bugün

icerisinde cok fazla alman olan, yine de yasanilasi sehir. almanya'nin baskenti.
zamanında ortasından duvar geçen şehir
şehrin futbol takımı hangisidir acaba diye merak ettigim, hans ve helga dolu almanya başkenti.
take my breath away i söyleyen grup... doğru düzgün başka şarkılarına rastlanılmamıştır...
(bkz: berlin in berlin)
20. yüzyılın 2. yarısına hakim olan iki kutuplu dünyada soğuk savaşın başladıgı yer. soguk savaşın simgesi olan şehir
cok fazla sarisin ve mavi gozlu bakilasi insan evladinin yasadigi yer (bkz: gittim gordum)
Charlottenburg Sarayı'na ( Schloss Charlottenburg) sahip olan sehir,kesinlikle gidilip gorulmesi gereken berlin'nin turist ceken yerlerinden biridir.
otobanlarıyla ünlü, 24 saat yaşayan , kreuzberg ve ost semtlerinin türkelerle dolu oldugu , kocaman parkalrıyla meşhur olan metropol.
kulturlerin bulustugu yerde diyebiliriz kimsenin kimseye karismadigi hayatin gayet rahat ve eglenceli bi sekilde surdurulebilecegi , kultur ,bilim sanat, özgurluk sehri.
(#9961 ) içerisinde çok fazla alman olması dolayısıyla beni hayretlere garkeden kent. halbüse türkler daha çok olmalıydı!
hüzünlü Alman şehri. üzerinde depresif bir hava var ve çoğu bölgesindeki mimari sanki 80'li yıllardan sonra hiç gelişmemiş gibi.
Sembolü ayı olan bir şehir.
almanların ikinci buyuk türk sehri olarak adlandırdıkları başkentdir kendileri.
demir demirkan ın 2004 istanbul albümündeki bir şarkı.
200.000 türk'ü içinde barındıran şehir... ayrıca hertha berlin adlı futbol takımına sahip şehir...
yıllarca avrupa'nın ideolojik bölünmüşlüğünün simgesi oldu. kentin yeniden bütünleşmesini ancak iki alman devletinin birleşmesi sağladı. ocak 1990'da doğu almanya parlamentosunda komünist rejime son vermek üzere serbest seçimler yapılması ve iki almanya'nın birleştirilmesi kararı alındı. bu başlangıçtan sonra, önce para ve ekonomi birliği yürürlüğe girdi. bunu siyasal birleşme anlaşması izledi.
becon berlin *
postdamer platz, brandenburger tor, reichstag, haus der kulturen der welt ve tierpark ilk ziyaret edilmesi gereken yerlerdir ama bununla da bitmez, sanatla ilgileniyorsanız staatsoper'da bir temsil izleyin veya muhakkak bir berlin filarmoni orkestrası konserine gidin, araştırma yapıyorsanız staatsbibliothek'ten çıkmayın ama mümkünse kış aylarında da gitmeyin, deli bir soğuk var, insanı resmen ağlatıyor.
demir demirkan'ın güzel parçası...

i'll come to you on a summer's dawn
a velvet blue sky above the green lawn
with drunken steps i walk to your window
all or nothing, your name i call

a silent screem
an over-rated sorrow
i know it's a dream
i'll regret it tomorrow

berlin wake up i'm back home
berlin wake up i'm back home
i've been away from you for so long
berlin wake up i'm back home
berlin wake up i'm back home
i've been alone too long i can't go on

i wake up with you in my mind every morning
unbearable the depth that i've fallen
it's been years in your ocean i'm sinking
all for nothing can't believe what i've done now

