bugün

entry'ler (2558)

cengiz han

Atı evcilleştirerek üstün bir sipahi ordusu kuran hükümdardır. Bu sayede 25 yılda ele geçirdiği toprak büyüklüğüne, roma imparatorluğu 400 yılda ulaşamamış.

Kaynak: trt belgesel.

kurt

insanoğlunun ilk evcilleştirdiği, bir zamanlar en büyük düşmanı olan hayvandır.

roma imparatorluğu

Bir kilo altın ile bir kilo ipek kumaşın alınabildiği ülkeydi.

özel tüketim vergisi

Betona yatırım yapmayan ülkelerin mallarından devletin sağlam paralar kazandığı vergidir. Otomobilde %60'dır.

finlandiya

5.4 milyon nüfusu ve 3.2 milyon adet saunası olan ülke.

migros

Artık para transferi de yapabileceğiniz market zinciri. Haftasonları da bu hizmeti veriyorlarsa süper.

12 ağustos 2020 berat albayrak açıklamaları

Türk insanının yurtdışında işi olmaz demiş bakan açıklaması. Yazık. Insanların bir yaşama motivasyonu da yabancı ülke görmektir.

gwendy nin düğme kutusu

Orjinal adı "Gwendy's button box" olan stephen king ve richard chrizmar'ın ortaklaşa yazdığı bir romanın adı.

şu yaz günlerinde insana keyif veren bir hikayeydi. Bir güce sahip olmanın insan ruhunda yarattığı değişimler üzerine bir konu diyebilirim. Tabi ki yine bir taşra hikayesi.

2020 ekonomik krizi

insanlarımızı eskisine göre Farklı ekonomik davranışlarına iten krizdir.

Benim bildiğim eski ekonomik krizler, tüketimi baskılar tasarrufu arttırır. Bu ay araba satışları geçen yılın aynı dönemine göre 4 kat artmış. Ev satışları ortada. insanların bu dolar ve altin fiyatları, her gün gelen zamlara rağmen yatarım yapması akıl alır gibi değil.

Kısaca, uçurumu görüp nasılsa batacağız diye herkes gaza basıyor.

koronavirüs

Kırgınlıkların yeni adı.

laf aramızda

Ntv'de Levent dönmez'in sunduğu türkçe'deki doğru bilinen yanlışlar üzerine harika bir mini program. Ayrıca kelime dağarcığına katkı sağlayan bir diğer program: kelime oyunu.

erol bulut

Tabzon'u finalde yendireceklerini düşünenlere güldüğüm, yeni fb td'si büyük ihtimalle. Asıl sorun takımımızda emre ve volkan ın varlığıdır.

sosyal medya

insanların eyleme katılmadan da hükümetleri ciddi derecede tedirgin edebildiği, gündem oluşturabildiği sanal dünya. Yazılı ve görsel medya gibi bir ofisleri olmayınca kolluk kuvvetleri tarafından baskı görmüyor dolayısıyla sindirilemiyor.

Son çıkan kanun bu etkiyi kırabilmek için. "Sorgulayabilmek", "hesap vermek" halkın gündeminden çıkarılmak üzere. Kanunlar, zayıfların uyduğu ama güçlülerin uymadığı bir dünyada sadece kitap üzerinde kalırlar.

Yıllar önce çin'in hong kong yakınında bir şehrine gitmiştim. Hafta sonları biz pikniğe gideriz oysa çinliler ise özerk hong kong 'a sosyal medyaya girebilmek için gidiyorlardı. Ülkelerinde her türlü sosyal medya siteleri yasaklanmış ve yerine devlet kontrolündeki muadilleri üretilmişti. Komünist Hükümet uygulamalarının sorgulanmamasi için Çok sıkı denetlenen bir internet var çin'de. Bizde bu kanun ciddi derecede uygulanmaya başlarsa maalesef sosyal medya kullanmak istediğimizde hafta sonu kuzey kıbrıs'a gitmek zorunda kalacağız.

