bugün

gurur mantık, aşk aptallıktır..

ters orantılıdır aşk ve gurur.
kalp, aşk yükseldikçe gururdan uzaklaşır durur..

kimi zaman ikisininde kitabını sikeyim! dersin,
anlamazlar.
o ikisi,
aşık olduğun kadındır. diğeriyse..
aşk ve gurur bir arada yürümez. ya aşkın için gururunu, ya da gururun için aşkını feda edeceksin.
tolga çevik'in savaş adlı bir adamı canlandırdığı diziydi. epeydir adını arıyordum. buldum.
Bu iki kelimeyi ilk kez birarada kullanan, aşkın gururu yoktur diyenin yedi sülalesine uludağdan selam gönderdiğim kavramlardır.
Bazen bir secimse hayatiniz icin onemli bir karardir.
Hic anlasamazlar.
birbirini besleyen şeyler.
kuşkusuz ki, teoman'ın en güçlü albümüdür.
Bir kitaptır.
kişi yan yana varolmaya çabaladığında birinin diğerini süpürdüğü bir anın mutlaka geldiğini göreceksiniz. ya çok aşık olup gururdan vazgeçtiğiniz ya da gururunuza yapışıp aşka sırtınızı döndüğünüz zamanlar olabilir.

önce bir ellerin var
yalnızlığımla benim aramda
sonra birden kapılar açılıverdi
ağzına kadar
sonra yüzün,
ardından gözlerin dudakların
sonra her şey çıkıp geldi
bir korkusuzluk aldı yürüdü çevremizde
sen çıkardın utancını duvara astın
ben masanın üzerine koydum kuralları
her şey işte böyle oldu önce ..

cemal süreyya.
bir arada olmayan,olamayan şeylerdir.
2002 yılında star' da yayınlanan bkm yapımı dizi. başrollerini ayşegül aldinç, can gürzap, başak köklükaya ve yıldız kenter paylaşmaktadır.
ikisi bir araya ancak şarkılarda gelir dedirten vaka.
sırf tolga çevik için izlediğim diziydi. konusu bayat ve yavan olsada, oyuncular o duyguyu tam yansıtmasa da (tolga hariç) izlemesi keyifliydi.
'gurur acizlerin maskesiymiş.
aşık kalplerin gururu olmazmış.'

der şairin birisi
ve ben de buna inanırım.
çelişkili ikilidir.
ikisi bir arada olmaz, olamaz. Bir ipte iki cambaz oynamaz misali.
bazen; Fazla gururdan biter aşklar ve birinin gururunu kenara bırakmasıyla yeniden başlar.

