bugün

2006'yı damgasını vurmuş ve 2007'de de vurmaya devam etcek gibi gözüken anime ve manga serisi.
konusu liseli bir çocuğun önüne düşen üzerinde death note yazılı defter ile başlıyor. Bu deftere öldürmek istediğiniz insanların adını yazarak ne zaman ve nasıl öldüreceğinizi belirliyoruzsunuz. iyi bir kurguya sahip, yeni nesil çizi teknikleriyle yapılmıştır. Hayret verici olaylar açıklanırken çalan piyano ortam gerilmesinde ve yeni bir sırın ortaya çıkmasında büyük bir fayda sağlar.
http://www.stoptazmo.com 'dan mangasının bölümleri indirilebilen, şimdilik iki bölüm okuyup başarılı bulduğum seri.
Kurgusuyla ve karakterlerine yarattığı zekayla farklılığı yakalayan ve 2007 nin en çok beğenilenlerinden biri olmayı hak eden animedir. L isimli karakterin bu kadar pasaklı olduğu halde, o karizmayı nasıl yakaladığına şaşmak gerekir. Ayrıyetten misa isimli ikinci kiraysa oldukça abzürd yapılmıştır.
kira isimli bir gerizekalının l isimli başka bir gerizekalı tarafından yakalanmaya çalışılışı.
daha ilk 3 bölümde uyuz eder adamı,kira televizyona çıkıp kendisine kötü diyen adamı niye öldürmüştür?niye efendi efendi suçlularla mücadelesine devam etmemektedir?madem tanrı olmak istemektedir tanrıyı model alsındır,her hakaret edeni karşı çıkanı öldürmesindir.l ise başke bir konudur,adam gibi oturacağına tavuk gibi tünemektedir,2 laf edilecek bir şahıs gibi görülmemektedir tarafımdan.ha ama bağlar mı adamı bağlar,başladın mı bitirmek zorunda olduğun şeylerden,kurgusu güzeldir.
37 bölüm sürüp, etkileyici bir finalle sona eren anime. mangasını okumuş spoilercı gençlik tarafından sonunu bilerek izlemiş olsam da özellikle 36. bölümünde çok büyük heyecan yaşatmıştır bana, helal olsundur.
son derece sürükleyici kurguya sahip polisiye konulu bir animedir. tüm dünyada hayran kitlesine sahiptir. normal bir diziden farkı şudur: "takip ettiğiniz bir diziyi izlersiniz ve bölüm bittiğinde onun üzerinde 1-2 dk bilemedin en fazla yarım saat eee şimdi nolcak? diye düşünürsünüz. Ama death note izleyip bölüm bittikten sonra kafanızda gelecek bölüm senaryoları fink atar. gece rüyalarınıza girer. rüyalarınızda 'olum kira iman et lan şerefsiz' 'ya bu L'nin yanına memoliyi versek çözer işi' gibisinden cümleler kurup sayıklanırsınız. bir an önce öteki bölümü indirip merakla kasarak izlersiniz." tabi kotalı kullanıcılara bu feci şekilde koyar ama olsundur. bu death nottur. bi elime geçsin telekom yönetim kurulunun resimli listesi hard diskinizde neme lazım diye durmaktadır.

--spoiler--

son bölümünüde* yagami raitonun (kira)nın ölürken L yi görmesi gerçekten müthişti.

--spoiler--
--spoiler--
Bu deftere ismi yazılan insan ölecek. Bu defterin yazarı, kişinin ismi ve suratı aklında olmadığı sürece sonuç göstermez. Bununla beraber, aynı ismi taşıyan diğer kişiler de bundan etkilenmez. Eğer kişinin ismi yazıldıktan 40 saniye sonra ölüm biçimi yazılırsa, kişi o şekilde ölür. Eğer ölüm sebebi belirtilmemişse, sadece kalp krizinden ölür. Ölüm sebebi yazıldıktan sonra, ölümün ayrıntılarının 6 dakika 40 saniye içerisinde yazılması gerekir. *
--spoiler--
harika bir anime. aşağıdaki kısa tanıtım
--spoiler--
spoiler
--spoiler--
içermektedir.

hikaye, ryuk adında bir shinigami'nin* death note'u* dünya'ya düşürmesiyle başlar.

death note, bir okulun bahçesine düşmüş ve light adında bir öğrenci defterin düştüğünü görmüştür. gidip defteri alır. üzerinde nasıl kullanıldığı yazmaktadır:

"bu deftere ismi yazılan insan ölecek.

