bugün

ferhan şensoy'un 7 mart 1987'den beri aralıksız oynadığı tek kişilik gösterisi. oyunda günlük gazete haberlerinden hareketle klasik textin dışına çıkılır. bu özellik oyunu keyifli kılan şeylerden biridir.
(bkz: cam ötesi göz göze şoför eziyeti)
her ateş isteyene çakmak vermemeyi öğreten oyun.
(bkz: el aleme maskara olmak)
(bkz: kendimden biliyorum)
türk tiyatro tarihinin lüküs hayat ile birlikte, en uzun süre sahnelenen oyunlarından biridir.
bugün evden çıkasım yok,
telefonu açasım yok,
rakımız var içesim yok,
acelem var koşasım yok...
ferhan şensoy'un, ustalığıyla, önceden hazırlamış olduğu esprilerini bile o anda aklına gelmiş gibi sunduğu oyunudur.
--spoiler--
seyre daldım alemi
seyreder alem beni...
--spoiler--
ben gösteriyi izlediğim zamanlar, beşiktaş'ın teknik direktörü jobh benjamin toshak idi.

adam durmadan jonh benjamin taşak diyodu refhan şensoy.
türkiye'de an itibarıyla en çok sergilenen oyun olması kuvvetle muhtemel, günümüzdeki anlamıyla ilk stand-up gösterisidir. ilk izlediğimde sene 1990dı, 2 yıl önce gene bir gideyim dedim ve gene güldüm ve dedim ki işte budur. Eğer bir insan karşısındakileri 15yıl sonra dahi aynı tarzla güldürebiliyorsa o gerçekten komedyendir!
iyi ki varsın (bkz: ferhan şensoy) ve iyi ki o kavuk güvenilir kafalarda!

doktor: içkiyi sigarayı varsa bu tür başka şeyleri tamamen bırakırsan bak nasıl ömrün uzayacak

adam: doktor tamam kulağa hoş geliyor da, sen şimdi içkiyi sigarayı falan filanı bırakırsam bana ömrümün
uzayacağının garantisini veriyor musun?

doktor: tabii ki! sen içkiyi sigarayı bir bırak ondan sonra gör bak sana günler sana ne kadar uzun, sanki
geçmeyecekmiş gibi gelecek!!!
ferhan şensoy'un gerçek anlamda sazı eline aldığı ve harika parçalar çaldığı oyundur. Ferhan abimizin sesi de en az oyunculuğu kadar güzelmiş. tam bir halkozanı edasıyla çaldığı türküler, icra ettiği kendi bestesi, oyunun izlenebilitesini katlıyor. an itibarıyla 1603'üncüsü gerçekleşmiş oyundur.

ferhangi şeyler 1987'den beri sahnelenmekte.
yeni modelinde: "derya baykaldan kurtuldum, deniz baykaldan kurtulamadım..." diyerek bir taşla iki ayar verdiği muhteşem ötesi, bitmez, bitmeyecek; her şeye inat şerhan fensoy güldürüsü!

(bkz: dev kişilik tek gösteri)
--spoiler--
tamam kardeşim en büyük fener olsun
ben taksiye binip birden bire
en büyük cim bom bom demedim ki
çolak taksi sinirsel katsayılarımızı yükselleti.
--spoiler--
1987 den beri sahnelene oyun
ferhan şensoyun yaklaşık 15 yıldır oynadığı keyifli monolog. ferhangi şeyler tek kişilik bir oyun değil belki de; ev sahibesi orkinos hanım, avukat tayfun, mahalle bakkalı, bakkalın aptal çırağı, güncel politikacılar, devlet yöneticileri, hepsi her an varlıklarını hissettirirler.
baştan sona ilginç ve komik sürprizlerle dolu kurgusu , oyuna gösterilen ilginin uzun yıllardır .hiç azalmamasında önemli bir etken.
ayrıca türkçe pop şarkı sözlerinin kötü olduğunu yermesi harikadır.

--spoiler--

mozart söz yazmış mı? şarkılarınıza numara da verebilirsiniz. birden kırka kadar yolunuz var. trt'ye verirsiniz arızalarda manzara arkasında çalarlar.
--spoiler--
--spoiler--
by-pass günler efendim. sizi sevmeyen ölsün!
--spoiler--

