bugün

entry'ler (350)

suada

işe alma politikası insanlarla dalga geçmek üzerine kurulu bir şirketler grubuna ait mekan.
(bkz: güven karataş)

açlık

eksikliği duyulan "şey"in bünyeyi kontrolü altına alması sürecidir açlık.
doyurulmadığı takdirde etkisi daha da artar ve insanın tek odak noktası haline gelir; psikolojiyi olumsuz yönde etkiler. kişinin saldırganlaşmasına yol açması da mümkündür ki; bu durum sadece besinle ilgili açlık durumlarında değil, sevilmeyle ilgili olan vak'alarda da sıkça görülür.

insanlarla konuşuyorum, insanları izliyorum, dinliyorum; hiç tanımadıklarım yanımdan geçerken yüzlerine, ifadelerine bakıyorum. yaşı, cinsiyeti, ten rengi, cinsel yönelimi, politik eğilimi, inançları, inanmayışları ne olursa olsun hepsinden yayılan açlık kokusunu duyuyorum. "ben"li konuşmaların biteceği anı sabırsızlıkla bekleyip, kendi "ben"li cümlelerini kurmayı bekleyen ağızlardan yayılan kokular başımı döndürüyor. sevilmeye bu kadar aç olan 2göz1ağızların, sindiremedikleri lokmalarla doymanın yanından bile geçmediklerini görüyorum da; onlar nasıl bunu fark edemiyor şaşıyorum.

beni de yemeye kalkacaklar diye ödüm kopuyor. tenimden bir parça kopmasın diye nereye kaçacağımı bilemiyorum; çünkü sevilmek için çırpınan bir canavar tarafından ısırıldığınızda, bilirsiniz ki bitirene kadar sizi yemeye devam eder, yine de doymaz.

her yer, sevgiye aç, nefesi kokan insan kaynıyor. 22 yaşında olanı da 61'i dolduranı da "taze et" gözüyle bakıyor ve salyalarını göremeyecek kadar sevecenseniz, saldırıya uğradığınızı ancak kopan parçaların yerine daha tazesi oluşmadığında anlarsınız.

yabancı şarkılarda geçen mükemmel sözler

to die by your side is such a heavenly way to die.

the smiths - there is a light that never goes out

ev

bekleyeninin olduğu yerdir.
yoksa bekleyenin, x+y olsa da metrekareler, çıkmaz sokaktır.

20 yıl okuyup 1150 tl maaş almak

20 yıl okuyup işsiz kalmayla, 1150 tl maaş arasında tercih yapmak zorunda olunan durum olabilir.

kışın içine içlik giymek

yüzde yüz etkili tek doğum kontrol yöntemi.
zira siz soyunana kadar kız çoktan başka diyarlara yelken açacaktır.
denemesi bedava, bedeli paha biçilemez.

hayat

kimsenin memnun olmadığı ancak ayrılmayı da g.tünün yemediği bir garip sevgili.

gözlerini kısarak insanlara bakan insan

miyoptur o miyop.
(bkz: sakin ol şampiyon)

tecavüzcü erkeği koruyan ülke

kadın denen cinsi insan olarak değil de; 15 yaşından itibaren s.kilmeye elverişli canlı bir şişme bebek olarak gören insan müsveddelerinin yaşadığı ülkedir.

asla geri dönme

etkileyici, sözlerinin tersine oldukça huzur verici bir müziğe ve vokale sahip bora uslusoy şarkısı.

nil karaibrahimgil

gelecek albümünün çıkış parçası muhtemelen "ala turca tuvalette sı.mak istemiyorum" olabilecek söz yazarı, şarkıcı, klipçi.

ege tv

ntv izleyerek yayın yapan yerel televizyon kanalı.

pişmanlık

rastgele göze ilişen bir tarihin anımsattıklarının adıdır.

sevgiden daha çok muhtaç olunan şeyler

maaş + sigorta + yol + yemek
(bkz: türkiye)

ferhangi şeyler

ferhan şensoy'un 1987 yılından beri oynadığı tek kişilik gösterisi.
şensoy'un oyunculuğuna ek olarak, halk ozanı misali elinde sazıyla döktürmesine de tanıklık ediyor izleyenler.

--spoiler--
tuttuğu ritme kendine has kelime türetmeleriyle yazdığı şarkı, bitmek bilmeyen telefon konuşmaları, günün gazeteleri ve tabii meşhur çakmak isteme anı ve sigara muhabbeti...
--spoiler--

velhasılı kelam, izlemekte fayda var.

kimbra johnson zottola

21 yaşındaki yetenekli şarkıcı.

settle down klibini izlerken ekrandan gözünüzü alamazsınız.
şarkıyı söyleyiş şekli, mimikler, bakışlar bir garip gelir hipnoz etkisi yaratır. ama bu etkide klibin geri kalanının da payı büyüktür; küçük kızın ideal ev kadını pozlarında evcilik oynar gibi cansız mankenle piknik yapması, yemek yemesi harikadır.

unutmadan; plain gold ring yorumunu dinlemeden geçmeyin.

nejat işler

duman'ın iç yakan ah'ını pek güzel yorumlayan kişi.

all i wanna do is make love to you

heart grubunun muhteşem şarkısıdır.

volvox yorumu da şahanedir.
'95 senesinde biz velettik de şebnem ferah ve özlem tekin'e ne demeli? üniversiteli halleri, giyim tarzları, şebnem'in ergenlikten 20li yaşlara miras kalan sivilceleri ekrandan göz kırpıyor.
bize de videoyu defalarca izleyerek o yılları, çocukluğu, gençliği anmaktan ve gülümsemekten başka bir seçenek kalmıyor.

dinleyiniz, dinletiniz. tadı damakta kalacak cinsten. benden söylemesi.

kadın çalışmaları

üniversitelerin sosyal bilimler enstitülerinde bulunan bir program. bildiğim kadarıyla istanbul üniversitesi ve dokuz eylül üniversitesi'nde bulunmakta.

bir kadının en çaresiz olduğu an

bir kadının şaşırdığı; ne yapacağını bilemediği; saniyeleri uzun yıllar gibi algıladığı; söyleyecek tek bir sözün, değil ağzından çıkmak aklında bile belirmediği andır.

çok sevdiği ve/veya hayatı boyunca tanıdığı birinin son nefesine yetişememek gibi. aradan aylar, hatta yıllar geçse bile o öğrenilen ilk an gibi kalakalıyorsa bunu düşünürken, çaresizlik teninin yeni kokusu olmuştur; duydukça burnunun direğini sızlatmaya bile mecali olmayan.