1. 1.
  Herodot(M.Ö.484-M.Ö.425) yılları arasında yaşamıştır.Halikarnassos da doğmuştur.Yunan tarihçi ve antik yazardır.
  Herodotos, tarihi ilmi bir araştırma konusu olarak ele aldığından ötürü, tarih ilminin kurucusu sayılabilir ve bu bakımdan ;tarihin babası; unvanını haklı olarak taşımaktadır.
  Herodot seyahatler yapmış gördüklerini, duyduklarını kendisinden sonra gelenlere aktarmıştır.Herodot;tan öncede birçok tarihçi yaşamış fakat bu tarihçiler daha çok bir olay kayıtçısıdır yani olayları kaydetmişler.Fakat Herodot kendisini sadece kayıtlarla sınırlandırmamış, gezdiği gördüğü yerleri fiziki ve beşeri açıdan da tanıtmıştır.
  Herodot topladığı bilgileri edebi bir bütün halinde birleştirmiştir.Anlattıklarıyla tarihe katkıda bulunmuştur.
  ... hayvan adam
 2. 2.
  dünya'nın ilk tarih kitabını gezip gördüklerini yazarak meydana getiren gezgindir.
  tarih'in babası olarak anılmaktadır.
  ... yett
 3. 3.
  ölümsüz ece'de de bahsi geçen kişi.
  ... vakanuvis
 4. 4.
  (bkz: heredot cevdet)
  ... gece lampulu
 5. 16777214.
  Herodot Halikarnassos'da Batı Anadolu'daki bugünkü Bodrum yakınlarında Türkiye'de dünyaya geldi. Tiran Lygdamis tarafından sürülmesi üzerine, gençliği o zaman bilinen dünyanın birçok yerine yaptığı gezilerle geçmiştir. Uzun süre Atina'da yaşayan Herodot'un Mısır'a gidip Assuan'a kadar indiği, Mezopotamya'yı, Filistin'i, Güney Rusya'yı gördüğü, Afrika'nın kuzey kıyılarında bulunduğu sanılmaktadır. Yaşlılığında italya'daki Thurii adlı Yunan kolonisine çekilmiş, kendisine "Tarihin Babası" olma ününü kazandıran eserini yazmıştır.
  ... turkmen balasi