28 şubat Mağduriyetleriyle iktidar olan, halk tarafından ciddi derece desteklenen bir siyasi harekettin yozlaşmasını halktan saklamak için, hesap vermemek için, ihaleleri adrese teslim verebilmek için, x vakfından herkesi devlette yönetici yapabilmek için, aynı anda n tane ballı kaymak maaşları alabilmek için vs. Nedenlerle yasakçı bir harekete dönüşmesini esefle kınıyorum, çok kızıyorum, çok üzülüyorum...

Ben bunun icin oy vermemiştim! Ben ülkemi suni bir gündemle(azcimendiler, baş örtüsü, 28 şubat vs. ) bankaların mevduatlarını hortumlayarak derin ve çok büyük bir ekonomik buhrana sokanlara(ki dünya kriz literatüründe ilk beşte yer alır. 30 yıllık gsmh'mız buhar oldu. O dönem global kriz de yoktu.) ders olması açısından bu siyasi hareketi desteklemiştim.

Ülkemiz 2001 krizi sonrasını iyi toparladı, zenginleşti. Lakin artık şimdi öyle değil. Adaletin, özgür ifadenin olmadığı topraklarda isterse yollarınız 10 şeritli olsun.

Eleştirinin olduğu topraklarda her zaman refah olur, huzur olur. 28 şubat dönemi'nde en ufak eleştiriye tahammül yoktu. Sonucunda çok büyük bir ekonomik kriz kapımızı çaldı.

Not1: Ayrıca 2001'de o büyük buhrana izin veren siyasi hareketle politika üretmek ise tam bir ironi.

Not2: Dünya bileşik kaplar teorisine göre yönetilir. Eğri oturup doğru düşünmek gerekir. "Halka rağmen halk için" beyaz türklerin uydurduğu şimdilerde beyaz müslümanların dört elle sarıldığı masallarda olur.

almanya

Otobanlarında tırların sadece en sağ şeridi kullanabildiği, diğer şeritlere geçmesi yasak olan ülke. Aynı zamanda geri dönüşüm konusunda çığır açmışlar. Her evin önünde dört farklı çöp tenekesi var: plastik, kâğıt, cam ve mutfak çöpü. Eğer ayırmadan çöp atarsanız çöpünüzü belediye toplamıyor. Marketlerin girişinde yer alan geri dönüşüm makinelerine özel barkodlu plastik şişelerden atarsanız size sayısına göre belli tutarda market fişi veriyor.

Bir de yemyeşil azizim. Bizim ülkenin her yerinin karadeniz gibi olduğunu düşünün.

Kimsenin bir acelesi yok. Herkes sakin, işine bakıyor. Suriyeliler orada da park ve bahçelerdeler.

Dipnot: Versay antlaşması sonrası bir atatürk bulamadıkları/çıkaramadıkları için tarihinin en büyük ekonomik bunalımını yaşamış devlettir. Stefan zweig bu durumu "dünün dünyası" eserinde etraflıca ortaya koyar.

Edit: imla.

ayasofya camii fotomontaj çalışması

Eğer oynama fotoğraf ise fotografı oynayan ahlaksızdır Değilse yatan şuursuzdur dediğim durum.

Türkiye'nin gerçek iki gündemi dillendirilemeyen ekonomik kriz ve ifade özgürlüğünü bitiren sosyal medya yatağıdır. Bu tip konulara harcayacak 1 sn. Zamanı yok türkiye'min.

aylık 12 bin tl maaşı beğenmeyen doktor

O zaman devletten istifa edip kendi özel muayenesini açsın dediğim doktor. rüştünü ancak bu şekilde ortaya koyabilir.

ataol behramoğlu

insanı tasvir ettiği bir şiirinden alıntı yapacağım entellektüel.

"Kimi dağlık bir arazidir.
Kimi kıraç
Kimi bereketli
Kimi dardır
Kimi engin gözalabildiğince.."

ella wheeler wilcox

"Protesto etmeniz gereken yerde susarak günah işlerseniz, insanlardan korkaklar üretirsiniz." Demiş entellektüel.

insanlar arasında

Maksim gorki'nin hayatını anlattığı bir nevi biyografi romanı.

padişah ikinci mahmud

içimizde Vizyonunu en iyi anlayabilmiş kişi mustafa kemal atatürk'dür. Öyle bir padişah.