bugün

ortasından geçen nehiri ve tarihi yapıları ile inanılmaz bir güzelliğe sahip doğu almanya kentidir. ne var ki dresden sahip olduğu bu güzelliklere rağmen acı hatıralarla dolu bir kenttir. 2. dünya savaşının sona ermesine rağmen silah üretiliyor bahanesiyle amerikan ve ingiliz uçakları tarafından kent ağır bir bombardımana tabi tutulmuş ve saldırılar nedeniyle 250 binden fazla sivil hayatını kaybetmiştir. kentte silah üretilmediği gibi sivil halkın sığındığı eski saraylar ve kiliseler de bombalanmıştır. dresden roma mimarisi tarzında inşa edilmiş tüm saraylarını ve kiliselerini saldırı sonucu kaybetmiştir. 1990 senesinden itibaren ingiliz ve amerikan şirketlerinin sponsorluğunda yıkılan tarihi eserler aslına uygun şekilde yeniden inşa edilmiş ve kent eski mimari havasına kavuşmuştur. lakin bu jest dahi saldırı sonucu hayatını kaybeden masum sivillerin acısını hafifletmeye yetmemiştir.
kentin bombardimani bir hirosima kadar ses getirmese de, hakkinda abartili-abartisiz spekülasyonlar yapildigi, fire storm bombalarinin insanlari yaktigi, yakamadiklarini oksijensiz birakip açik havada bogdugu bir kent.
yanilmiyorsam su anda avrupanin silikon vadisi olmaya hazirlanmaktadir.
dede korkut hikayelerini bir nüshasının adı. diğeri vatikan.
2.dünya savaşının emperyalist bir paylaşım savaşı olduğunu gösteren, özgürlük ve demokrasi nidalarının emperyalist devletler tarafından boşa atıldığını gösteren kenttir. çünkü amerikan ve ingiliz uçaklarının burayı bombalaması yalnızca propaganda amaçlıydı.
dresden faciasında ölenlerin hiroşimada ölenlerden sayıca fazla olduğu şehirdir. gerektiği kadar acındırma politikasına maruz kalmadığından bu şehir felaketle anılmaz genelde..
(bkz: kurt vonnegut)
(bkz: mezbaha no 5)
dynamo dresden bu şehrin futbol takımıdır.
aksam saat 8 den sonra hayalet sehre donusen bir yer. o insanlar nereye gidiyor anlamis degilim.
8 haziran 2008 almanya-polonya macindan sonra amacsiz bir sekilde temposuz, sanki yandaki araba onune kirmis gibi klakson calan insanlarin yasadigi yer.
Müttefiklerin savaşın bitmesine yakın Almanların karşılık verebilecek güçleri olmamasına rağmen Alman halkını cezalandırmak için bombaladıkları şehir .Winston Churchill 150 binin üzerinde sivil ölümünü duyduğunda biz canavarmıyız demiştir .
müttefiklerin ikinci dünya savaşı'nda haksız gerekçelerle bombaladıkları, yerle bir ettikleri, birçok masum insanın da öldüğü şehir.

daha fazlası için;

(bkz: dresden bombardimani)
(bkz: sakson isviçresi)
ismi 3053 nolu asteroide de verilmiş olan almanya kenti.
hakkında güzel bir gezi-yazı.

http://www.turlayalim.com/2011/10/dresden.html
çok güzel, şirin ama bir o kadar da turist çeken bir ülkedir.
Futbol takımının sağlam holiganları olduğunu duyduğum kenttir.
bugün dünyanın en güzel şehirlerinden biridir. almanya da bunlara kahverengiler denir. çünkü çok sayıda yabancı düşmanı doğu almanya şehirlerinde yaşar.bir dönerci dükkanı açın yarın görememe şansınız yüksek ama gidilmesi tavsiye edilir...
almanyA'nın trabzon'udur. türk olduğunuzu belli ederseniz bir alman grup ağzınızı yüzünüzü kırar ve dişlerinizi elinize verirler.
youtbede alex745alejandro abinin yaşadığı şehir.
huzur veren bir kenttir.
bu gece kendini özletti.
dynamo dresden isimli bir futbol takımı vardır.
(bkz: dresdenin bombalanması)
almanyada bir şehir.
Memleket.*
santa clara, california menşeili globalfoundries firmasının işlemci/çekirdek üretim fabrikasının olduğu alman şehri..

amd firmasının işlemci çekirdekleri bu şehirde üretilmektedir..
almancıların takıldığı yerlerden bir şehir.