bugün

zenginden alıp fakire vermesiyle ünlü ingiliz halk kahramanı.
zenginden alip fakire veren bir insan modelidir.gunumuz sartlarinda her ne kadar enayi gibi gorunse de bravodur,helal olsundur,alkistir.
sherwood ormanının kralı
küçük johnun kankası.
ok ve yay kullanan ender kahramanlardan * *

şapkasındada tuy vardır *
(bkz: tayt giyen erkekler)
(bkz: zenginden alip fakire vermek)
canlandıranlar içinde en yakışıklısı kevin costner olan hırsızlar prensi lakaplı nottinghamlı halk kahramanı
eskiya olarak da nitelendirilebilecek tarihi karakter.* **

yerli versiyonlari icin:
(bkz: koroglu)
(bkz: 40 haramiler)
Bize hep yanlış öğretilmiştir. O zenginlerden çalıp kendisi gibi fakir ve hırsız arkadaşlarıyla paraları yiyen düzenbaz bir hırsızdır. Zaten ingilizin halk kahramanı malkoçoğlu gibi biri olacak değil ya
1000 altın
zenginden aldığı paraların bir kısmı ile kendisine bir ada satın aldığı rivayet olunur. *
(bkz: bal tutan parmağını yalar)
13. yüzyıl ingilteresinde gerçekten yaşamış kişilik. ingiltere kralı richard' ın (bkz: aslan yürekli richard) kudüs üzerine haçlı seferine gittiği sırada, kardeşi john tahtta hak iddia ederek yerine geçmeye çalışmış ve bu dönemde halka etmediğini bırakmamıştır. ağır vergiler altına soktuğu halkı, yetmezmiş gibi zulümle yıldırmış ve canından bezdirmiştir. halk bazı isyanlar çıkarmış ve john' un kuvvetleriyne karşı savaşmıştır. bu isyanlardan en başarılısı nottingham' da, robin hood' un önderliğinde gerçekleşmiştir. robin hood kimine göre eski bir asker, kimine göre haksızlık edilmiş bir soyluydu. bazıları onun kudüs' ten dönen bir şövalye olduğunu iddia eder. robin hood ve adamları, sherwood ormanında, çok gizli sığınaklarında yaşar ve vur kaç saldırıları düzenlerdi. saldırılardan bazıları zengin konvoylara karşı yapılır ve elde edilen ganimet, fakirlere dağıtılırdı. son çarpışmasında robin hood ve adamları, nottingham kalesi' ni ele geçirdi ancak surlardan atılan bir okun isabet etmesiyle yere yığıldı. ölmeden önce, son gücüyle fırlattığı okun düştüğü yere gömülmek arzusunda bulundu. mezarı buraya yapıldı. robin hood' un mezarı, günümüzde, nottingham şehri' nin hemen dışındadır. anıt mezar biçimindedir ve mezarın yanı başında robin hood' un temsili bir heykeli bulunmaktadır.
özelleştirme mi, kamulaştırma mı yaptığına karar veremediğim, kafayı yiyince dağa çıkmış galiba diye mevzuyu bağladığım ilk ingiliz iktisatçılardan birisi. hobisi okçuluk, fobisi millî servetin piyasadan çekilip yastıkaltına yığılmasıdır. bu açıdan hobileri ile fobilerini hayatına dengeleyerek yansıtan bir insandır.
Filminde Brian adams ın everything i do su beni benden almıştır
(bkz: kara para aklama yöntemleri)
fantastik evrenlerdeki şimdiki elf ırkının şekillenmesine katkısı olmuş, bazı bilim çevrelerinde gerçekte yaşamadığı iddia edilen kişi. gerçek adı robin hitsu'dur. babası öldürüldükten sonra kendisine robin hood adını vermiştir.
çar çur etmese bildiğin cem uzan.
alanya'da, sahil şeridinde, en son gittiğimde 2 katlı olan, milletle iç içe takılmak zorunda kalabileceğiniz fakat buna rağmen güzel vakit geçirebileceğiniz, iyi müzikler çalan mekandır.
pelerinsiz ve taytsız en realist kahraman.
alanyada girişin ücetsiz olduğu her kızın çevresine abartısız 9-10 erkeğin dolandığı bir nevi abazalar gece kulübü. kız arkadaşınızla gitmemeniz tavsiye edilir.
haysiyetsiz nottingham düküne sürekli şakalar yapıp ayarlar veren halk kahramanı. kraliyet adına düzenlenen şenliklerdeki okçuluk yarışmasında, rakibinin hedefin tam ortasına sapladığı oku ortasından yarmışlığı vardır.
trt1in tv1 olduğu zamanlarda, pazar günleri yayınlanmış bir dizisi de mevcuttur.

bir türevi için (bkz: william tell)
bildigin hirsiz birde cocuklara matah birsey gibi gosteriliyor bu karakter.
gece gece akla düşen karakter. uçuyordu lan bu. (bkz: gece gece akla robin hood düşmesi)
zenginden alır fakire verir sonra eskıden zengin olan kisi simdi fakirdir ve sonra yeni zengin olandan alır eskı zengine verir bu boyle devam eden kısır bir dongudur.