1. 1.
  yüzyılın vebası olarak ta adlandırılan, etkeni hiv (human immunodeficiency virus-insan immun yetmezlik visuru) olan hastalık. türkiye'de ilk kez 1985 yılında tespit edilmiştir.
  5 -1 ... anthrax
 2. 2.
  ortaokuldaki biyoloji ögretmenim çok talihsiz bir açıklama yaparak hastalığın
  (a)normal (i)lişkiden (d)oğan (s)onuç olduğunu iddaa etmişti.

  onun adına çok üzülüyorum.
  29 -3 ... anthrax
 3. 3.
  aids, bilimsel bazı çevrelerce zencilerde ortaya çıkma olasılığı daha yüksek bir hastalık olarak açıklanmıştır.bu düşünce de akla hemen amerikanın bu işte parmağı olabileceğini getirmektedir.
  7 -1 ... televizyonçocuğu
 4. 4.
  (bkz: queen)
  1 -1 ... kedidoktoru
 5. 5.
  eşcinsel laneti olarak çıkış bulan ancak doğmamış bebeğe bile geçebildiği sonradan anlasılan (bkz: lol) viral sendrom

  (bkz: HIV)
  (bkz: FIV)
  4 -4 ... kedidoktoru
 6. 6.
  virüs yoluyla bulaşan bir hastalıklar bütünüdür.Bireye HIV (insan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü) bulaşması sonucunda vücudun savunma gücü zayıflar ve birey bazı mikrop ve hastalıklara sağlıklı kişilerden daha duyarlı hale gelir. Sonuçta birden fazla hastalık ve kanserlerin ortaya çıkması ile AIDS tablosu oluşur ve hastalık ölümle sonuçlanır.
  Tanı yalnızca test sonucuyla konulabilir. Vücuttaki lezyonlar ve şikayetler tanı koymada düşündürücüdür ama hiçbiri HIV/AIDS' e özgü değildir.

  Kişi HIV aldıktan sonra ortalama 8-10 yıl sağlıklı bir yaşam sürebilir; dışardan bakmakla hasta olduğu anlaşılamaz. Ama virüsü almasından itibaren bulaştırabilir. Bu yüzden sağlıklı görünen bir insandan bu virüsü çok rahat alabilirsiniz.

  Tanı ELISA yöntemiyle yapılan kan testiyle konulur. Bu test virüsün bulaşmasından 2-12 haftaya kadar doğru sonuç vermeyebilir. Test 3 aylıkken yapıldığında verdiği sonuç neredeyse kesindir; fakat 6. ayda testin tekrarının yararlı olacağı düşünülmektedir. Sadece Elisa ile tanı konmaz; doğrulama testleri yapılmalıdır(Western Blot).
  Test yapılırken kişilerin kimlikleri gizli tutulur.

  tedavisi değil ama kontrolü mümkün olan bir hastalıktır.
  4 -1 ... shirce
 7. 7.
  bir reality şovda bir hayat kadının abazan kırolardan biriyle yaptığı bir pazarlık esnasında ben aids'im demesiyle abazanımızın verdiği cevap sonrası türklere bulaşmadığını anladığım hastalık türü...*

  + ben aids'im
  - ben de türküm... bize bişi olmaz...(!)
  10 -1 ... phyxius
 8. 8.
  şempazelerden insana şempaze eti yeme ya da ısırılma yoluyla geçtiği düşünülen,şempazelerde hastalığa yol açmayan insanları çaresiz bırakan hastalık..
  3 -1 ... sicktear
 9. 9.
  Sanıldığı aksine AIDS insanları kendi başına öldürmez fakat içten çökertir.Bağışıklığı çöken insanı ufak hastalıklar bile öldürebilir.
  2 -1 ... rvd
 10. 10.
  (bkz: prezervatif)
  1 -1 ... gerko