bugün

jane austen'in kendi hayatından esinlenerek kaleme aldığı gurur ve önyargı kitabının sahnelere uyarlanmış halidir. aşkta vuslatın imkansızlığını büyük bir talihsizle yaşayan bu kadın buna rağmen mutlu sonla biten hikayeler yazabilmiştir. çok saf duygularla ve gerçekçi bir anlatımla oluşturulmuştur. izlenilmesini veya kitabının okunmasını şiddetle tavsiye ettiğim bir eserdir.
yanyana olamayacak iki kavram.
uzun zamandır beklemede olup, geldiği an alacağım albümün adı.
brezilya dizilerinin genel adıdır.
teoman' ın mayıs 2011' de çıkardığı albümdür. aşk&gurur teoman' ın 9.solo albümüdür.

Yapımcılığını Cengiz Erdem ve Deniz Erdem'in, aranjör-prodüktörlüğünü Teoman'ın üstlendiği albüm; zengin müziğinin içinde dinleyicileri umut, hüzün, aşk, kader, özlem, yalnızlık, romantizm, gurur... gibi tüm duygu ve durumlarla dans edercesine bir hayat yolculuğuna çıkarıyor.

Tek Başına Dans, Bana Öyle Bakma, Yıllar Sonra, Tesadüfen başta olmak üzere birçok şarkının söz ve müziklerinin Teoman imzalı olduğu 10 şarkıdan oluşan albümdeki diğer söz ve müziklerde;

(Romantik, Martılar) Barlas Erinç; (Bak Hayatına) Deniz Erten, Volga Tamöz; (Sahilde Bir Sarhoş) Mabel Matiz; (Ölüm Işığa Uzanmış) Deniz Durukan gibi isimler yer alıyor.

Sözleri Teomana ait olan istanbul'da şarkısının müziği Fransız rock yıldızı Calogero'ya ait. Teoman'ın irem Candaş ile Bana Öyle Bakma şarkısında yaptığı düet, albümde öne çıkan çalışmalar arasında.

edit : bunun neresini eksilediniz anlam veremedim doğrusu.
http://www.dailymotion.com/video/xin0ls_tek-bayyna-dans-teoman_music#from=embediframe

ilk video klibi buradan izleyebilirsiniz. dikkatli olalım +18
(bkz: teoman yine yapmış yapacağını)
sesini özlediğimizi farkettiren albümdür. bir daha bu kadar uzak kalmaması dileğiyle.
(bkz: teo)
şu başlığı görünce merak ettiğim ve hemen dinlemeye koyulduğum şarkı.
albümün adı teoman aşk ve gurur değildir. aşk ve gururdur.

(bkz: aşk ve gurur)
albüm kartonetindeki fotoğraflarına uzun uzun baktım , yaşlanmışsın teo . bu albümdeki şarkılar da sanki daha bir oturaklı geldi bana . ayrıca çok zayıflamış , umarım olmayacak işler peşinde değildir..öyleyse yazık gerçekten..
eskiden startv de nejat işler ile başak köklükaya'nın oynadığı saçma salak bir dizidir.
teomanın yeni albümünün adı.
yan yana gelmemesi gereken iki kavramdır.
teoman'in tek basina turk rock krali oldugunun bi kaniti daha.
tanıma turları devam ediyor ama söyleyebilirim ki şu ana kadar ki en vasat teoman albümüdür. mükemmel şarkılar vardır içinde ama, "insanlık halleri"'nin yanına yaklaşamaz ne yazıkki. önceki harikaları saymıyorum bile. yinede teoman candır. en candır. 20 yıl geçsin hala bütün şarkılarını dinlerim, hala savunurum ben bu adamı.
kemana boğulmuş teoman albümü.

lakin dinlendikçe güzelliği çıkacaktır ortaya. ne vakit olumsuz bir şey düşünülse sonra güzel, daha sonra daha güzel oluyor bu şerefsizin şarkıları.

şimdilik favoriler bana öyle bakma ve yıllar sonra gibi durmakta.
kıl ve yün!
tüy ve yumak!
kıl içinde yün!
bok ve çiş!

bir ton dizi ismi var böyle! tam bir saçmalık doğrusu...
teoman klasiklerine bir yenisinin daha eklenmesine sebep olan albüm.

kredimden kalan 35 liranın hemen hemen yarısını albüme verdim. ama hiç de gocunmuyorum, öyle yani. favori şarkım şu diyeceğim ama, hoşuma gitmemiş olan şarkı da yok ki.

martılar biraz daha iyi gibi sanki diğerlerine göre.
çoğunlukla ikisi bir arada neskafe gibidir. ayrıldığı pek görülmez .
' Yalnız Başına Dans' ve ' Bana Öyle Bakma' isimli şarkılarını fena bulmadığım albüm.
Ama bir ' Istanbul' da Sonbahar' değil; daha iyi olabilirdi.
2009 insanlık halleri kadar iyi olmayan albümdür fakat bana öyle bakma ve martılar defalarca dinlenilesi şarkılardır.
Teoman'ın önceki albümlerine bakıldığında daha çok melankolik ve slow parçalardan oluştuğu görülecektir. O yüzden teoman kendisini tam anlamıyla rock'çı olarak görmediğini belirttiğini hatırladım şimdi. Ama bu albüm bambaşka olmuş. Önceki albümlere nazaran daha bir rock havası var bu albümde. Bir de bu hergelenin bir huyu var. istanbul'la ilgili şarkıyı iyi yapıyor, kalite üretiyor.

teoman klasik müzikle arası iyi bu aralar galiba. Zaten senfonik konserleri de vardı, bir konserinde ben de vardım. o yüzden bu albümünde kemanlar ağlayıp sızlıyor adeta. piyanolar da bazen martıların sesine karışıyor tabi. bir de teo kendi ıslığıyla can vermiş bir şarkının girişine.

ancak bu albümün bana göre önemli bir eksiği var: Akılda kalabilecek şarkılar... paramparça, rüzgargülü, gemiler, gönülçelen, istanbul'da sonbahar gibi akılda kalabilecek bir şarkıya rastlamadım bu albümde. ya da bana öyle geliyor.

bu albüme biraz da geçmiş albümlerin hatrı için 10 üzerinden 7 veriyorum, teoman'a uzun ömürler diliyorum.

edit: tükürüğümü yalıyorum sözlük. akılda kalabilecek şarkı yok demişim ama yanılmışım. Dilimden düşüremediğim şarkı "bak hayatına"
& sembolü "ve" olarak kabul ediliyorsa cahilliğime bağışlayın teoman albümüdür zira teoman'ın albümünü aldım ve üzerinde "aşk ve gurur" gibi bir ifade yok. albümün adı "aşk & gurur". bunu başlık kısmına yazınca sözlük "aşk gurur" olarak anlıyor ve tanımlıyor.