1. 16777215.
    zamanında yeşilçamın devi ayhan ışık tarafından başarıyla canlandırılmış karakterdir. bir oyuncuya bir karakter bu kadar oturur...
    8 -1 ... karga
  2. 0.
    özellikle zeyrek cinayeti serüveni çok akıcı olan bir server bedi polisiyesi.
    4 ... zargana
  3. 1.
    peyami safa nın açlıktan nefesi koktuğu dönemde para kazanmak için yazdığı, edebi bir kaygı taşımadığı için kendi adıyla bastırmadığı, onun yerinde server bedi ismini kullandığı, çocukluğumu süsleyen ve yazarın dehasını da gösteren polisiye kitaplar serisi, kitabın türk robin hood'u baş şahsiyeti. bu bacaksız robin hood çok yakışıklıdır, çok zekidir, efendim kadınlar onu çok sever, zenginden alır fakire verir ve daha bir çok bik bik... şimdi dalga geçtiğim bütün bu gösterişe on yaşında küçük bir hanımefendi olarak ağzımın suyu akmamış mıydı? akmıştı valla...
    6 -2 ... frank hoenikker
  4. 2.
    10 bilemedin 8 yaşındayken abimin kütüphanesini karıştırdıgımda karşıma cıkan, ozaman bayıla bayıla okudugum, özellikle şarlok holms'un istanbul'a cingöz recai yi yakalamak icin geldigi bölümler , beni benden almişti.
    6 ... denizgezmis
  5. 3.
    her ne kadar edebi kaygı taşınmadan yazılmış olsa da heyecanlı bir anlatımı vardı yahu..peyami safa'nın kullandığı takma isim server bedi ismi ufak bir değişiklikle annesinin isminden gelmektedir.zira annesinin ismi server bedia'dır.
    7 ... kuvass
  6. 4.
    --spoiler--
    - sen seni daha önce görmüş gibiyim tanıdım seni trendeki adam takside ki adam..
    - hah ha ha evet trendeki adam, taksideki adam, evdeki adam ve şimdi burdayım.
    --spoiler--
    4 -1 ... fatal
  7. 5.
    en tanınmış türk polisiye roman kahramanıdır. peyami safanın1924ten ititbaren server bedi mahlasıyla yazdığı polisiye hikeyelerin kahramanı cingöz recaidir. kibar türk hırsızı bu hikayelerin 15inde sherlock holmesu alt eder.
    4 ... malumat furus
  8. 6.
    ne sherlock holmes'lar , Mike hammer'lar yutmuş beni 1 hafta içinde tüm seriyi bitirmeye zorlayan kitap serisinin baş karakteridir. filmi değil kitapları okuyun efenim.
    2 ... superyetenekliajan
  9. 7.
    gavur robin hood'u över.

ama o zenginden alıp fakire vermek kisvesi altında, bildiğin hayduttur. parayı çalsın da, kimden çalarsa çalsın.

mantalitesi, fakiri kendine paralı asker yapmak üzerinedir.

kısa yoldan, kahraman görünümlü orospu çocuğudur.

cingöz ise, sadece haram yiyenden çalar. hakkıyla kazanmışın malına elleşmez. gariban babası, içimizden biri, hücuuuum edilmez bir vücuuuud içinde, ölmez bir ruhu olan efsanedir.
    8 ... jason pourne
  10. 8.
    lisede tanıştığım, bir haftada tüm serisini bitirdiğim ve evet aşık olduğum roman kahramanı. robin hood diye kevin costnera sulanan arkadaşlar cingöz recai rolunde ayhan ışık ı izlesinler sonra yorum yapsınlar efenim. *
    5 ... nesspel