(bkz: turgut özal)
hakkında bu kadar az entry girildiğine şaştığım, 24 yıldır oynanan ve türkiye'deki ilk stand up * sayılabilecek tek kişilik oyundur. evet oyun demek daha doğrudur. ev sahibi orkinos hanım, avukat tayfun, bakkal ve aptal çırağı, yaptığı besteye söz yazılmasını isteyen arkadaş vs. leri de oyunda vücut olarak yoklar sadece. usta öyle usta ki yaşıyor, bu insanları da taşıyor sahneye. ikinci perdenin sonlarındaki gazete okuma bölümü ise bir ömre bedel. espriler güncelleştirilmiş; ama yine de geçmişe dokundurmalar var.*ferhangi şeyleri izlemeyen kendini eksik hissetsin derim.
--spoiler--
bugün evden çıkasım yok
telefona bakasım yok
rakımız var içesim yok
acelem var koşasım yok
--spoiler--
Bin yıldır etrafta afişlerini gördüğüm, asla gitmediğim gitmeyeceğim, ferhan şensoy oynadığı için bi b.ka bezemeyeceğini düşündüğüm, güldüremeyeceğinden emin olduğum tiyatro oyunu. Evlenince giderim belki ama vuslatın yarattığı kafa rahatlığıyla, ferhana bile gülerim lan vuuhuu. hakkaten 90 lıyıllardan beri afişleri var aq. şehir efsanesi gibi heryerde.
bugün 1670.'si oynanmış olan 24 yılı deviren ve yaşayan efsane olan bir ferhan şensoy oyunudur. bitmek tükenmek bilmeden çalan telefonlar, ev sahibi orkinos'la bir türlü sonuca bağlanamayan tartışmalar, güncel gazete yorumları ve sazlı sözlü sahneleriyle efsane tanımına fena halde yaraşır bir oyun. usta ferhan şensoy'a saygılar.
ferhan şensoy'un 1987 yılından beri oynadığı tek kişilik gösterisi.
şensoy'un oyunculuğuna ek olarak, halk ozanı misali elinde sazıyla döktürmesine de tanıklık ediyor izleyenler.

--spoiler--
tuttuğu ritme kendine has kelime türetmeleriyle yazdığı şarkı, bitmek bilmeyen telefon konuşmaları, günün gazeteleri ve tabii meşhur çakmak isteme anı ve sigara muhabbeti...
--spoiler--

velhasılı kelam, izlemekte fayda var.
"Ferhan Şensoy'un 7 Mart 1987'den beri aralıksız oynadığı tek kişilik gösterisi. Gündelik herhangi olayların 'Ferhanca' bir mizah penceresinden değerlendirilmesi."

kendi sitesinde yazan tanim bu.

http://www.ortaoyuncular.com/sezonodetay.asp?id=25

1677. si bu gece Eskisehir'de sahnelenen, artik klasiklesmis bir ferhan sensoy oyunu. yillardir seyretmek istedigim, ancak bu gece firsat bulabildigim, ferhan sensoy un tek kisilik, elestirel oyunu. sikilanlar oldu, hatta uyuyanlari gördüm ne yazik ki. elestirilen yönleri oldu bu oyunun, zaman zaman monotonluk, ferhan sensoy un performansindaki düsüklük (bazen kelimeleri unutmasi, duraksamasi, sesindeki sigaranin verdigi bir catallasma), arka sirada oturanlar icin sesin yeterli olmamasi vs. vs.

ancak gayet yerinde göndermeler yapan, bu kadar yil gecmesine ragmen hala kendini izlettiren, zaman zaman kahkalara bogan, sonunda kendini ayakta alkislattiran ve yaslanmis olsa da üstadin yine harika bir performans ortaya koydugu oyunu. ferhanca elestiriler, politika, günlük yasam, hersey üzerine... en güzeli de seyircileri de elestirmesi saman altindan, biyik altindan gülmesi belki de sonra. dogaclamalar, günlük gazeteleri okudugu bölüm ve sevisme duasi,... *

yarin aksam 27.09.2011 de 1678. oyunu ankara da. benim gibi bu güne kadar kaciranlar icin. ya da tekrar tekrar izlemek isteyenler icin. ama sadece gülmek icin gitmeyin. *
çok komik olmasa da siyasal açıdan ülkenin gereksiz tavrını ve eksikliklerini gösteren ferhan şensoy'un oynadığı monolog oyun.

ara sıra seyircilere sataşır, çakmak falan ister. kahkalar atamazsınız ama neşelidir, ee zaten ferhan şensoy'da artık yaşını almıştır. muhtemelen birkaç seneye bırakır.

ama yine de gidilmesi gerektiğini düşünüyorum çünkü bin küsür kere oynadı sanırım adam. hani "gelin görün olm bak" gibi bişey demeye çalışıyor artık.

en azından mizahi olarak bilinçlendiriyor, yani mizah aracılığıyla.
20 eylül 2013 günü antalya akm aspendos salonunda oynanacak tek kişilik hayat.
bugün izlediğim gösteri. 1763. oyundu.

--spoiler--
oyun güzel olmakla beraber telefon sahnelerinde yer yer sıktı. gerçek hayattan konuşurken telefonla hayal dünyasına geçiş, okuyucuyu yer yer sıktı. güzeldi, iyiydi. ferhan abi'yi de görmüş olduk.
--spoiler--
dün 1771. kez sahnelenen efsanevi oyun. yeni sezonda birkac degisiklige gitmis ferhan usta. oyunun basindaki geç kalma bahanesini degistirmis ve bazi bolumleri kisaltmis. yaslanmis olmasina ragmen ferhan sensoy hala eski enerjisinde. istanbulda yasayan her genc en az bir kere gidip ses tiyatrosunda izlemeli ferhan sensoyu. cocuklarima ferhan sensoyla el sıkıştım ben oyun sonrasinda diyebilecegim icin cok mutluyum ben mesela. gidin gorun lan. son olarak ferhan abi yaslandikca cok duygusallasti. sahnede bazi bolumlerde gozleri dolabiliyor.