bu defterin yazarı, kişinin ismi ve suratı aklında olmadığı sürece sonuç alamaz. bununla nedenle, aynı ismi taşıyan diğer kişiler bundan etkilenmez.eğer kişinin ismi yazıldıktan 40 saniye sonra ölüm biçimi yazılırsa, kişi o şekilde ölür. eğer ölüm sebebi belirtilmemişse, sadece kalp krizinden ölür. ölüm sebebi yazıldıktan sonra, ölümün ayrıntılarının 6 dakika 40 saniye içerisinde yazılması gerekir."

light, ilk önce buna inanmasa da kendine hakim olamaz ve tv'de gördüğü bir teröristin ismini deftere yazar. 40 saniye sonra, bir son dakika haberi olarak teröristin öldüğü haberi yayınlanır. light, gerçekliği tespit etmek için evin önünde bir kadını sıkıştıran adamın ismini yazar. o adam da ölünce light death note'ın gerçek olduğunu anlar.

light deftere 5 gün içinde on isim yazmış ve kendine göre "kötü" olan insanları öldürmüştür. 5. günün akşamı ryuk isimli shinigami, light'ın odasına girer. light ryuk'un kendisini öldüreceğini zannerdeken, ryuk ona hiç bir şey yapmayacağını söyler. çünkü insan dünyasına düşen bir death note, artık onu bulan insana aittir. ancak death note'ı kullanan insan öldükten sonra ne cennete ne de cehenneme gidebilecektir..

ancak o death note ile adaletli dünyasını yaratırken, dünyanın en iyi dedektifi "l" onun peşine düşecektir. bütün dünya'da gizli güç kira diye bilinen light, hem kimliğini polisten gizlemeli hem de l'in kimliğin öğrenmelidir, çünkü bulunduğunda idam edilecektir... bu durumda, kim kimi daha önce bulursa o ölecektir..
Bana göre Modern çağın en büyük polisiyelerinden biri haline gelecek olan anime ve manga serisi.Şimdiden 3 tane sinema filmi var bile; ayrıca son sinema filmi Hideo Nakata tarafından yapıldığı için hollywood tarafından taklit edileceğine kesin gözüyle bakabiliriz.zira hollywood nakata'nın her çalışmasını taklit etmiştir. (bkz: ringu) (bkz: dark water)
Anime serisine dönecek olursak daha dün bitirdim seriyi ve bir animesever olarak ağzım açık kaldı desem yalan söylemiş olmam.daha ilk bölümüyle sizi kendisine sıkı sıkıya bağlayan bir seriden bahsediyoruz; Light'ı ilk bölümde defteri hiç çekinmeden, hakimlerin kalem kırma hareketlerine benzer bir hareketle,çoşkuyla doldurmaya başladığını görünce tüylerimiz diken diken olur.ilerleyen bölümlerde Light'a hem kızarız hem de bazen kısık bir iç sesle onaylarız; ve defter bizde olsaydı hangi isimleri yazardık diye hayallere dalmış olarak buluruz kendimizi ve ister istemez dünya halklarının başına bela olmuş isimler aklımıza gelir. (bkz: bush)

--spoiler--
daha sonra L çıkar karşımıza.Yüksek iq'a sahip olan beynini devamlı glikozla besleyen, kambur bir şekilde yürüyen bu dahi dedektif'e hayran oluruz, onun erken ölümüyle yıkılırız.Daha sonra onun yerine geçen ve ona fazlasıyla benzeyen dedektif n'ye razı oluruz.
--spoiler--

anime anlatmakla bitmeyecek bir aksiyona sahiptir.ilk bölümüyle kendini bize bağlayan anime yine nefes kesen 36. ve 37. bölümüyle şanına layık bir biçimde biter.Bittiği zaman eğer heyecandan kalp krizi geçirmemişsek şükreder buluruz kendimizi.
satranç oyununu seviyorsanız tam size göre bir anime.*
--spoiler--
ilk 8 bölümü beni benden almıştı. fakat; sonra ki 2-3 bölüm de bir yavaşlama, bir durgunluk hissi verdi.nedeni ise:
L'nin light' ı kodese atıp, 50 gün filan gözaltında tutması ve japonya' da insan kalmamışta hep, devamlı light dan şüphelenmesi, sonra uzun bir süre yine light' la birbirini kelepçeleyip gezmeleri, açıkcası beni soğutmaya başlamıştı diziden.ama; ne hikmetse dizi birden eski kıvamına ulaştı 25.bölüme kadar arada bir inişli çıkışlı grafikleri olsada *gerçekten tatmin edici olmuştu.25.bölümden sonra L' nin yerine gelmeye çalışan N* ve M* açıkcası L' yi aratmadılar.36.bölüme kadar tamam kira* kazandı dediğiniz anda 37.bölüm size kapak gibi geliyor ve adeta bir u dönüşü ile near' ın mello' nunda yardımıyla kira' yı yendiğine şahit oluyoruz.

anlaşılamayan noktalar ise: bu defterden kaç tane var.sahteleri, gerçeği derken insanın kafası karışıyor. bide ölüm melekleri ilk başlarda dizide etkiliyken, sadece ryuk son bölümde kira'yı öldürmesi dışında pek gözükmediler.

