bugün

ilginç tatlar arayanlar kadar kolay okunan kaçış edebiyatı müdavimlerinin temasında rahat ettikleri italyanın en ünlü çizgir roman kahramanı.. fight club ve benzeri malzemelerin yoğurulup günümüze uyarlanması ve bununla birlikte mantık mekanizmalarını zorlayan genç kitlelerin pişirilmeden yenmesi!dir. her rastladıgı hatunla yatan ve hiç bir kuralı olmaması gekirken uçağa binmeme, sigara içmeme gibi takıntıları olan sorunlu bir roman kahramanı.
kendisi italyan çizgi roman kahramanı olur. nam-ı diğer "kabuslar dedektifi".
alışılmadık, ürkütücü ve iğrendirici ne kadar dava var ise - ki bunların çoğu; ilahi güçler, doğaüstü olaylar ve yaratıkları barındırır - sevgili yardımcısı groucho ile bunları çözmeyi kendine misyon edinmiş, yakışıklı, çapkın ve beyefendi bir insandır. çok güzel klarnet çalar ayrıca...
laptopu olan bir yazar. çok ara$tırdım ve buldum -benden kaçmaz-
laptop'u ile yaşadıgı maceraları ilgi ile okuyoruz efendim.. *
(bkz: laptop u caldırmak)
(bkz: laptop un klavyesine yanan sigara dusmesi)
(bkz: lap top u dolmusta unutmak)
(bkz: laptop un lazerini kolonya ile temizlemek)

(bkz: laptop ile sevismek) *
(bkz: sözlükçülerin aslında demek istedikleri)
(bkz: lap top um var)
yardımcısı groucho, inanılmayacak kadar(!), "marx kardeşler"den groucho marx a benzemektedir.
şaşırdınız değil mi?...

dylan dog:
img144.imageshack.us/img144/2095/d41b8up.jpg

groucho marx:
http://www.jesuslist.com/.../images/groucho-marx.jpeg

ve groucho:
http://www.cravenroad7.it/groucho/jill.jpg

birkaç da anektod;

- umberto eco demiş ki: "incil i, homeros u ve dylan dog u hiç sıkılmadan, günlerce okuyabilirim ."

- şair dylan thomas, dylan dog un isim babasıdır.

- dylan ın adresi: "craven yolu n:7, londra" dır. ünlü yönetmen wes craven a gönderme yapılmıştır.

-scotland yard eski çalışanıdır. düşünceleri ve tavırları yüzünden kovulmuştur.

- dylan dog, italya da en çok satan cizgi roman dergisidir (tekrar basımı yapılan ve yeni hikayaleri ile, her ay milyonlarca kopya satarak).

- tiziano sclavi tarafından yaratılmıştır. çok sayıda çizeri mevcuttur. dylan'ın yüzü, ünlü aktör rupert everett'tan esinlenilmiştir.

- dyd 666 plakalı, sarı, çok şahane, üstü açılabilen bir volkswagen tosbağası da olan çizgi kahraman.
ilerde almak istediğim arabalar listemde bulunmaktadır... (bkz: hayıflanmak)

- 20. yılını kutlamaktadır...
muhabbeti güzel, yeni yazarlardan. nice yıllara efendim... bu arada, subatta time commando cd si elimde olur, sen parayi hazirla...*
efenim bu kardesimiz ile hayır zirvesinde müserref olduk, sonra gelişen dürüm şenliginde biraz uzagımızda kalmısıtr fazla muhabbet edemesek de gögsündeki beşiktaş rozeti her seyi anlatmaya yetti de arttı bile. nice zirvelere diyorum. sevgiler saygılar.
efenim bu çocuk hem şirin, hem cömert, hemi de idealist! e öğrenmeye de hevesli! daha ne olsun canım, biz her daim burdayız, bekleriz...
nickinin yanlış telaffuz edilmesinden muzdarip yazar. birçok kişiden; "daylın dog" olarak duyduğum, halbukin, doğrusu; "dilın dog" olan nickimdir efenim. nasıl ki; "bob dilın" diyorsak, bunu da böyle telaffuz edelim. ilk karşılaşmada, adımı doğru söyleyebilenleri, sözlük yaşamları boyunca artılara boğacağım*

