bugün

ticari hacim açısından dünya 7.si,ülkemsi.Abd eyaleti
bizim akdeniz iklimine benzer bir iklim hüküm sürermiş burada efendim, ben o yüzden pek kendime yakın bulurum bu eyaleti.
Phantom planet in güsel bi şarkısı ayrıca The OC main theme

Phantom Planet - California

We've been on the run
Driving in the sun
Looking out for #1
California here we come
Right back where we started from

Hustlers grab your guns
Your shadow weighs a ton
Driving down the 101
California here we come
Right back where we started from

California!
Here we come!

On the stereo
Listen as we go
Nothing's gonna stop me now
California here we come
Right back where we started from
Pedal to the floor
Thinkin' of the roar
Gotta get us to the shore
California here we come
Right back where we started from

California!
Here we come!
boston 'dan tam ters istikamette amerika'nın batısında, baş şehri sacremento olan eyalet. uzun plajları, sörfçüleri ve güzel kızları ile tanınmasına rağmen gidildiğinde hayal kırıklığına uğrarsınız. televizyonda görülen güzellikte kızlar aramamak gerekir. insanları da pek sıcak kanlı değil.
red hot chilli peppers'ın şarkılarında bolca yer alır.
guney californiaya socal derler, iklimi col iklimi gibidir, bu sebeple sahilleri, ustsuz arabalari ( californiada ustsuz sahile gitmek yasaktir ), super kizlari meshurdur, ayrica depremleri ve yazlari eksik olmayan yanginlari ile de nam salmistir.
kuzeyinin ise iklimi daha ilimandir, san francisco taraflarinda okyanustan her daim esen ruzgar yaz aksamlarinda bile hafif bir hirka almayai gerektir.
gelir kaynaklari : tarim ( bir numarali gelir kaynagi), turizm, ogrenci, teknoloji ve hollywood ends.
bazi onemli sehirleri: san francisco, san diego, los angeles, redlands( pek onemi yok ben burada yasiyorum diye onemli) dir.
onemli sahilleri: santa monica, huntington ( Amerika acik surf yarismasi burada yapilir, diger adi surf citydir ), new port beach, long beach, manhattan beach, venice beach, dir
bas kenti sacramentodur.
guneyi icin; the o.c. adli diziyi izleyip te gelenleri hayal kirikligina ugratacak bir eyalettir. cunku tv'de gordukleriniz aslinda gercekte olmuyordur. kizlari harika diye gelip te yarisi asian american diger yarisi hispanik olarak gorurseniz sasirmayin. ha, orange county'de newport beach tarafi zengindir ve iyi kizlar vardir. ama onlar kime ne kadar bakar, orasi acik. etrafta boyle palmiyelerin altinda super kizlarin kasli erkeklerle beraber surdugu ustu acik arabalar goreceginizi saniyorsaniz, sadece belli bir yerde pusuya yatmaniz gerekebilir.
aralik ayinda da t-shirt giymeye izin verecek iklimi bir tesellidir.
kuzeyini cok tanimasam da iklim acisindan guneyden daha soguktur*.
bu eyalette, amerika'nin bircok yerinde oldugu gibi, arabasiz ulasim imkansiza yakindir. sehir ici ulasim cok rahat degildir ve aralar gercekten cok uzaktir. herkesin illa ki bir arabasi vardir.
red hot chili peppers adlı grubun sürekli olarak şarkılarında kullandığı memleketin ismi..
California Sinema Okulu'nu bünyesinde barındırır. Tüm sinemacıların hayallerini süsler. Hollywood..
amerika nin kurulusunda bu bolgeye gelen endulus lu insanlarin ilk yerlesimlerini actigi eyalet. zaten ismi halifarniya kokeninden gelip halife nin sehri manasina gelir.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.