bugün

entry'ler (229)

evrim teorisi

determinizmle ilgili üç paragraf yaz desek gugil amcaya basvurmadan kalem oynatamayacak kültürsüzlere dert olmuştur. celal şengör'ün abdülaziz bayındır beyefendiyi patakladığı bir program kaydı var internette, bilale anlatır gibi anlatıyor, tavsiye edilir.

edit: herif turol çıktı yanlış alarm

bu seçimde hdp ye oy vermenin stratejik önemi

hdp'nin seçim öncesinde bangır bangır "söz veriyoruz başkanlık sistemine karşı duracağız" veya "akp'nin hazırladığı anayasa taslağını geçirmesine engel olacağız" şeklinde güçlü sloganlarla genç ve esnek kitleye güven telkin etmemesi halinde hiçbir sonuç doğurmayacak önemdir.

hdp güven telkin eden bir parti değil. 17 aralık gibi gezi gibi en kritik zamanlarda akpye yanladılar,bu baya açık. en mühim olanı da hükümetle yürüttükleri çözüm süreci. ne olduğunu kimsenin bilmediği süreç. masada neler konuşulduğu sır gibi saklanıyor;oysa toplumun tamamını ilgilendiren bir mesele. her iki taraf da açık ve şeffaf değil. dolayısıyla her iki taraf da şaibeli. o barajı geçmek için daha kırk fırın ekmek yemesi gerek hdpnin.

avşa

Gitmeyi düşündüğüm,kalacak yer tavsiyesi olan yazarların mesaj kutumu şenlendirmesi acil olan yer. Haydi bir toplaşın.

karl polanyi

Kurumsalcı iktisadın kurucu babalarından. Ekonomik ilişkilerin toplumla iç içeliğini ve bunun hangi biçimlerde göründüğünü anlamak için Polanyi öne çıkan bir isim.

Tek yönlü alt yapı-üst yapı modeline saplanıp kalan Marksist muhafazakarlardan farklı olarak,salt ekonominin 'toplum'u yaratmayıp toplumun da ekonomiyi yarattığını ve bu ilişkinin tek yönlülüğünü değil karşılıklılığını öne sürenlerden. Buraya dikkat- tek yönlü değil karşılıklı.

Öte yandan toplum-ekonomi ilişkiselliğine bakışta ciddi arızaları haiz olanlar sadece Marksizme iman edenler değil,bir de serbest piyasaya iman edenler var. ilkinin modası kısmen geçtiği için ikincisine,bu kökten-piyasacılığa daha fazla dikkat kesilmek gerekiyor.

Özetle modern iktisadın(üniversitelerimizde önümüze konulan soyut,saf iktisadın) toplum-ekonomi ilişkilerinin nerdeyse bütününü 'arz-talep yasası' üzerinden incelediğini ve bizim perspektifimizi de bu dar alana sığdırmaya zorladığını düşününce aslında kurumsalcı iktisadın hayvani bir iş yükünü omuzlamış ne kadar önemli bir disiplin,Polanyi'ninse elini taşın altına koyan nice cengaverlerden biri olduğu anlaşılır.

Ayrıca (bkz: Max Weber) ve (bkz: Sabri Fehmi Ülgener)

işçi marşı

yeni türkü yorumu,tadından yenmemektedir,öyle güzel.

kaset

Aynı zamanda Beşiktaş'ta güzel,küçük bir mekanın adıdır. Işıklandırması,müzikleri ve servisi ile akşamları sakince içmek için çok uygun,seviyeli bir yer.

yalnızlık

kimi zaman Üsküdar'dan Boğaz'a bakarak çay içmekle aynı tadı verir insana.

yaran youtube yorumları

Videoda öğretmen,sınıfta uyuyan öğrencisini uyandırıp "Oğlum neden uyudun?" diye soruyor. http://www.youtube.com/wa...1mY&feature=endscreen

Yorum ise şöyle: "Ben bikeresinde 3. Sinifta aynen böyke uyuya kalmistim, amina kodumun Nazi Karisi bana 1 Ay Tenefüs'e cikmama yasagi vermisti."

midye dolma

şu an deli gibi istenen ama haseki'den karaköy'e gidebilmek için vakit olmadığından gidilemeyen,alınamayan,yenilemeyen über-yiyecek.

insana zevk veren basit şeyler

soğuk mu soğuk bir akşamda eminönü'nde 30 tane midye dolma alıp denize karşı onları yemek,yerken çok üşümek ve eşzamanlı olarak çok sevilen arkadaşla kahkahalar atmak.

istanbul üniversitesi hukuk fakültesi

Bu hafta itibariyle neredeyse bitirilen Medeni Hukuk kitabıyla 2012-2013 girişlileri gelir gelmez dumura uğratmıştır. Daha adam gibi okulu gezememiş,havuzlu bahçede çene çalmamış,kampüste çimlere uzanamamış bünyeleri şööyle bir güzel hırpalamıştır. Ha daha bunun Anayasa Hukuku da vardır,Genel Kamu Hukuku da vardır,Roma Hukuku da vardır. Vardır da vardır,işin özeti "bu okul bitmez"dir.

izzet mert ertan

Dikkat çeken mimikleri,kulağa hoş gelen ses tonu ve akıcı anlatımıyla gayet başarılı bulunulan iÜHF araştırma görevlisi. Dersleri süresince yaptığı ufak imalarla,zekice esprilerle anlayabilenlerin yüzünde o bilindik sırıtma ifadelerini oluşturmaya muktedir olmasıyla beraber,dersin konusu olarak devletin sistematiği üzerine sorduğu yerinde sorularla taşları yerine oturtmaktadır ve teoriden ziyade pratiğe oynaması öğrenciler üzerinde iyi bir izlenim bırakmıştır.