edit: çizgi karakter dylan dog da aynı dertten yakınırdı. o zaman kendisine güler geçerdim. ama ne demişler; "gülme potansiyel nickine, sonra gelir senin başına"...
son birkaç aydır, tekrardan bayilerde kitapları ve dev albümleri satılmaya başlanan, martin mystere'e kaptırdığı koltuğunu tekrardan ele geçirebilecek potansiyele sahip çizgi roman ve karakteri... ne yalan söyleyeyim, başlarda martin mystere'i daha çok okuyordum. ama sonra, edindiğim bazı serilerindeki hikayeleri ve tabi ki groucho gibi bir mizah unsurunu taşımasıyla, birdenbire bambaşka bir çehre kazandırdı bana... klişe gibi duran korku hikayelerinin altında yatan sanat, felsefe ve sinema göndermeleri ile, birçok defa kafayı sıyırmamı sağlamıştır... martin halt etmiş... yaşasın dylan dog!
(bkz: bugün benim doğum günüm)
(bkz: hem sarhoşum hem yastayım)*
ortama girerken kendini my name is dog dylan dog diye tanıtır bu eleman.

(bkz: my name is altıntop burhan altıntop)
superman'i canlandırmış brandon routh'un başrolde oynayacağı bir sinema uyarlaması ile 2008'de ününe ün katacak çizgi romandır.
özel dizisindeki ilk macera olan korku kulübü ile beni benden almış, bir kez daha en sofistike çizgi roman olduğunu kanıtlamıştır: http://www.striphaber.com/ddozel01
okunuşu "dilan dog" olan karakterdir. sandalyenin üstüne çıkamayacak kadar bir yükseklik korkusu vardır ama sevdiği kadın için bir gökdelenin tepesine bile tırmanabilir. romantik olması ve beraberlik yaşadığı kadınları ağlatarak terk etmemesi karakterin başka bir özelliğidir.
ilk kez italya'da 1986, ulkemizde de 1996 yilinda yayinlanmaya baslayan tiziano sclavi'nin yarattigi gotik cizgi roman karakteri. dikkatli gozlerin su ana kadar coktan farkettigi uzere dylan dog yuzunu ingiliz aktor rupert everett'dan almistir. bezgin bir karatere, burjuva karsiti bir romantizme ve buna ragmen suphesiz bircok kadin hayrana sahiptir. ekurisi groucho marx ile tekinsiz ortamlarda dolanir, tekinsiz vakalarla hasir nesir olur, buna ragmen klostrofobiden mustariptir. italyan yonetmen michele soavi 1994 yilinda, dylan dog'da esinlenerek dellamorte dellamore veya cemetery man adinda bir de film cekmistir. filmi, ortalikta dolasan korsan dvd vasitasiyla ve/veya amazon'dan siparis edip izlemek mumkundur. cabaya deger mi diye sorulacak olursa turun sevenleri disindaki kitle icin hayir demek boynumuzun borcudur. yine de tek ilginc yani, sagi solu dagitmis ekrana bakarken filmin ortalik yerinde duyulan sezen aksu'nun hadi bakalim parcasidir.
filminin afişi artık internette görülebiliyor: http://www.striphaber.com/image/ddmovieposter.JPG
bazı fotoğrafları da şurada var: http://cizgiroman.blogspo...dogun-calisma-masasi.html
çizerlerinden biri fatih terim hayranı olan çizgi roman:

http://www.ntvmsnbc.com/id/25101721/
gastrolog oldu olalı görüşülemeyen, özlenendir. mrmrsözlükteki en dürüst moderatördür. yine 100. girdimi kendilerine bahşetmek istedim.
martin mystere ile birlikte ortak maceralara da atılmış olan kâbuslar dedektifi.
sinir bozucu yardımcısına nasıl dayanır bilinmez!
"kabuslar dedektifi" olan yakışıklı ve zeki çizgi roman kahramanı.
italyan çizgi roman kahramanı.
türk erkeğinin italyan fobisine kurban gitmiştir, ülkemizde pek bilinmez.
cizgi roman olarak hayatimda okudugum en guzel seridir. film olarak seyrettigim filimler arasinda en kotulerdendir. o cizgi romanlari okurken hala baska yerlere goturur beni. tekrar tekrar okudugum icin hic bitmeyecek bir sevgidir benim icin.
italya'da efsane olmuş çizgi roman kahramanı.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar