bugün

metropolitan police'in merkezi. londra polisi.
londra emniyet müdürlüğü'nün dedektif masasıdır.
başlangıçta yalnızca mahalli bir polis teşkilatı olarak kurulan, ancak zaman geçtikçe ve teknoloji ilerledikçe istihbarat ve uluslararası konularda da nitelikli ajan yetiştiren ingiliz polis teşkilatı. merkezi londra' da yer almaktadır.
karındeşen jack cinayetleri sırasında, bu teşkilatta görev yapan memurlar, ilgisizlikten yakınmakta ve aileleri ile hayata tutunmaya çalışmaktaydı. zor şartlarda, az maaşla suçlu kovalıyordu. efsanevi seri katilin yakalanamaması, halkın eleştiri oklarını emniyet müdürü charles warren' e çevirmiş ve warren hem halk hem de basından gelen baskılar sonucu istifa etmiştir. warren' in ardından polis teşkilatı konusunda iyileştirmelere gidilmiş, yard yavaş yavaş tüm ingiltere' de sorumluluk sahibi olmaya başlamıştır.
ravensburger'in aynı isimli bir board game'i (masa oyunu diye yazınca olmuyor yahu.) vardır. bir hırsız ve kişi sayısına göre değişen polisler vardır. hırsızı taksi otobüs ve metro vasıtasıyla yakalamaya çalıştığınız eğlenceli bir strateji oyunudur.

daha geniş bilgi için: http://en.wikipedia.org/w...cotland_Yard_(board_game)
sherlock holmes romanlarında ismi çok geçen dedektif bürosu.
Bbc dizisi sevenler açısından tanınan bir teşkilat.