bugün

entry'ler (1679)

logitech

müşteri memnuniyeti konusunda aşmış şirket. Uzun zamandır buraya girdiğim yoktu ama sırf şu entryi girmek için buraya girdim. Vatan Bilgisayar'dan G300s mouse satın aldım, içinden mousepad çıkması gerekiyordu çıkmadı. Bunun üzerine Vatan Bilgisayar içinden ben almışım gibi bir tavra girişti açıkçası. Hoşuma gitmedi.

Daha sonra Twitter'da bu konuda bir iki tweet atınca, Logitech Türkiye bana ulaştı ve hem mousepadi yolladı, hem de yanında bir tişört gönderdi. Mousepad çok ucuz bir mousepad de değil açıkçası. Sırf sözüme güvenerek bunu yapmaları takdire şayandı.

Madem öyle, bana da gelip kendilerini birkaç yerde övmek düşer *

18 ocak 2017 onedio referandum manipülasyonu

millet clickbait haberlere o kadar alışmış ki bunu normal sanıyor. gerçekten inanılmaz.

18 ocak 2017 onedio referandum manipülasyonu

haber gerçek. başlık yalan ve yanıltıcı. tepki haberin sunuluş tarzınadır.

bugün bir gazete "referandum diktatörlük getiriyor!" başlığını atarsa ama habere tıkladığınızda "ama italya'daki referandum getiriyor" diyorsa bu da manipülasyondur.

bu kadar basit bir denklem kemalist kişilik bozukluğu ile değil doğru ve yansız haber alma isteği ile anlaşılabilir.

haber doğru, başlık ise tamamen provokatif ve yanıltıcı. bu kadar basit.

18 ocak 2017 onedio referandum manipülasyonu

onedio'nun dün gece facebook hesabından yaptığı ama daha sonra tepkiler üzerine hiçbir şey olmamış gibi davranmaya çalıştığı manipülasyondur.

dün gece facebook hesaplarından yapılan paylaşım:

görsel

paylaşımın içeriği:

http://i.hizliresim.com/3v3rN9.png

(anlamayanlar için söylüyorum, başlıkta italya yazmıyor ve türkiye'de yaşanıyormuş gibi servis ediliyor. içeriğe tıkladığınızda italya olduğunu görüyorsunuz. şunu bile göremeyenler için açıklama yaptık ya ne diyeyim daha.)

görüldüğü üzere onedio sırf tık için, direkt olarak 3 milyon kişinin, dolaylı yoldan ise belki on milyon kişinin erişimi olan bir sayfada referandumda "hayır" oyu verecek insanları bu kadar kolay zan altında bırakabiliyor. girdiğinizde ve başlığı okuduğunuzda aklınıza ilk türkiye gelmedi mi?

başlığın başına italya eklemek gerçekten ne kadar zor? hiç zor değil. clickbait amaçlı mı yaptılar, amaçları manipülasyon mu bilmiyorum ama clickbaite kurban verilmeyecek siyasi meseleler vardır. bunlar ülkenin geleceğini ilgilendirir. bu da onlardan biridir.

ülkemizde bunu okuyan binlerce hatta milyonlarca insan elbette ki başlığa tıklamayacak. okuyup geçecek. aklında ise ne kalacak? hayırcılar ahlaksız. tamamdır, cepte.

bunun bir tık ötesi "askerler şehit oldu!" deyip tıkladığınızda "ama afganistan'ın askerleri" diye bir haber görmenizdir. bunu normal görmenin imkânı yok.

ben bu paylaşımı gece vakti gördüğümde altında binlerce beğeni almış küfürler mevcuttu. onedio hepsini kaldırmış. saatlerce bu hâliyle yayınladıktan sonra, bugün öğlene doğru sanırım, şöyle bir düzeltme yapmış ve başa italya eklemiş.

http://i.hizliresim.com/kGa4k9.png

ee bu kadar kolay mı? manipülasyona uğrayan ve kandırılan milyonlarca insan ne olacak?

sözlük ahalisinden beklentim gereken tepkiyi göstermeleri. ekşi sözlük'te yazarlığı olan bir arkadaşımız orada da bunu başlık hâline getirirse gerçekten memnun olurum. bugün bunu bu kadar alenen yapan, yarın gizliden gizliye ne mesajlar verebilir, farkında mıyız?

