bugün

olası kapışma halinde dumbledore'un her türlü sikerteceği düellodur. çünkü gandalfın büyüleri güçlü ama yavaştır, dumbledore ise daha çevik ve aynı zamanda kuvvetli büyüler yapabilme kapasitesine sahiptir.

(bkz: okunan kitabı gerçek sanmak)
(bkz: kitap karakterlerini dövüştürmek)
**
dumbledore has adam. gandalf sert mizaçlı olduğu için, dumbledore biraz yumuşak kaçıyor ama olsun. ikisini de sevmek lazım.
gandalf ağlatır. bunlar belki daha uygun olur

(bkz: zifnab vs gandalf)
(bkz: medivh vs gandalf)

edit: ayrıca dumledore orc görse insan eli uzatır, minas morgula gitse altına sıçar.

kötülemeyin pıttırcıklar. akıl var mantık var *
Olmaz ya olduda gandalf'ı yendi diyelim yendigi gri galdalf'tır, ak galdalf gelir dumbledore'yu miker.
Sadece yüzüklerin efendisi yahut hobbit okunmuşsa Gandalf ın pek büyü yapmadığı ya da hantal olduğu anlaşılabilir. Gandalf bir maia ruhu olduğundan ölümlülere karşı büyü kullanması yasaklanmıştı. Dikkat edilirse Saruman, Balrog, yüzük tayflarına karşı çatır çatır kullandığı büyüleri varken orclarla, uruk hailerle kılıç ve asasıyla mücadele etmektedir.
dumbledore, gandalf için ancak harry poter ayarında bir çömez olabilir.
Eger gerceklesirse Gandi amcamin her sekilde kazanacagi karsilasma.
dumbledore'un alıp götüreceği düello (bkz: ya ne olacağıdı).
raistlin'in mekanı basarak ikisini de yokluğa göndereceği karşılaşmadır.
en güçlüsü tabiki harry potter'dır. o sevgiyle tüm dünyayı alaşağı edebilir.
dumbledoreun bir adım önde olduğu karşılaştırma.
her türlü dumbledore un alacağı karşılaştırma. lan bi avada kedavra yapsa bitti zaten. gandalf ın öldürme büyüsü var mı ? yok. yok galiba yani.
gandalfın kazanacağı karşılaşma. neden mi? normalde gandalf insan vucüdunda yeteneklerini kullanamayan bir istari, maiadır. sadece balrog'u durdurken kullandığı - kısıtlı yeteneğiyle - güç bile yeter sonucu belirlemek için. dumbledor ölümlüyken , gandalf ölümsüzdür bla bla... neticede gandalf siker atar.
dumbledore vs. gandalf karşılaştırması saçma sapan bir karşılaştırma olduğu için ben de taşak geçiyorum entrymde;

(#11233933)

tabi bunu anlamayan bazı insanlar hala fantastik dünya konusunda ne kadar bilgili olduğunu sergilemeye çalışıyor. te allam ya, bravo alkış filan. gidin kitap yazın mina koyim. bir de eksilerler.
iki büyücünün güçlerini anlamak için ekürilere bakmak lazım gelir. gandalfın yanında cüce efendi, haşin bakışı legolas ve kahraman kral aragorn vardır; güçlü bir ekip olurlar. maalesef hobbitler pek etkin sayılmazlar. dumbledore ise ingilterenin tüm güçlü seherbazlarını etrafında toplar. büyü kapasitesi olarak dambledore hertürlü gömçürür.
3 gandalf bir olup dumbledore a girse bir bok yiyemezler.

dumbledore un parmağını şıklatarak bile alabileceği kapışmadır.
her ne kadar dumbledore'u sevsem de içten içe gandalf'ın almasını istiyeceğim karşılaşmadır. saruman ve gandalf dumbledore'u çiğ çiğ yer bence.

--spoiler--
zaten gollum'da öldü, dobby'de öldü. herkes ölüyor işte.
(bkz: çok üzülüyorum be sözlük)
--spoiler--
Dumbledore'un kendisi Gellert Grindelwald ile gençlik aşkı yaşadığı için eşcinseldir, kendisini güçlü kılan etkenler Gaunt'un yüzüğü, Mürver Asa gibi etkenlerdir, doğal olarak Gandalf ile karşılaştığı zaman haşat edecektir, tabii ergen duyguları depreşip asaları elinden atarak Gandalf'a kollarını açıp leyla gibi koşmaz ise...

