bugün

yapay zeka ile michael jackson şarkıları söyletmişler

https://www.youtube.com/watch?v=aODmdoI7b7c
görsel
görsel
ebediyete intikali bugün tam 30 sene olmuş.
görsel
Ses kalitesini bir yana gecersek tum bu yazilanlar, onun ibnelikten oldugu gercegini degistirmiyor. Diger grup uyeleri, aile kurup muzisyenligin yaninda asil mesleklerini icra ederken, bu ise duburunu deldirmeyi, uyusturucu ve seks partileri vermeyi tercih etmistir.

Bok yoluna biyikli abilerle gitmistir.
Adamda bir ses var "aman tanrım' dedirtiyor.
1988 bilecik konseri efsanedir.
görsel
iyi bir şarkıcı,hareketli ve çılgın.Hayatı hızlı yaşayıp genç yaşta ölmüştür.Ölmüş olsa da söylediği şarkılarıyla hala yaşamaktadır.
Sadece opera vari sesi ile değil dönemine göre tarziyla da akillarda kalmış büyük efsane.
Mother love
Killer queen
Rhapsody
I want to break free
Dont stop me now
Show must go on
Ve bir cok eseei bize kazandırmıştır.
Yaşasaydı bugün 74. Yaş günü olacaktı. Yine de iyi ki doğdun efsane seni canlı izleyememek büyük kayıp. Evet.
kökeni, perslerin hindistana göç eden kolu olan parsidir. dini inançları zerdüşlüktür.
Özlenendir. bir o kadar karizmatik bir o kadar kendinden emin bir o kadar yetenekli bir o kadar eşsizdir. kedileri çok severmiş. sahnede bu kadar özgüvenli ve rahat görünmesine karşın özel hayatında içe kapanık bir insanmış aslında. etrafındakiler böyle söylüyor yani. mary austin ile bir dönem sevgili oldularsa da mercury nin cinsel yönelimleri yüzünden ayrıldılar. yine de mercury Kısa ömrünü doya doya yaşamış aslında. yalnızca bir Şarkıcı değil efsane olmayı başarmıştır.

bütün şarkıları güzel tabi ama ben en sevdiklerimi şuraya bir iliştirmek istiyorum:

herkesin hafızasına kazınmış ve sıkça reklamlarda kullanılmış 1977 yıllarından zirve parça: "we will rock you" ve bizzat mercury nin yazdığı "we are the champions"

kapalı bir kutu gibi olan mercury i en yakından anlamamızı sağlayacak , herkesin farklı şekilde yorumladığı sır gibi şarkısı "bohemian rhapsody"

(bu şarkıda bence mercury anne dün gece bir adamı öldürdüm derken kendinden bahsediyor. Ne yaptığını artık kendi de bilmeyen, hayatı akışına bırakmış ve bir şekilde pişman bir adamın kendimi öldürdüm itirafı olarak görüyorum ben bunu. yalnız buradaki ölüm bence duygusal bir yok oluş. bir yandan düzenden nefret edip yok olmayı istediğini bir yandan da yaşamak için çırpındığını hissettiriyor.)

hepimizin az da olsa na na na na na melodisine aşina olduğu "you dont fool me"

dansları ve kıyafetleriyle bir hayli karizmatik olduğu romantik şarkısı "I was born to love you"

kendisi partiye, içkiye düşkündü tabi biraz. kıyafeti ve tarzıyla ilgi çektiği, partilerinden klip haline getirilmiş "living on my on"şarkısında da bunu görebiliriz

belkide kendince olacakları önceden hayal ettiği, herkes için malum skandal haberi vermeye yaklaştığı günlerde imalı biçimde söylediği "scandal"

bir yandan güçlü göründüğü, direndiği ancak günbegün eriyip gittiğinin de bilincinde olduğu, haykırarak söylediği şarkısı "ı want it all"

ve mercury nin klip çekecek hali olmadığından birçok görüntünün derlenerek hazırlandığı, bir efsanenin bizleri terk edip gidişini anlatan, göz yaşlarıma hakim olamadığım, sahte bir şekilde güldüğü... "show must go on"

1991 deki son günlerinden kasvetli bir şarkısı: "mother love". burada da çocuklaşmak istedi belki biraz... tekrar başlamak için bir şans... ölmemek için bir yakarış...

gördüğümüz gibi freddie 4 ayrı kişi gibi. çocukluktaki freddie, 1970lerdeki freddie ,1985 lerdeki freddie ve 1991 deki freddie. eminim yaşasaydı daha çok büyük işler yapacaktı. seviyorum seni freddie mercury !

"who wants to live forever?"
görsel
5 eylül 1946, zanzibar
ibnenin tekidir.
Canımdır o benim.
Aykırı adam.
görsel
görsel
Çok afedersiniz biraz şeydir nasıl desem.
Naber lan Faruk.
https://www.youtube.com/watch?v=aXJ1Up0fPBU
benim için dünya iki önemli sesinden biri.

bir diğeri için;
(bkz: pavarotti)

ayrıca ölmeden önce çekilen ölümsüz fotoğrafları için
http://www.youtube.com/watch?v=cCZnbyYzaL0
Dünyaya gelmiş ve erken yaşta göçmüş en büyük miraslardan biri. 28 yıl önce bugün hayata veda etti. Ama şovuna devam ettiğinden eminim. the show must go on
Queen grubunun efsanevi solistidir kendisi.
güncel Önemli Başlıklar