şahsen ben kira' nın kazanmasını istiyordum ne bileyim ister sadist duygular deyin yada başka bir şey sonu güzeldi ama; benim için iyi bitmedi. son olarak acaba light gerçekten misa'yı seviyormuydu. kız onu ölümüne seviyordu ki öyle de oldu.
--spoiler--

dizi içerisinde sevilen karakter light gibi dursada, dizi bitince insan L'yi özlüyor.
izleyip bitirdikten sonra bir süre l'nin oturduğu gibi oturmamıza sebep olan anime. oh allah'ım, o ne oturuştur. resmen fenomen olmuştur;

şu animedeki hali;

görsel

şu da filmdeki hali;

http://lunapark6.com/wp-c...ds/2007/03/deathnote2.jpg * *

(ayrıca bu karakter inanılmaz zekidir. gözleri faltaşı gibi açılmıştır zekadan dolayı; insanı eritir bitirir. aşık eder; hayran eder.)

sonuç olarak full metal alchemist ile yarışabilecek (belki de geçebilecek) kapasitede derin bir animedir kendisi.
Gerçek bir sanat eseridir.Tüm bölümleri bulunmaktadır bilgisayarımda.36'yı izledikten sonra önümde durmasına rağmen 37'yi izlememeye kasışım tam bir mazoşizm örneğidir.Herkes izlemelidir,anime izlnmeye bununla başlansa iyi olur.

--spoiler--
Dizi boyunca Light'a kin besledikten sonra son bölümde onun acınası halini tuhaf duygularla izlemişimdir.
--spoiler--
(bkz: death tone)
akıl ve düşünceyi ön plana cıkaran türünün eşsiz örneği olan bir animedir.öyle ki kitap dünyasında ''suç ve ceza'' ne ise anime piyasasında ''death note'' odur.hatta birebir diyebilirim.
zaman, mekan ve tasarı konularında eşsizdir.cizimleri mükemmeldir.

37 bölümü bir solukta izlemek istersiniz.ancak izledikten sonra derim bir boşluğa düşersiniz.''simdi ne izleyecem'' diye kara kara düşünce alır belleğinizi ve hiç bir film yada animede death note'ın verdiği tadı bulamazsınız.
bu şekilde 1 ay yaşar ve izlediğinizi unutmaya çalışırsınız.1 ay daha gecer ve coğu yerleri unuttuğunuzu sanır tekrar izlemeye calışırsınız.

L i sever light'a kin duyarsınız.Ancak ''o defter elimde olsa bende...'' diye kendi kendinize ''yargı'' verirsiniz.

misa misa'nın animeye yakışmadığını düşünürsünüz.ancak ondaki sevginin saflığına, büyüklüğüne saygı duyarsınız.

Mello'ya en başta uyuz olur, ardından acırsınız.Near'ın soğukkanlılığına hayran olur,oynadığı oyunlara bakıp ''daha çok küçük bir velet'' dersiniz.

L ile Light arasında ki savaşı, satranç müsabakası izler gibi izlersiniz.

ruyk'a bakıp bakıp gülersiniz.Rem'in misamisa'ya olan duygularından etkilenirsiniz.....

bu anlattıklarım bile boş şaçma....yukarıda bahsettiğim olaylar death note'ı anlatmanın kıyısından geçmiyor olabilir.
ya da
bu kelimelerle anlatılamaz bir anime olduğunu izleyerek öğrenebilirsiniz.
son bölümünde ciddi bir şekilde salya sümük ağladığım anime.
--spoiler--

19. bölüme dikkat.

ryuzaki matsuda'ya telefon eder, matsuda'nın cep telefonu melodisi; aynı zamanda anime'nin jenerik müziği olan "alumina" şarkısının melodisidir.

--spoiler--
Karin'in yazdığına cevap ilginç bir gerçek: 19 o jenerik müziğinin kullanıldığı son bölümdür.