En takdir edilmesi gereken yanı ise öğrenci-hoca ilişkisinin ardına sığınıp ego tatmini yapmak yerine "bu kürsü bir sınırı ifade etmesin" mantığı ile çoğu zaman amfi zeminine inip ders anlatmasıdır,bu da göstermiştir ki dayatma sınırlardan kendisi de hoşlanmamaktadır.

sabiha gökçen uluslararası havalimanı

Hediyelik dükkanlarıyla insanın içini şenlendiren havalimanıdır. Sabahın köründe -05:45'te- uçağınız varsa ve ne halt yiyeceğinizi kestiremiyorsanız bir kafeye oturduğunuzda bir fincan çay için 5 TL ödemeniz gerektiğini anlar,içinizden pis pis gülersiniz.
Ayrıca,Avrupa yakası insanları burayı tercih etmez,ucuz uçuş ihtiyaçlarını yoksaymak kaydıyla bu tespit yapılabilinir tabii. Aksi halde git gel derken yollar çok zamanınızı çalar,sinirlerinizi bozar,trafik gıdım gıdım ilerler,seferler sonrası köprülerde telef olursunuz vallahi.
Özetle,bir Atatürk Havalimanı olamaz.

istanbul üniversitesi hukuk fakültesi

Kayit isleriyle ilgili binbir tane spekulatif sey duydugum okuldur,okulumdur.
Kimisi randevu diyor,kimisi yok oyle sey gidip sira bekleyeceksin imza icin saatlerce diyor,kimisi online basvuru ile sipsak her sey guzel diyor. Hangisidir nedir bilemiyor insan. Resmi web sayfada da herhangi bir duyuru mevcut degil.

Acemi olmak amma zor ismis yahu!

ergenlerin başyapıt saydığı filmler

(bkz: aşk tesadüfleri sever)
Hepsi de ağlamıştır bu filmde.

duş alırken ılık suyu bulma çabası

çok zaman alandır,insanı krizlerden krizlere gark eder. sağa çevirirsiniz sıcak olur,sola çevirirsiniz soğuk olur. çıldırmamak işten değildir.

sözlük yazarlarının itirafları

Bu yıl üniversite sınavına girdim ve geçenlerde sonuçlar açıklandı. Beklediğimden çok iyi gelince aile içi kriz çıktı,sözlük!
Bir türlü gönlümden geçenin istanbul olduğunu anlatamıyorum! Tutturdular illa ki Ankara Ankara diye. Ankara iyi güzel ama canım annecim ben hep istanbul'u istedim şimdi niye böyle yapıyorsun dedikçe daha bir alevleniyor. Sonra da yaya yaya "Karar senin çocuğum" diyor ya deli çıktım delii!

Ha bir de kanıma dokunan ne oldu biliyor musun? Ben eşit ağırlık öğrencisiyim,dersanem reklamlarında beni sözelin il genelinde ilk 10unda yazmış. Beni fotoğraf çekimlerine çağırdıklarında 'dersanenin en iyi eşit ağırlıkçısı' sıfatı ile çağrıldığımı düşünmüştüm. Ufak bir ayrıntı ama yine de hafiften bozuldum. Afişler için çekilen fotoğraflarda da gözüm kapalı çıkmış. Pöeh. Umarım çektikleri zilyon tane fotoğraftan gözüm açık olanı kullanırlar,aksi olursa yine "kara bahtım kör talihim" demeye başlayacağımdan şüphem yok.

Gerizekalı eski sevgilim benimle çok pis dalga geçmişti. Şimdi beni billboardlarda görünce alı al moru mor olacak,bu da bana garip bir haz veriyor. Çocukça olduğunu biliyorum ancak elimde değil,sözlük! Ne kadar laf etmiş, neler söylemişti geçen yılın başında.

Tüm bunların ışığında, sonuç olarak elbette çok mutluyum. istediğim fakülteye yerleşebilmek benim için büyük bir kıvanç kaynağı. Çok fazla emek verdim,çok fazla fedakarlık yaptım belki ama netice bana tüm bu zor zamanları unutturacak. Belki de en önemlisi bu. Bir sonda değil yeni bir başlangıçtayım -oof çok klişe oldu ama öyle yani n'apalım -. Eylül-ekim aylarında beni hangi maceralar,hangi zorluklar bekliyor olacak bunu bilemiyorum ama yine de yeniliğin heyecanını içimde duyuyorum. Güzel günler,güzel zamanlar dileğiyle.

en samimiyetsiz sözler

"Cok mesguldum sana tekrar donemedim canim, cok afedersin." bunlardan biri ve belki en igrencidir.

yanks

Bayan gozluk modellerinde haddinden fazla klasige kacsa da kaliteli gozlukler ureten markadir.

31 aralık gecesi hayvanlar misali ders çalışmak

Yapacak daha iyi bir şeyi olmayan bireylerin tercihi.
Bir iki alternatif vardır,bunlar değerlendirilir; ancak görülür ki yapılsa dahi bunlardan keyif alınamayacak, "Bari evde oturup ders çalışayım." denilir.
Kahveler,çaylar,kurabiyeler mideye indilir ve bu saatleri güzelleştirme çabaları sürer ancak ertesi gün pek çok kimsenin sevdikleriyle güzel şeyler yaptıklarını, tek bir sap olarak sizin ders çalıştığınızı fark edersiniz.
Yapacak bir şey gerçekten yoktur, sağlık olsundur.