not a word
an angel with sealed lips
not a kiss
i feel you with my fingertips

berlin wake up i'm back home
berlin wake up i'm back home
i've been away from you for so long
berlin wake up i'm back home
berlin wake up i'm back home
i've been alone too long i can't go on
über alles.
(bkz: istanbul)
kreuzberg gibi bir türk mahallesine sahip tek başına eyalet olarak kabul edilen, Almanya'nın başkentidir.
köln'e 600 km olmasıyla beraber geçen sene* dünya kupası sayesinde *paranın şeyine şey ettirmiştir.
berlin'de italyan ve türk nüfusu azınlıktan çıkacak kadar çoğunluktadırlar. neredeyse almanlar buranın azınlığı olacaklardır, kaldı ki bu 4 temmuz 2006 almanya italya macinda da net ve açık bir biçimde görülmüştür.
nedense herbir yerini abuk subuk sebeplerden ötürü istanbulla kıyaslamaya çalıştığım şehirdir. daha önceki entrylerde adı geçen her yeri illaki bir yerlerte benzetmişliğim vardır fazlasıyla. postdamer platz bi leventtir yeni yeni yükselen binalarıyla,alışveriş merkezleriyle...brandenburger tor unkapanındaki surlar, reichstag bir 360dır, lebi deryadır restoran olmasa da... alexanderplatz'da hafif bir taxim edası vardır ama taxim sıcaklığı asla yoktur, sadece buluşma yeridir, saati vardır televizyon kulesi vardır. kreuzberg ise istanbulun ta kendisidir zaten ki zaten almanlar bu semti "klein istanbul" olarak çoktan nitelendirmişlerdir bile... bir çözemediğim konu şudur: nasıl olurda bir döner kebab denen yemek memlektinden kilometrelerce uzakta, bu kadar güzel bu kadar güzel olur... yemin ediyorum ne bursada yedim öyle döner nede başka bir yerde...
bir eşi benzeri olmayan "loveparade"i vardı eskiden o da kalmadı... tiergarten dan brandenburger tora kadar 750.000 kişi ve ot kokusu içinde hayvan gibi dj lerle coşarak yürümenizi sağlayan. 2002 de katılmıştım,garip de bir şapka bulup gayet de popüler olup artarda röportaj teklifleri almıştım ama tek kelime almanca bilmeyen peder olur da sat 1 de başka şeyler ararken falan denk gelir de "okusun diye gönderdik maymun olmuş" tepkisinden çekindiğimden reddettiydim...
angelina jolie ve brad pitt'in yerleşeceği söylenen şehir.

şöyle bir cümlede de bahsi geçmektedir işbu şehrin..

^^londra güzel bir park,paris güzel bir müze,berlin güzel bir kışla,istanbul güzel bir şehirdir.^^
almanyanın baskentıdır. ortasından gecen berlın duvarı yıkıldıktan sonra bı cok zorlukla karsılasmıs ve halen kendını toplamaya calısmaktadır. Gercekten cok guzel mımarıye sahıp tarıhı bınalarla doludur.Bır cok kulturden ınsanı barındırmaktadır. Ayrıca adım bası Turke rastlayabılırsınız kı bu yuzden kendınızı asla yabancı bır sehırde hıssetmezsınız. Berlının en meshur seyı nedır deseler cevap buyuk ıhtımalle 'döner'dır. Sonra da 'Kaese Kuchen ve 'Rafaello'dur. Gecelerı gezmenız tavsıye edılır. Cunku gecelerı bır baskadır Berlın..En buyuk ve koklu alısverıs merkezı KaDeWe´dır.. Yenı yapılarıyla Potsdamer Platz gorulmeye deger. Yıne burda alıs-verıs yapmak ıcın ´Arkaden´ ıdealdır. KIsa adı Kudam olan Kurfurstendamm gorulmesı gereken ve uzerınde Gedaechtnıskırche´nın bulundugu Avrupa´nın en unlu caddelerınden bırıdır.Bır de gorulmesı gereken en onemlı yerlerden bırı de Pergamon Museum´dur... Kesınlıkle gorulmesı, gezılmesı gereken bır sehır...