9 ocak 2017 anayasa değişiklik teklifi görüşmeleri

ünlü anayasa hukuku profesörü kemal gözler'in görüşleri için:

kısa versiyonu: http://www.anayasa.gen.tr/elveda-anayasa-v1.htm

uzun versiyonu: http://www.anayasa.gen.tr/elveda-anayasa-v2.htm

olabilecek en kısa özeti ise hocamızın son paragrafından anlaşılıyor:

Yıllarca üniversitede anayasa hukuku dersi vermiş, anayasa hukuku alanında pek çok kitap ve makale yazmış, hayatını anayasa hukukuna adamış bir akademisyen olarak, 10 Aralık 2016 tarihli Anayasa Değişikliği Teklifini okumuş olmaktan dolayı derin bir üzüntü içindeyim. Artık “elveda kuvvetler ayrılığı”, “elveda hürriyet”, “elveda demokrasi”, “elveda anayasa” demekten başka söyleyecek bir söz bulamıyorum.
23 Aralık 2016, K.G.

şeriat gelecek diye ağlaşan laikler

osmanlı imparatorluğu yalnızca türkiye cumhuriyeti değildir. osmanlı imparatorluğu'ndan kopmuş bulunan tunus, cezayir, ırak, suriye gibi ülkelerin tamamı eski osmanlı topraklarıdır. burada şeriat diye ağlayan kişiler şeriat altında yaşamak istiyorlarsa kolaylıkla bu ülkelerden birine gidip; hem şeriat altında yaşayabilirler hem de osmanlı topraklarının havasını hissedebilirler.

türkiye cumhuriyeti'ndeki laikliğin verdiği iki gram huzuru kullanarak şeriat istiyorum demesi kolay.

şeriatı kendi hayatınızda uygulamaya başlayın. mesela sözlüğe girmemekle başlayabilirsiniz. zira nasıl film izlemek, şarkı dinlemek gibi şeyler hem sizi cinselliğe yöneltebileceği hem de ibadetlerinizi yapmaktan alıkoyacağı için "haram" sayılıyorsa, aynı şekilde sözlükte açılan başlıklar da sizi cinselliğe yöneltebileceği gibi burada geçirdiğiniz her saniyeyi de dua etmek için ayırabilirdiniz.

şu an türkiye cumhuriyeti'nde şeriat olsaydı 30 sopa çektirmiştim size. yine iyisiniz, laik türkiye.

superyetenekliajan

on birinci nesil çakma adidasların nick altında hezeyanlara giriştiği yedinci nesil ordinaryus.

türklerin kaliteli dizi çekememesinin sebebi

(bkz: ezel)

(bkz: diriliş ertuğrul)

(bkz: suskunlar)

(bkz: behzat ç)

amerikan dizileri kadar kaliteli olmadıklarını kabul etmekle birlikte, kalitesiz olduklarını da düşünmüyorum.

21 yüzyılda hala chp ye oy verenlerin olması

bunun yerine, 21.yüzyılda yaşayan bir insan olarak, orta çağ ideolojisi yürüten ak parti'ye oy vermesi gerekmektedir.

chp nin cizre raporu

insan hakları ihlallerinde bulunan, hukuk dışına çıkan güvenlik görevlileri " varsa "....

chp şunu demiş. sırf milleti gaza getirmek amaçlı 1 şehit verdik ama 2098572038 tane öldürdük içerikli haberler vermeyin, düzgün bir şekilde ne olup bitiyor anlatın. insan hakkı ihlali yapan varsa da, cezasını verin.

