkında en ufak bir olumsuz eleştiriye tahammül edemediğim, kendisini beğenmeyenleri zevkler renkler özgürlüğü kapsamında değerlendiremediğim, pop-rock müziğin tanrılarından birisi.. gelmiş, geçmiş, gelecek en muhteşem vokal...
Tanzanya, Zanzibar doğumludur. Queen grubunun solisti dünyanın pop müzik konusunda duayenlerindendir. Aids yüzünden hayata gözlerini 24 kasım 1991de yummuştur.
ah ulan ah kendini de yakti beni de; biraz rahat dursaydi belki bu yaz istanbul da onu dunya gozuyle gorurduk erken gitti. muzik tarihinin tartismasiz en iyi sesi. ben star olmayacagim efsane olacagim diyen dort dortluk sanatci ve muzisyen.

freddie mercury Başlığındaki Önemli Entry'ler

Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.