1. 1.
  bazı fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklardan dolayı kalbin normal çalışma düzeninin bozulması, aksaması, teklemesi. türkiye'de ölüm nedenlerinin başı.
  6 ... asiti kaçmış kola
 2. 2.
  (bkz: enfarktüs)
  (bkz: miyokard enfarktüs)
  1 ... disco inferno
 3. 3.
  Kalbin yeteri kadar oksijen alamayarak ölmesine kalp krizi (miyokard enfarktüsü) denir. Kalbimiz günlük yaptığımız işe göre bazen daha fazla bazen daha az oksijene ihtiyaç duyar. Oksijeni kalbin kendi damarları yani koroner damarları getirirler. Eğer koroner damarlarda bir tıkanıklık veya daralma söz konusu ise kalp yeteri kadar oksijen alamaz, beslenemez. Beslenemeyen kalp dokusu ölür, işlevini yitirir ve kanı pompalayamaz hale gelir. Sonuç olarak ölümcül bir tablo olan kalp krizi ortaya çıkar
  1 -1 ... juansebastianveron
 4. 4.
  Kalbinize giden kanın kesilmesi, kalp kasının bir kısmında harabiyet ya da hasar meydana getirebilir; bu durum öldürücü de olabilir.Yaşam biçiminiz -ne yediğiniz, ne sıklıkta egzersiz yaptığınız ve stres ile baş etme şekliniz- kalp krizinden ne kadar sağlıklı kurtulacağınızı etkilemektedir.
  1 ... valentine
 5. 5.
  pazartesi meydana gelme riski yüksektir...
  3 ... demolay
 6. 6.
  günümüzde ölüm nedenlerinin başında olan hastalık.
  1 ... sleepless
 7. 7.
  insanın hayatı boyunca kalp krizi geçirme riski yüzde 1. Ancak yüksek kolesterol, tansiyon, sigara, ailede kalp hastalığı öyküsü, hareketsizlik ve 40 yaş üzeri olma gibi faktörler, riski yüzde 50' ye çıkarıyor. ailede kalp krizi geciren bir birey varsa sizinde gecirme riskiniz oldukca yüksek bide bunlara sigara alkol tansiyon eklenince daha da artıyor aman dikkat.
  2 ... pamuk proton ve 7 elektron
 8. 8.
  genc yasli dinlemeden goturen hastalik.
  2 ... muhtar
 9. 9.
  Enfarktüsün nedeni kısaca kolesterolle ve yağla dolu plak tarzında lezyonların damarı tıkamasıdır.
  Tıkanma sonucu kan akımı tamamen kesilirse ölüme yolaçabilen kalp krizi (enfarktüs) ortaya çıkar.

  KALP KRiZi NASIL MEYDANA GELiR?
  Kalp, istirahatte dakikada 60-80 kez tüm vücuda kan pompalayan güçlü bir pompadır. Tüm vücudun kan ihtiyacını karşılarken kendisinin de beslenmesi ve kan alması gerekir. Kalbin kendini besleyen bu damarlara koroner arterler adı verilir. Koroner arterlerin dolaşımında bir bozulma olduğunda koroner yetersizlik meydana gelir. Koroner yetersizlik tabloları koroner damarlardaki darlıkların tipine derecesine ve yerine göre değişir. Bazı hastalarda sadece fiziksel aktivite sırasında ortaya çıkan ve dinlenmekle geçen göğüs ağrıları olabileceği gibi, bazen damarların ani olarak tıkanması sonucu gelişen, şiddetli göğüs ağrısıyla başlayan ani ölüme yol açabilen kalp krizi (enfarktüs) de ortaya çıkabilir.

  KALP KRiZiNiN UYARICI iŞARETLERi NELERDiR?
  Kalp krizi aniden oluşan, ancak buna yol açan aşamaları uzun yılların eseri olan çok ciddi bir sağlık sorunudur. Dünyada ve ülkemizde en başta gelen ölüm nedeni olan kalp krizinin uyarıcı işaretleri bulunur. Bu konuda bilgi sahibi olan bireyler uyarıcı işaretleri dikkate alıp bu konudan kolayca ayrılabilecekken, bilgisi olamayan bireyler ise hayatlarını kaybedebilir.
  Bu uyarıcı işaretler şu şekilde sıralanabir:
  Göğüs kafesinin orta bölgesinde birkaç dakikadan uzun süren baskı sıkışma, ağırlık, huzursuzluk hissi;
  Omuzlara, boyuna veya kollara yayılan göğüs ağrısı;
  Baş dönmesi, baygınlık, bayılma, bulantı, soğuk terlemenin eşlik ettiği göğüs kafesi şikayetleri.

  KALP KRiZi GEÇiRMiŞ BiR KALP NASIL iYiŞELiR?
  Kalp krizinin yaygınlığına bağlı olarak hastanede kalış süresi birkaç günden başlayarak ayları bulan süreler alabilr. Hastanede doğru adımlar atmaya başlarsanız kalbiniz iyileşir ve bir sonraki olası bir krizden korunmuş olursunuz. Bu doğru adımlar sağlıklı diyet, sigarayı bırkma, düzenli egzersiz ve kilo fazlalıklarından kurtulma olarak sıralanabilir.

  KALP KRiZiNDEN NASIL KORUNABiLiRiZ?
  Sigara içmeyerek,
  Yüksek tansiyonu tedavi ve takip ettirerek,
  Yağdan, tuzdan ve kolesterolden fakir beslenerek,
  Daha çok sebze ve meyveleri tercih ederek,
  Düzenli egzersiz yaparak,
  Kilomuzu normal limitlerde tutarak,
  Diyabetimiz varsa diyete uygun davranarak,
  Ailemizde erken kalp hastalığı hikayesi varsa, düzenli kontroller yaptırarak.

  http://www.ntvmsnbc.com/news/266881.asp
  3 -1 ... getirmebenioraya
 10. 10.
  nazım ın deyisiyle , "yurek enfarktı.."
  ... cehennetlik