görsel

görsel
gandalf'ın kanırtarak alabileceği bir düellodur. sonuçta gandalf orta dünya'ya gelirken güçlerinin çoğundan arınmıştır. orta dünya'da gandalf'ın kimlerle kapıştığını ve neler yaşadığını düşünürsek gerçek gandalf hakkında biraz tahminde bulunabiliriz. ama şöyle de bir şey var. dumbledore denen adam yorulmuyor efendim. kitapta okuduğumuz dövüşlerden sonraki kısımlarda gandalf'ın ışık yakacak mecali kalmıyor. ama dumbledore kendi dünyasında o zorlu çatışmalardan sonra da hep enerjik kalabiliyor. tabi sevimli büyüleri gandalf'ı ne kadar zorlar bilinmez. zamanında ikisinin de başı yüzük dolayısıyla derde girdi. bu da onların ortak yönlerinden biri. gandalf topu frodo'ya atıp yırttı. ama dumbledore'un ölümü yüzükten oldu sayılır. dumbledore mu aceleci, dikkatsiz ya da cesurdu, gandalf mı öngörüşlü ya da işi hobbitlere ölümüne bırakacak kadar ibişti? * * gittikçe saçmalıyorum. ama ortada şöyle bir sonuç var. gandalf ölümsüz, güçlü, sinsidir.* dumbledore cesur, güçlü*,merhametlidir. gandalf uzun zamandır var olduğundan, çok şey görmüşlüğünden bazen kişilerin kendi başlarına işleri çözmesi gerektiğine inanır. dumbledore kendi halletmek ister. işte bu iki zıt karakteri bu kadar karşılaştırabildim. konuyu ciddiye alıp abartsam da sonuç bu.
edit: yazım.
gandalf her türlü alır ne de olsa adam balroga çakmış.
Dumbledore'un alacağı düellodur. Mürver asasıyla yenilmeyen Dumbi , Ganfalf'ı süründürür
kesinlikle gandalf'ın kazanacağı vs dir.

öncelikle gandalf sadece bir büyücü değildir. bir maia'dır (abkz:istari). orta dünya'da düzeni sağlamak için özellikle yollanmıştır.
(bkz: dumbledore) ise herkesin büyü yapabildiği bir kurguda öylesine bir büyücüdür.

gandalf'ın müttefikleri daha kuvvetlidir. (rohan, eagles,elrond, galadriel, entler vs...)
dumbledore ise kapı kapı adam toplamaya çalışmış umduğunu bulamamıştır... hatta yazarın bu adam toplama işini tamamen öyküyü uzatmak için yazdığını düşünüyorum bu aralar...

gandalf filmde büyü yapmadığı için bazı arkadaşlar onu ezik sanmış ancak orta dünya'ya yollanmadan özellikle uyarılmışlardır. asla canlarını kurtarmak hariç durumlar dışında büyü yapmayın (bkz: balrog), olaylara direkt olarak müdahale etmeyin diye...
dumbledore zaten ota boka büyü yapmaktan asıl meselelerden uzaklaştı...

gandalf ölümsüzdür. bedeni ölümlüdür. balrog'u yendikten sonra ölmüştür fakat bu onun sonu değildir. zira tekrar -ve daha güçlü olarak- geri dönmüştür. (bkz: gandalf the white)
dumbledore ise saçma sapan bir kurguyla ölmüştür...

son olarak;

gandalf ak gandalf olduktan sonra vücuduna hiç bir silah işlemez.

--

tamam ben de severdim dumbledore'u ancak yazarın kurbanı olduğunu düşündüğüm bir karakter artık...
bu versus gandalf'a da hakarettir ayrıca...
5. günü sabahında bekle geliyorum. diyecek olan gandalf ın tek eli arkada alacağı karşılaşmadır.
bu ufak karşılaşmayı gören ve gerçekten büyüyle uğraşan kudretli büyücülerinraistlin majereelminster aumarkhelben blackstaff arunsungromph baenrevs. olaya çocuklar çocuklar kavga etmeden oynayın edasıyla el atması ile başlamadan bitecek sonucunu kestiremeyeceğimiz karşılaşmadır. varsayımları çok zorlarsak yarı tanrı gibi bir varlık olduğundan gandalfın üstün kalacağı karşılaşma gibi gelmektedir.
Yüzüklerin Efendisi serisinde Gandalf,Saruman'dan güçsüz, Melkor ve Sauron, Gandalf'tan korkmuyor fakat Harry Potter Serisinde Voldemort, Dumbledore' dan korkuyor. Saruman'ın Sauron'un safına geçmesiyle Ak Büyücü oldu, fakat bence Dumbledore kadar güçlü değil.
Yinede ikiside en sevdiğim iki fantastik kurgu karakteridir.
Hobbit filmi itibariyle aynı kişi tarafından seslendirilmeleri sebebiyle iki sevimli dede olmuşlardır. Karşılaştırmak caiz değildir.