bugün

"evlenmek, önce güven ister. yoksa birinin yalnızlığını, bir başkasınınkine eklemek, asla bir yuva değil, tersine, zindan yaratır". franz kafka. sözlerine harfiyen katıldığım, resmi birliktelik şeysi.
çiftin ailelerinin takındığı mide bulandırıcı tavırlara şahit oldukça kendinden soğutan kurumdur.

sadece kendinden soğutmaz tüm insan alemini bir sorgulamanıza yol açar.

evlenmeye kalkan arkadaşlarımı elimden geldiğince vazgeçirmeye çalışarak görevimi hakkıyla yerime getirdiğimi düşünüyorum.

tabii çoğu büyü yapılmış gibi aq gözlerine perde mi iniyor ne bu yola girenlerin.

lafımı dinlemeyenlere peki afiyet olsun o zaman diyerek konuyu kapatıyorum.

ne afiyeti la? diyor tabi.

iyi bok yedin ya onu diyorum olm.
hayat deneyimini birlikte yaşama kararıdır. başka hiçbir şey değil.
Karınızla anlaşıyorsanız mutlu bir adam anlaşamıyorsanız filozof olursunuz.böyle bir cümle vardı kimindi bilmiyorum ama *
Kendi aileme bakarsam asla istemediğim, çevremden gördüğüme göre çok çok zorlu ve sıkıntılı bir süreç, instagrama göre toz pembe hayallerin gerçekleşmiş hali, bana göre ise büyük Bi bilinmezlik olmakla beraber yine de hayalini kurmaktan çekinmediğim güzel şeylerden yalnızca biri.
benim için çok uzak bir olgu. istemediğimden değil duygu dünyam olgunlaşmadı bu sorumluluğu alacak kadar.

"yaşlanmaktan daha acı olan bi şey var: çocuk kalmak." /cesare pavese
evlendik yıl 2008. hergünu kendime haksızlık mı ettim acaba ?diye düşündüm.
hala düşünüyorum.

ama bekarlıktan iyi. çok hayal kurmayın. çocuk filan oluyo.
pek düşünmediğim hatta hiç istemediğim şeylerden biri. herşeyimi paylaşmak zorunda kalacağım. instagram hesabım, arabam, bilgisayarım, yatağım, maaşım, hatta telefonum. çocuk olunca zaten hep boka saracak biliyorum. o yüzen gerek yok. şu sıralar gamer odası yapmayı düşünüyorum amk kendi çıkarttığım çocuk mafedecek bütün ekipmanlarımı kalsın abi ben geberir giderim yanlız başıma.
En geç 25 yasıma kadar evleneyim ve evlendiğim kişi de benden bir kaç yaş büyük olsun istiyordum ama bu gidişle bunların hiçbiri olmayacak gibi.
Hem istediğim, hem de korktugum bir şey evlilik. Yanında rahat hissedip mutlu olacağım biri var mı, hiçbir fikrim yok. Bu yüzden evlenmeyecek gibiyim.
hem istenilen hem korkulan seydir. annenle babanla bir evde beraber yasamakta zorlanirken kaldi ki evlilik. ayrica beni kim napsin. ben kendime zor tahammul ediyorum.
Tekrar aşık olacağıma olan inancım ve birine güvene bileceğime olan inancım yok olduğu için bana da baya uzak duruyor...
Her anlamda "ölüm gibi bir şey oldu ama kimse ölmedi.".
evlilerin konulduğu yer...
insanların gerçek karakterlerini aynı evin içinde yaşayarak, türlü eylemler dahilinde öğrenme şekli.

Genelde geriye, yükü çok ağır pahada çok hafif şeyler kalır, siz dahil..
kurban bayramının ilk gününün akşamı evde brokoli yemek ve şikayet edememektir...
dünyanın en siktir boktan kurumudur. neyseki günümüzde lağvedildi artık.
istediği her kızla sevgili olamayan erkeğin yapması gerekendir. zira bünye bir zamandan sonra çiftleşmek istemektedir.
Kesinlikle boşlukta iseniz ve maddi birikimiminiz yok ise adım atınılmayacak müessese.

Ya ben evlenicem sıkıldım bu hayattan kafasında iseniz yanlış yapıyorsunuz. Bunun pişmanlığını maddi manevi yaşayınca anlarsınız.
En çok çocukları yıpratan müessese.
Doğru insanla yapıldı mı mutluluk verebilecekken yanlış insanla olursa zulme boşanmaya neden olabilecek olay.
Bir evliliği sürdürmenin en kötü yolu çiftlerin birbirinin özğürlüğünü engellemesidir.
Iki kuşu birbirine bağlarsan dört kanadı olur ama uçamaz.
bu çağda evlilik, ancak bir hedefe hizmet ediyorsa kişiler için bir değer ifade ediyor. bunun tek paydaşı da islam bence. mümin dinini korumak, kendi davasına hizmet edecek hayırlı bir nesil yetistirmek, ve bunun doğrultusunda cenneti kazanmak için evlenir.
modern toplumlarda ve batı toplumlarında evlenmemek gerçekten çok mantıklı. hiçbir hedefe hizmet etmiyor üzerine birçok sorumluluk getiriyor. kişilerin helal ve haram kavramları da olmadığı için evlilik sadece bir külfet.
islam hayatın bütün aşamalarına bir mana katan kusursuz bir din.
Avrupa’da evlilik tangoya benzer,iki kişi arasında yapılır;Türkiye’de evlilik halaya benzer,aile arasında yapılır.(Üstün Dökmen)
şu devirde eşittir mallık sadece çocuk için yapılabilir gibi yoksa aynı brokoli, bürüksel lahanalı vejeteryan yemeği gibi. bir çeyrek kaç para olmuş. beyaz eşya mobilya. bunlar hep para kazanmak sizi söğüşlemek isteyen esnaf lobisinin oyunları.
her geçen yıl, ihtimalinin dahi koşar adım uzaklaşmakta olduğunu hissettiğim hayali olgu, ütopya. ekonomik koşullar bir yandan, hayat mücadelesi bir yandan derken, bir de üstüne politik gündemin iç karartıcılığı eklendiğinde, arayışa ve harekete geçmek bir yana dursun, bir ihtimal düşünmeye bile yeltenmeye nasıl fırsat ve motivasyon bulunacağı merak konusudur. evliliğin en başta mümkün olmasını sağlayan, size değer verecek, elinden geldiğince destek olacak ve bir ömür kahrınızı çekecek bir insanla tanışma ihtimalinin zorluğunu hesaba katmıyorum bile.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar