1. 16777215.
  ajda pekkan'dan öğrendiğimize göre asla ağlamayan kadınlardır. *
  1 -1 ... silencio
 2. 0.
  iyi ok atabilmeleri icin goguslerinin bir tanesini kesen savascilardir.
  3 ... radament
 3. 1.
  m.ö. 12.yuzyılda samsun un terme ilçesinde yaşadıklarına inanılan savaşci kadınlardır. onlar adına her yıl terme de festival düzenlenmektedir.
  ... limoncadi
 4. 2.
  Mitolojiye göre Amazonlar savaş tanrısı Ares ile perilerin en barışseveri Harmonia'nın kızlarıdır.
  ... yett
 5. 3.
  zeugma bölgesinde, birkaçının mozaik halinde resmedildigi esaslı kadınlardır.
  ... saprofitpardus
 6. 4.
  Amazonlar, inanışa göre yalnızca bir mitos, uydurulmuş bir efsane değildir. Amazonlar, Fatsa yada Ordu'dan Karadeniz'e dökülen Thermedon ırmağının yakınlarında yaşayan savaşçı kadınlardır. Başkentleri Themiskyra kentiydi.

  Amazonlar, Anadolu yarımadasında büyük bir öneme sahipti. Hem tarihçiler hem de mitos yazarları izmir'in, Efes'in, Sinop'un ve daha pek çok kıyı kentinin Amazonlar tarafından kurulduğunu söylerler. Platon ve Sokrates Anadolu'da yaşayan bu çok kuvvetli ve cesur kadınların sık sık Yunanistan'a akın ettiklerinden bahseder.

  Mitolojiye göre Amazonlar savaş tanrısı Ares'le Harmonia (yada Aphrodite)'nın kızlarıdır. Tasvirlerde çok iyi ok, yay, kargı ve mızrak, iki ağızlı balta (Labrys) kullandıkları ve at sırtında savaştıkları görülmektedir.

  Amazon sözcüğünün eski bir Anadolu diline ait olduğu söylenir. Bazı bilginlere göre A-mazon=Memesiz anlamına gelir. Yaylarını daha rahat çekebilmek için sağ göğüslerini kestikleri ve bundan dolayı kendilerine Amazon adı verildiği ileri sürülür. Oysa en erken tarihlerden itibaren yapılmış olan tasvirlerin çoğunda Amazonlar'ın göğüslerinin ikisi de görülür. Başka bir görüşe göre Amazon'un A'sı şiddet ve güç anlamına gelir, mazon ise göğüs demektir. Sözcük bu kez memesiz değil, tam tersi geniş ve kuvvetli göğüslü demektir. Bir diğer görüşe göre Amazon kelimesindeki "A", Türkçe'deki-maz-eki gibi olumsuzluk getiren bir takıdır. "Mazo" ise dokunulmaz demektir. Bu görüşe göre Amazon bir erkek tarafından dokunulmaz olan kadın demektir. Pek çok Amazon kadınının mitolojideki kahramanlarla ilişkisi olmuştur; Hippolyte'nin Herakles, Antiope'nin Theseus, Penthesileia'nın Akhilleus efsanelerinde adları geçer. Bir diğer görüşe göre ise eski Kafkas dilinde"Maza" ay demektir. Amazonlar'ın hem ay tanrıçasına hem de önce Kybele sonra da Efes Artemisi'ne taptıkları için Amazonlara bu ad verilmiştir.

  Amazonlar savaşta tutsak ettikleri erkeklerle birlikte olup daha sonra onları öldürmeyi adet edinmişlerdir. Bazen de komşu ülkelerle bir anlaşma yapıp komşu ülke erkekleri ile özellikle ilkbaharda birlikte olmuşlar, doğan çocukların kız olanlarını alıp, erkek çocukları onlara vermişlerdir.
  *
  ... balmsd
 7. 5.
  daha iyi ok atabilmek için sağ memelerini kesen, bu yüzden memesiz anlamında "amazon" adını alan, erkekleri kabul etmeyen, kadınlardan oluşan bir halktır.
  ... yett
 8. 6.
  amazoi: memesi, göğsü olmayan anlamındadır. daha rahat savaşmak için göğüslerini dağlamışlardır.
  a mazo: erkekler tarafından dokunulamayan anşamındadır.
  amissawana: yurtlarının şimdiki samsun yöresi olduğu düşünülür.
  tarımsal üretimle uğraşmazlar,kente yaşamazlar.avcılık ve istila ile geçimlerini sağlarlar.therme çayının etrafında yaşadıkları sanılır.
  savaş tanrısı ares ve harmonia'nın çocukları olduklarına inanılır. erkeklerle gizli saklı bir yerde,orman içinde beraber olurlar,doğan çocuk erkekse babalarına verir, kız ise kendileri alıp yetiştirir amazon yaparalar.
  1 ... pnar
 9. 7.
  amazonlar, mitoloji kahramanlarina denk savasci kadinlardir. eski anadolu nun kuzeydogusunda karadeniz kiyisina yakin bir yerde yasadiklari dusunulur. aralarinda hic erkek bulunmayan bu kadinlar, mustakil bir devlet kurmus, thermodon (terme cayi) kiyisinda themiskyra sehrinde bir kralicenin idaresi altinda yasarlarmis. herakles ve theseus amazonlarla savasmislardi. truva savasi sirasinda amazon kadinlari truvalilar in tarafinda savasmis ve bu savasta kraliceleri penthesileia ise akhilleus tarafindan oldurulmustu.
  ... gitarist
 10. 8.
  samsun - terme civarında yaşamış bir hayli ünlü kadın savaşçılardır. samsun batı park da oldukça büyük ve güzel bir amazon heykeli de bulunmaktadır. bu heykelde tasvir edilen amazon un da sağ göğsü yoktur.
  1 ... okkes