Gururum aşkımdan büyük der Yaşar bir şarkısında.
"Okumak kadar tatlı bir şey yok! Başka her şey insanı kitaptan daha çabuk yoruyor!"
Aşk ve Gurur - Jane Austen
18.YY ingilteresindeyaşanan bir aşkı konu alan harika film .
ingiliz asilzadesi de olsa erkek arıza kızdan hoşlanır iddiasını doğrulayan roman..
Kitabin adinin ask ve gurur olarak degistirilmesi cok sacma gurur ve on yargi kitabin konusuna daha uygun kitap gercek anlamda bir kadinin on yargisini ve bir adamin gururunu anlatiyor kitabin bas kahramani olan elizabeth cok duzgun ve cok tatli bir kiz yaptigi her sey neredeyse dogru yani en azindan bana gore ancak kitapta kizlarin surekli evlenmeye calismasi cok sacmaydi ancak o zamanin sartlari goz onunde bulundurlunca yazara hak veriliyor elizabethin babasi tam bir beyefendi ama cocuklarina yeteri kadar ilgi gostermiyor bes kizi var ve o oldukten sonra mirasi kuzenine kalacak aile erbabi bundan surekli yakiniyor ozellikle anneleri surekli kocasina sen olursen bizim halimiz ne olur gibisinden yakiniyor ancak adamin verdigi cevap tam bir muamma benim sizden sonra olecegimi dusunup rahatlayin falan diyor ama bir babanin bu kadar rahat olmasi tuhaf tabi evin buyuk kizi cok guzel bir kiz ve zengin bir adam ona asik oluyor cokta baglaniyor ve yakin bir arkadasi var cok gururlu ve herkese tepeden bakiyor kizin ailesinin arkadasina yakizmayacagini dusunuyor zaten adamin kardesleri de ayni dusuncede bingley londraya bir kac gunlugune gidiyor ama sonradan alienin hepsi pesinden gidip oraya yerlesiyorlar bu olaydan once bay bennetin(bunlar ne bicim hitaplar) kuzeni evlenmek istiyor bennetin bes kizi oldugunu biliyor ve bunlardan biriyle evelenmek amaciyla onlari ziyarete geliyor ustu kapali bir sekilde evlenmek istedigini boylece bay bennet oldugunde kizlarinin magdur olmayacagini soyluyor ilk once janeyi dusunuyor ancak bayan benet onunla ilgilenen baska birinin oldugunu soyluyor bunun uzerine collins elizabethle ilgilenmeye basliyor bu sirada elizabethin ilgilendigi daha dogrusu arada sohbet ettigi wickham adinda bir subay vardir collins elizabethe evlenme teklif ediyor ancak elizabeth kabul etmiyor elizabethle wickham ilk karsilastiklarinda bingley ve darcy onlarla karsilasiyor ve darcyin yuz ifadesi degisiyor wickham ile karsilastigina hic memnun degildir daha sonra elizabethin wickhamla sohbetleri esnasinda bundan konu acilir wickham darcynin babasinin olmeden evvel bir koyde papazligin wickhama verilmesini vasiyet eder ama darcy babasinin vasiyetini yerine getirmez elizabeth bunlari duydugunda bay darcyden daha cok nefret eder bir ara bingleyin koskune gittiginde surekli bay darcye laf siylemistir cunku adamin bu kadar magrur olamasi onu hakikatten tiksindirir bunlarin hepsi bingley ve darcy gitmeden once yasais seyler bay wickham her gittigi yerde bay darcynin yaptigi haksizliklardan bahseder zaten insanlarin gozunde kibirli olarak nitelendirilen bay darcy bu sefer haksizliklarla itham edilir ancak onun bunlari taktigi yoktur bay collins elizabethten yuz bulamayinca surekli sikayetlerde bulunur ve onu elizabethin yakin komsusu chorlate dinler elizabeth ona cok teskkur eder ama chorlatenin palanlari baskadir bay collinsjn zamaninda elizabethe yaptigi ovguler yerini chorlatteye birakir ve chorlatteye evlenme teklif eder ve evlenirler bay collins papazlik yapmaktadir ve bay darcyin teyzesi onun koruyuculugub yapmaktadir bu adam surekli tesekkur etmeyi kendine borc bilmis biri oldugu icin bay darcyin leydi cetherinanin yegeni oldugunu ogrendiginde ona binlerce tesekkur eder ve ovguler yagdirir bay bingley ve ailesi ve arkadaso bay darcy londraya gittikten sonra bayan bennetin planlari suya duser amaci kizini zengin bir adam olan bay bingleyle evlendirmektir bay bingley aylarca gelmez halbu ki londrada bir kac gun kalip geri donecekti zaten kiz kardesleri janeye mektup yazip artik gelmeyeceklerini bildirir daha sonra jane akrabasina ziyarete gider londraya orda bingleyin kardesiyle gorusur ama bingleyle gorusemez zaten kizcagiz umidini kesmistir ama cok iyi bir insan oldugu icin bingleye toz kondurmaz daha sobra kardesi elizabetth kuzeni collinsin evine gider amaci arkadasini ziyaret etmektir orda leydi catherinayla karsilasma firsati bulur onunla tanisir leydi catherina bay darcyin teyzesidir bay darcy teuzesini ziyarete gelir ... neyse boyle bir roman iste sonra biri gururuni digeri on yargisini yikar daha dogrusu pisman olurlar.
Filmini 4 5 kez izlediğim kitabini zevkle okuduğum ,hayrani olduğum kadın jane austen in en ünlü kitabıdır.
Kitaptaki ana karakterin keira knightley olması da ayrıca mutlu etmiştir.
Masalsı bir ask hikayesidir. Bu tarz hikayelerden haz etmeyen beni bile 1800 lerin yaşam tarzı o tatlı kırsal hayat ve elizabeth in muhteşem asaletiyle kendine çeken bir hikayedir.
boş yere izlenmemesi gereken film. sırf hatun kişinin gülüşü için katlandım.
Aşk ve gurur kelimeleri teknik olmasada anlam olarak taban tabana zıt olan iki kelimedir. Bir sürü söze ve deyişe de konu olan aşk ve gurur kelimeleri( aşkta gurur olmaz) gibi ikisi bir arada bulunmaz. Biri geldi mi diğeri mekanı bacadan terk eder.
yanlış yazılmış bir başlıktır kendisi yazan yönetici sallamış aşk ve para teoremi olacak doğrusu yani aşk ve para doğru orantılıdır para artar aşk artar.