bazı arkadaşlar hala bir noktayı gözden kaçırıyor. ama ısrarla yapıyorlar bunu. bölgedeki halk desteği olmadan, terör örgütünü bitiremezsiniz. imkansız. insan hakkı ihlalleriyle, insanlara köpek gibi davranarak ise bu halkın desteğini kendinize çekemezsiniz. bir operasyon biter, diğeri başlar ama asla başarıya ulaşmaz.

yani böyle, halkı devletten soğutacak şeyler yapanlar varsa, soruşturmalar açılsın elbette.

edit: raporun özetini değil de tamamını okudum. bunu hazırlayan kimse hdp'ye falan katılsın. chp'de yeri yok. şahsen açık ve net şekilde söylüyorum ki, bu tarz hareketlerinden dolayı ne ben ne de ailem chp'ye oy vermeyecek. 6-7 oy 6-7 oydur. benim askerim, polisim şehit olurken onlara destek olmak yerine böyle saçma sapan rapor hazırlayan adamlara oy verecek değilim.

1 mayıs 2016 diyarbakır karakol saldırısı

24 saat içinde verdiğimiz kaçıncı şehit. bir saymak istiyorum.

yüzbaşımızı keskin nişancı tüfeğiyle vurdular.

sabah, bombalı saldırıda bulundular. 2 şehit.

birkaç saat sonra, askerlerimizi pusuya düşürdüler. 4 şehit.

şimdi de bu. şehit sayısını bilmiyoruz ama, hiç olmadığını varsaysak bile gün içinde 7 şehit vermişiz demektir.

ulan bunlar hep çözüm sürecinde valilere operasyon emri vermeyen adamların suçu. gencecik çocuklar, politika kurmaktan aciz adamlar yüzünden ölüme gidiyor her gün.

lanet olsun.

çanakkale savaşı komutanının alman olması

ulan yemin ediyorum cehalet almış yürümüş.

turgut özakman'ın diriliş kitabını bir oku bakalım alman paşa'nın çanakkale savaşı'nda yaşattığı felaketleri gör.

laikliği kaldırmak isteyenlere cevap veriyorum

profesör kemal gözler'in türk anayasa hukuku kitabına göre, anayasanın ilk 3 maddesi değiştirilebilir.

önce 4.madde değiştirilir, peşinden diğer 3 madde.

1982 anayasası yapılırken 4. madde " bu madde dahil ilk 3 madde değiştirilemez. " deseydi, 4.madde de değiştirilemezdi. ancak de facto bir durum olursa, yani meclis yoluyla değil silah yoluyla değiştirilebilirdi.

ama 4.madde bunu koymamış. ülkede bu kadar yarı-cahilin ( cahile saygım var. yarı cahil, en çok kendisinin bildiğini iddia edenler ) olduğunu göze alırsak, büyük eksiklik olmuş.

bursa tarihinde gerçekleşen ilk terör eylemi

bomba patlamamış şehir kalmayacak böyle giderse. herkesin şehrinde patlayacak.

hamdolsun yol var ama.

kürtleri çıldırtan sat 5 in sur da çekilen klibi

eksiledim güzel dostum. neden gel anlatayım.

öncelikle, bu klip kürtleri çıldırtmamıştır. nereden bildiğimi söyleyeyim. kuzenim kürt, yanımda. parçayı gayet de eşlik ederek söyledi. kendisi eminim ki burada " vatanseverim " edebiyatı kasan ama bedelli askerlik çıktığında sağdan soldan para arayacak tiplerden daha vatansever.

yıl oldu 2016, size hala kürtlerin çok büyük bir çoğunluğunun vatana bağlı olduğunu öğretemedik.

hiç kimseden utanmıyorsanız, hakkarili şehidimiz abdülselam özatak'tan utanın.

http://www.aljazeera.com....i-sehit-tegmenin-hikayesi

onun gibi binlercesi bu vatan uğruna canını verdi, siz burada vatanseverlik kasarken.

edit: bunu eksileyen tipler, hakkarili şehit abdülselam özatak'a hakaret ettiklerini farkındadırlar umarım. saygısız herifler. sizin gibiler kendilerine türkçü derken, türkçülük neden bu kadar güçsüz hale geldi diye düşünmemek gerek. siz kim türkçülük kim.

atatürk'ü bile etkilemiş en büyük türkçülerden ziya gökalp'in şiirini paylaşayım. sizde o kapasite olduğunu sanmıyorum ama belki anlarsınız.