Bunu bir spoiler saymıyorum.
http://www.olumdefteri.com/

not: yapım aşamasındaymış...
animelerin şahı, kralı, ağababası, falan filanıdır. izlerken farklı farklı duygulara kapılırsınız. hangi tarafta yer almak isteyeceğinizi düşünürsünüz. bulmak kolay değildir ama.
ilk izlediğimde , ne kadar ömrün kalacağını bilmek için yarı ömrünü feda eder misin paradoksuna sürüklemiş zekanın çizgilerde vucut bulmuş hali..bilsem bi türlü , daha az yaşıcam ama belki kalan zamanımu bildiğim için daha kuralsız daha dolu dolu bi hayat olucak ama tam eğlence başlamışken yarısı kadar azalıcak..bilmesem , ne kadar ne kadar diye hep tetik üstünde yaşyarak ne şimdiden zevk alıcam ne geleceği kurmaya cesaret olucak..neyse sonra boyu mu işlevi mi gibi bi çağrışım yaptı film orda koptu..ben ikinci paradoksum olan , ligth mı l miye geri döndüm..
hakkında pek birşey yazmaya cesaret edemeyecek kadar sevdiğim anime. henüz 25. bölümü bitirmeme rağmen, bitecek korkusuyla izlemeye kıyamıyorum resmen. l ile light'ın arasındaki garip ilişki, rem, ryuk, misa, tüm karakterler mükemmel güzellikte yaratılmış. uzun metraj animelerden sonra bölüm bölüm devam eden dizi anime izlemeye avatar the last airbender, naruto ve death note ile başladım, death note'u sona bırakmıştım, iyi de yapmışım, death note ile başlasaydım naruto'yu ve avatar'ı çok çocuksu bulup sevmeyecektim o kadar... *
zeka oyunu gibi, mantık zorlayan, hem doğaüstü, hem polisiye, içinde umutsuz aşkın, güç savaşının, hırsın, aile kavramının, suç ve ceza kavramının ele alındığı, anime sevenlerin izlemesi gereken bir yapım sonuç olarak. soundtrack'inden l's theme de güzel parça...
çizgi romanda ölüm tanrısı yagami'ye "defteri kullananlar cennete yada cehenneme gidemez" dediğinde, yagami'nin de yanıt olarak "hmm belki de öyle bir yer olmadığı içindir, kullanmasam da gidemem yani" diye cevap verir ve ölüm tanrısı da bunu onaylar.

--spoiler--
en sonundaysa suçlu diye yagaminin peşini bırakmayan aptal polislerimiz, "acaba öldürmesemiydik ki, dünya sanki daha güzel bir yer olurdu o zaman" diye düşünür ve öldürülmesinde tek iyi sebep olarak "o zaman bizi öldürcekti"yi bulabilirler. ölüm yıldönümünde bütün halk toplanıp mum yakar, herkes yagamiyi sevgiyle anar. kucağında bebeğiyle ağlayarak mum yakan kadın çizimi falan vardır, duygusaldır...

--spoiler--
Yeni bir mangası yayınlanan anime ve manga serisi.Bu yeni manga büyük ihtimalle yeni bir manga serisine ve daha sonra da anime serisine dönüşebilirmiş.Zaten şahsi olarak Death Note'ın bu kadar çabuk bitmemesi taraftarıydım.Bu manga ile apaçık gözüküyor ki yeni bir L ve kira doğacak. L hayranlarına duyrulur...
http://www.anime.gen.tr/haberdetay.php?id=779
başarılı bir anime. lakin light ın yaptığı nerdeyse eşşekçe olabilecek hatalarla bazen sıkıcı olabilmektedir. özellikle ilk sezonun jenerik müziği dikkat çekicidir. toplam 37 bölüm ayrıca 2 filmdir. filmler hafif yollu derleme tadındadır.
--spoiler--
l öldükten sonra
--spoiler--

eski cazibesini kaybetmiş ancak gene de kendini seyrettirmiştir. doğru olduğuna inandığınız şeylerin sınırına doğru yolculuğa doğru çıkartır insanı. sonuç? tıkanır kalırsınız.

--spoiler--
Yagami Light, üniversite giriş sınavlarına hazırlanan bir lise son sınıf öğrencisidir. Light (Raito), Japonya'nın belki de en yetenekli ve zeki öğrencisi olmasına rağmen, yaşadığı dünya ona tat vermemektedir. Her gün gittikçe artan suç oranı ve adalet sisteminin çökmüşlüğü, onun için bu dünyayı daha da anlamsız ve çürümüş kılmaktadır. Bu yüzden de, hiç bir şeyde anlam görmemektedir.

Light, bu buhranlarını kendi içinde yaşarken, ders sırasında bir defterin gökten düştüğünü görür. Okul çıkışı elinde olmadan defterin düştüğü yere yönelir. Defterin üstünde "Death Note" yazmaktadır. Defteri yerden alıp incelediğinde hiç de inanacağı şeylerle karşılaşmaz.
--spoiler--
http://www.anime.gen.tr/animetanitim.php?id=891
near gibi bir bebenin raitoyu alt etmesi kabul edilemeyecek bir olay. light ki büyümüş ve bir müddet l lik yapmıştır. zaten kiradır adamda tecrübe devasadır. ama near yetiştirme yurdundan çıktığı gibi timini kurdu ve yagamiyi yakaladı. asla kabul edilemeyecek bir durumdur.