bugün

Elektronik ticaret, mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılmasıdır. Elektronik ticaret, ticari işlemlerden biri veya tamamının elektronik ortamda gerçekleştirilmesi yoluyla reklam ve pazar araştırması, sipariş ve ödeme ile teslim olmak üzere üç aşamadan oluşmaktadır.

internetin hızla yaygınlaşması, elektronik ticareti, ticari işlemlerin yürütülmesinde yeni ve çok etkin bir araç haline getirmiştir. Elektronik ticaret, tüm dünyada ticaretin serbestleştirilmesi eğilimi ile birlikte, son on yılda yaşanan ve bilgi iletişimini kolaylaştıran teknolojik gelişmelerin bir ürünü olarak ortaya çıkmıştır.

Elektronik ticaretin araçlarını, birbirleriyle ticaret yapanların ticari işlemlerini kolaylaştıran her türlü teknolojik ürünler (telefon, faks, televizyon, bilgisayar, elektronik ödeme ve para transfer sistemleri, elektronik veri değişimi sistemleri (Electronic Data Interchange-EDI), internet) olarak düşünebiliriz.

http://www.e-ticaret.gov.tr/tanim/tanim.htm
Avrupayı dünyadaki en dinamik ve rekabet gücü en yüksek Pazar haline getirmek amacına yönelik olarak üye ülkelerde internet alanında yeni ekonomi için gerekli alt yapıyı kurmak için avrupa komisyonunun aralık 1999 tarihinde başlattığı e-europa girişimidir.
bilimum copy-pastelerle hazirladigimiz 103 sayfalik bitirme tezimizin konusudur. keske adam gibi hazirlasaymisiz da buraya yazacak daha aciklayici entrylerim olsaymis.
dünya e-ticaret pastasının büyük bir kısmı abd'nin elindedir, fakat büyüme hızı bakımından uzakdoğu ülkeleri öndedir.
(bkz: yorktrade)
Tr de eticaret sistemi degisim gosteriyor.. Bol urun yerine sabit ve limitli heyecan yaratacak firsat siteleri patliyor
yeni jenerasyonla beraber artış gösteren bir durum e ticaret. % 15 gibi bir oranla ülkemizde sanal dünyada alışveriş yapılıyor. pazarın % 85'i hala boş. doldurmak için uğraşıyor yazılımcılar. neticede para kazanıyorlar bu işten. vergi derdi yok, sigorta derdi yok, eleman derdi yok, kira derdi yok. sadece para var.
artık ciddi anlamda büyük bir pazar olduğu anlaşılmış durumda e-ticaret ile ilgili bazı önemli şirketler
(bkz: amazon com)
(bkz: ebay com)
(bkz: gittigidiyor com)
(bkz: hepsiburada com)
(bkz: markafoni)
(bkz: limango)
(bkz: trendyol)
(bkz: morhipo)
ve daha bilet aldığımız hava yolu kara yolu şirketleri gibi daha nice şirketler artık e-ticaret kullanıyor.
2011 yılını 25 milyar dolar ciroyla kapatmış sektördür. geleceğin milyonerleri buralardan çıkacak.
sektör olarak en nankör işlerden biri'dir. çalışmanın gelire oranla en fazla olduğu, en hakkınızı alamadığınız iş budur. net.

kendimden örnek vereyim. sizin o girip, ürünlere bakıp, aa güzelmiş deyip satın aldığınız vs.. bir e-ticaret sitesinin operasyon şefi'yim.. operasyon şefi.. ne kadar cafcaflı değil mi isim?

yaptığım iş şu; satın alma elemanlarının anlaştığı firmaların sözleşmelerini yapmak, ürünlerin temin edilmesi, siteye yüklenmesi, fiyatlandırılması süreçlerini takip etmek, fotoğraf çekimi yapılacaksa, ürün, fotoğrafçı, manken, stüdyo organizasyonu, çekimlerin yapılması, ürünlerin sorunsuz siteye yüklenmesi, rakip firmalarla kıyaslamaların yaptırılması, satış sonrası, ürün tedariği, kargolama, ulaştırılması süreçlerinin organizasyonu. xml takibi, organizasyonu, anlaşmaları, yüklemeleri takibi. google adwords , facebook reklam uygulamalarının geliştirilmesi, SEO çalışmaları..

durun ya, sıkıldınız mı? bitmedi daha..

müşteri sorunlarının çözümü, altımda çalışan elemanların sorunlarının çözümü, sosyal medya kaynaklarının takibi (facebook/twiter vs.)

daha sayarım da, yeter..

bu.. bunları yaptığınız gün haftada 6 gün.. verilen maaş?

sormayın gitsin..
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.