1. 1.
  3 m boylarinda ve sürü halinde yaşayan orkinoslar yazi karadeniz'de gecirir, sonbaharda marmara'ya, ordan ege'ye gecerler; akdeniz'i dolasirlar. Tonbaligi olarak da adlandirilan orkinos, eti degerli sayildigi icin cok yuksek miktarlarda avlanir ve balik ciftliklerinde uretimi yapilir. Dogada sayilari azalmistir.
  1 ... zlya
 2. 2.
  yetişkin bir orkinos saate yaklasık 90 kilometre hiz yapabilen canlidir.
  ... mexx
 3. 3.
  saros körfezi'nde bolca bulunan balıktır.
  ... alpiloji
 4. 4.
  izgarasi guzel olan baliktir.
  ... totiman
 5. 5.
  (bkz: ton balığı)
  ... ditty
 6. 6.
  Wittgensteinım'a...

  sahi, biz neden sokak çocuğu olamadık mephisto? neden kıskandı istanbul bizden gamlı bir arka sokağını.. orda olsaydık bu kadar kirlenmiş mi bulurduk şimdi kendimizi? ben hep fildişi kulemdeydim, hiç girmeyeceğim savaş alanlarında yara almamak için çıldırasıya hazırlıyordum kendimi. savaşların savaşmayı göze alabilecek kadar delikanlı yürekler için yaratıldığını gördüğümde çok geç olmuştu artık. kulemden izliyordum insancıkları, yapabilecekleri çılgınlıklara şaşırarak.. ama senin kılıçların hep savaş meydanlarından toplanıyordu, kimi zaman yatağın oluyordu tahta tabutlar ya da musalla taşları.. o banklara adını yüreğim kazıdı.. biz hep kurbağaları sevmiştik değil mi oysa, öpülünce azrail olanları. bir oyun görmüştük sarhoş eve dönerken kalabalık meydanda, uğultular arasında herkesin hayranlık ...
  1 ... endless
 7. 7.
  halk arasında erkinos diye adlandırılan ekonomik değeri yüksek balık.
  ... sickthread
 8. 8.
  iri ve eti oldukça lezzetli olan balık türü.
  ... h4pp3n
 9. 9.
  Vücut yuvarlak olup, ön kısmı büyük, arkaya doğru incelen bir yapıya sahiptir. i

  ki dorsal yüzgeç arasında az bir mesafe vardır. 8 veya 9 adet (bkz: pinnul) denen yalancı yüzgeç bulunur. Bu yüzgeçler hem sırtta, hem anal yüzgecin arkasında bulunur.

  Vücudun üst tarafı koyu mavi veya siyah, yanlar gümüşi beyaz, karın yüzgeci arasında sarkık iki et parçası bulunur. Kuyruk yüzgecinin kenarı beyaz renklidir.

  müdüt: alıntıdır..
  ... hicbise
 10. 10.
  içinden nehirler geçen.. kala^balık..
  ... endless