"

Türk olsam olmasam, ben Türk dostuyum,

Türk olsan olmasan, sen Türk düşmanı!

Çünkü benim gayem Türkü yaşatmak,

Seninki öldürmek her yaşatanı!Türklük hem mefkûrem, hem de kanımdır:

Sırtımdan alınmaz, çünkü kürk değil!

Türklük hâdimine “Türk değil!” diyen,

Soyca Türk olsa da “piçtir! Türk değil!

"

yayik yayan turkmen kizi

kendisiyle aynı ideolojideki insanlara dahi düşmanlık yapan, üslup yol yordam bilmeyen, egosu büyüye büyüye herkese emir verebileceğini düşünecek noktaya gelmiş, hiç tanımadığı bir insana sadece düşünceleriyle düşüncesi uyuşmuyor diye " liseyi tekrar oku türkçe bilmiyorsun " diyen, üslubunun kaba olduğu kendisine belirtildiğinde " sen zaten eski akplisin .s " gibi hiçbir kaynağı olmayan saçma sapan bir yakıştırmada bulunan kalitesiz bir troll.

türkçülüğün bunlara kaldığını düşününce, türkiye'nin durumunun bu halde olmasına şaşırmamak gerekiyor.

kendisine bilgi olsun. " git liseyi bir daha oku " dediği adam şu an hukuk fakültesinde 3.29 ortalama ile okuyor.

30 bin kürt öldürüldü 1 milyon da ermeni

ermenistan 90lı yıllarda bunun 750 bin ermeni olduğunu iddia ediyordu. 2000'li yılların başlarında 1 milyon dediler.

son yıllarda bu sayı 1.5 milyona çıkmıştı.

bu yıl ise 2 milyon sayısı konuşulmaya başladı.

artık kaç kişi olduğuna karar vermeleri ümidiyle. 10 milyon desinler tek seferde de, yıllık zam gelmesin. karışıyor.

bir insan neden atatürk e düşmanlık yapar

" milli mücadele verilirken neden ülkenin bir kısmı amerikan, ingiliz mandası istiyordu? "

" neden hocaların hacıların bir kısmı milli mücadeleye katılmayın fetvaları veriyordu? " soruları cevaplandığında, bu sorunun cevabı da ortaya çıkacaktır.

bartın da çirkin atatürk resmi koyan imamhatip

resmin normal olmadığı ortada. baya baya da kötü niyetle koyulmuş.

ülkeyi getirdikleri yeni nokta bu. kilis saldırı altında, her gün başka bombalar düşüyor.

istanbul'da, ankara'da izmir'de her gün bomba korkusu ile sokağa çıkıyoruz.

her gün 5-10 şehit veriyoruz.

sonra, sana güçlü ve barış içinde bir ülke bırakmış olan mustafa kemal atatürk'e sövüyoruz. niye? çünkü biz geri zekalıyız.

şehit çoçugunun terör sorusu sorarken ağlaması

o çocuğa o soruyu veren kimse gidip intihar falan etmesi dileğiyle. bu kadar geri zekalılık fazla.

cumhurbaşkanının kalkıp çocuğun bir başını bile okşamaması ise büyük rezalet. ulan benim gözüm dolardı, adam tepki bile göstermemiş.

" askerlik yan gelip yatma yeri değildir " diyen adamdan çok şey bekliyorum galiba.