bugün

(bkz: mezbaha no 49)
(bkz: hiho)
"hiçbir din,ırk,futbol takımı,politik parti,bütün insanların istediklerini karşılayacak kadar onurlu olamazdı" diye olağanüstü bir ifadesi bulunan amerikalı hümanist * yazar.
Kurt Vonnegut Jr. (Doğum 11 Kasım, 1922), Amerikalı hümanist yazardır.

Kurt Vonnegut, 1922 yılında ABD'nin Indianapolis şehrinde dünyaya geldi. Cornell Üniversitesi'nde biyokimya okuduktan sonra ikinci Dünya Savaşı'nda Avrupa'da asker olarak hizmet verdi. Almanya'da savaş esiri olarak ele geçirildi ve Dresden şehrinin (Almanya) müttefik kuvvetler tarafından bombalanmasına şahit oldu. Bu olay Vonnegut'u derinden etkiledi ve sonucunda en başarılı romanı, Slaughterhouse-Five'ı (Mezbaha No 5), yazdı. Bu kitap sayesinde çağdaş Amerikan yazarlarının başta gelenlerinden biri oldu.

Savaş sonrası, yazarlığa zamanının çoğunu ayırmadan önce, Şikago Üniversitesi'nde antropoloji dalında uzmanlaştı. Başlangıçta bilim-kurgu üzerinde yoğunlaştı ve ilk yayınlanan romanı, Player Piano (Otomatik Piyano), bu dalda Vonnegut'a büyük övgü kazandırdı. Sonraki zamanlarda her ne kadar bilim-kurgu dalıdan uzaklaştığını belirtse de, yazdığı kitaplarda etkileri halen görülebilir.

Romanları :
1952 - Player Piano (Otomatik Piyano)
1959 - The Sirens of Titan (Titan'ın Sirenleri)
1961 - Mother Night (Gece Ana)
1963 - Cat's Cradle (Kedi Beşiği)
1965 - God Bless You Mr. Rosewater, veya Pearls Before Swine
1969 - Slaughterhouse-Five, veya The Children's Crusade (bkz: Mezbaha No 5)
1973 - Breakfast of the Champions, veya Goodbye, Blue Monday (Şampiyonların Kahvaltısı)
1976 - Slapstick, veya Lonesome No More
1979 - Jailbird (Hapishane Kuşu)
1982 - Deadeye Dick
1985 - Galápagos (Galapagos)
1987 - Bluebeard (Mavi Sakal)
1990 - Hocus Pocus
1997 - Timequake

Kısa hikayeleri:

1961 - Canary in a Cat House
1968 - Welcome to the Monkey House
1999 - Bagombo Snuff Box

Sahne oyunları:

1970 - Happy Birthday, Wanda June
1972 - Between Time and Timbuktu, veya Prometheus Five
1993 - Make Up Your Mind
1993 - Miss Temptation
1993 - L'Histoire du Soldat

http://tr.wikipedia.org/wiki/Kurt_Vonnegut
gün itibarıyla ölmüş olan yazardır.bize,gençlik geri gelmez maceralara atılmaktan çekinmeyin , diye öğütler veren değerli yazar artık yok.

sözünü dinledim
(bkz: olumden beter yazgilar)
(bkz: hokus pokus)
(bkz: kurt vonnegut tan genç yazarlara öğütler)
(bkz: slaughterhouse five)

orjinal adi schlachthof funf - turkecsi de bes numarali mezbaha olan basyapitin sahibi yazar.
savaş karşıtı,kalemi kuvvetli ABD'li kült romancı.
edebiyata bakışımı değiştirmiş, kimileri için satirik, kimileri için siyasi, bilimkurgu veya ütupya yazarı, hicvin ustası. şimdiye kadar on ikiden fazla romanı ve bir de hikaye kitabı yayınlanmış kurt vonnegut jr, kendisini ilgi ile takip edenleri hayal kırıklığına uğratmayan, dolu dolu bir yazı hayatına sahip şüphesiz. player piano kurgusal açıdan ve senaryosu yönüyle, cat s cradle üslubu ve karakterleri sebebiyle birer başyapıttır.

True terror is to wake up one morning and discover that your high school class is running the country.

Those who believe in telekinetics, raise my hand. *

hello, babies. welcome to earth. it's hot in the summer and cold in the winter. it's round and wet and crowded. at the outside, babies, you've got about a hundred years here. there's only one rule that i know of, babies -'god damn it, you've got to be kind. *

I tell you, we are here on Earth to fart around, and don't let anybody tell you different.

here is a lesson in creative writing. first rule: do not use semicolons. they are transvestite hermaphrodites representing absolutely nothing. all they do is show you've been to college.

People don't come to church for preachments, of course, but to daydream about God.*

The universe is a big place, perhaps the biggest.

One of the few good things about modern times: If you die horribly on television, you will not have died in vain. You will have entertained us.

During my three years in Vietnam, I certainly heard plenty of last words by dying American footsoldiers. Not one of them, however, had illusions that he had somehow accomplished something worthwhile in the process of making the Supreme Sacrifice. *
kurt vonnegut 2007 de öldü..kurt vonnegut: 'Her şey çok güzeldi. Ve hiç acımadı.' [Mezar taşı yazısı]..kurt vonnegut büyük bir yalancıydı..mezar taşı yazısından bunu anlıyorum..kurt vonnegut ölürken bile arkasında kalacak insanları ve dünyayı düşündü...bunu romanlarından anladım..kurt vonnegut ezmeye çalışmadı sevdiklerini kaybettikçe duyarsızlaşmaz insan sadece kaybetmeye alışır...bunu türettim..'Bu [yaşam] her neyse, üstesinden gelmede birbirimize yardım etmek için buradayız.'birlikteliği ve kalbin en değerli şey olduğunu savundu..
kurt vonnegut çok şey yapmak isteyip aslında pek az şey yAPMIŞ OLARAK ,artık son diyerek veda etti...yok belki veda dahi edemedi...kendisine sevgiler...umarım tanrı seninle birlikte beni de affeder kurt..
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.