bugün

bildiğim kadarıyla amazonun kurucusu dünyanın en zengin adamıydı . ama 1 ay önce kadar elon musk onu geçti.
Bir internet alış veriş sitesi. Ama ben bir numarasını göremedim. Millet herhalde ucuzdur diye kullanıyor sandım baktım ucuz da değil. Oğlum niye kullanıyorsunuz ne numarası var anlatın bi.
süper ötesi çalışan firma. ben böyle bir hız, müşteri memnuniyeti görmedim. prime üyelikle dün gece 11 de öylesine 2 tane şey sipariş ettim, sabah 11 de geldi. inanabiliyor musunuz? 12 saate elimde oldu. trendyolda vs kaç günde geliyor size? parasını sonuna kadar hak ediyor.
Buradan dükkan açıp satış yapmak istediğim site. Ama sanırım trendyol gibi islemiyor mantığı. Bilgisi olan aydinlatsin ona börek acarim söz.
ben bir ılık götlüyüm. eşim de en az benim kadar ılık götlüdür. siyasi problemler başta olmak üzere, türkiye'de olan sorunlara isyan ederek çıktık ve yeni kültürler öğrenmeyi kendimize amaç edindik. şimdiye kadar 3 kıta, 4 ülke, 20'den fazla şehir gezme şansım oldu. her birinin kendine göre has bir kültürü, gezi rotası ve standardı vardı. ancak geçen hafta (bkz: iquitos)'a geldiğimizde, daha önce bildiğimi zannettiğim her deneyimimi geride bırakmam gerektiğini anladım. öncelikli olarak amazon doğası gereği hem insanı hem de yaşama standartları açısından oldukça zorlayıcı (gitmeden önce (bkz: sarı humma) aşısı olduğumuzda bir bokluk olduğunu sezmiştim). (bkz: survivor) denilen kavram sadece amazon ormanları için değil, şehir merkezindeki gündelik hayata bile sıçramış durumdaydı. 1 haftalık bir konaklama düşünüyorduk ve acaba bu sürenin tamamını otelde mi geçirsek diye bile düşündük. sonunda battı balık yan gider dedik ve hayatın bize sunabileceği bütün deneyime kucak açarak amazon ormanları için tur satın aldık.

ben bir karadenizliyim. ormanları iyi bilirim. köy kültürüne de aşinayım (ya da öyle olduğunu zannediyordum). bizi botlarla alıp yaklaşık 4 saat boyunca amazon nehri üzerinden ilerleyerek, (bkz: amazon ormanları) içerisinde yer alan bir köye getirdiler. tur totalde 2 gece 3 gün sürdü. tura genellikle avrupa ve kuzey amerika kısmından, hayatında adrenalin eksikliği olan insanlar katılmayı tercih ediyor. bize turu anlatırlarken zorluklarından bahsetmediler dersem yalan olur. gidene kadar da biz bu riskleri çok göze almamış olmalıyız ki dile kolay gelmiş. gittiğimiz ilk günden, ayrıldığımız son güne kadar her saniye tetikte, her saniye risk altındaydık. amazon nehri, sürekli yağan yağmur, kaldığımız yerin bizi koruyacak güvenlik önlemlerinin bulunmaması ve en kötüsü av değil avcı konumunda olmak bizi tam anlamıyla dumur duruma düşürdü. eşim sudan bakteri kaptı, ateş karıncalarından ısırıldı, dehidrasyona uğradık, nem yüzünden astım krizi geçirdim, duşa girdiğimde temiz iç çamaşırımın içinde kırk ayak çıktı ve daha niceleri... kısadan hisse bizim gibi ılık götlü bir çift amazon yaşamına adapte olamadı.

tur bittiğinde ise artık ne eşim ne de ben kendimizi eskisi gibi hissetmiyorduk. yaptığımız gezi hem bizim hayata karşı bakış açımızı hem de bireysel anlamda direncimizi fazlasıyla etkilemişti. gittiğime pişman değilim ama bir daha gitmek kesinlikle istemiyorum. detaylar için size ufak bir link de bırakıyorum.
bir internet sitesi.
türkiye'nin orlalama 8 katı büyüklüğünde ve yaklaşık beş, beş buçuk milyon km lik bir alanı kaplıyor. ve 9 ülke var içinde.
peru bunlardan biri. orada av yapmak isterdim.
dünyaya açılmanızı sağlayacak en kolay yollardan biridir. doğru ürün, hedef kitle ve reklam stratejisi ile muazzam rakamlar kazanmak mümkün. internette bulabileceğiniz amazon danışmanlık firmaları da var. A'dan Z'ye ne yapmanız gerektiği konusunda yardımcı oluyorlar.
prime üyeliği yakın zamana dek 8 liraydı. 50 centten daha ucuz lan, bedava!
türkiyenin açık ara en iyi e ticaret sitesidir. tek önemli kıstas şudur "amazon tarafından satılır ve gönderilir" ürünleri almak gerekir. tek muhatap amazon olduğunda hiçbir sorun yaşamazsınız, olmadığında da sonuna kadar yine arkanızdalar. şöyle iki adet müşteri deneyimimi aktarayım.

4 ay kadar önce dexter marka navigator model ayakkabı sipariş vermiştim bedeli 1800 tl civarıydı. Gelen ayakkabı sipariş ettiğim numara değildi, iade kodumu aldım gönderdim. UPS sağolsun başka birinin "mayo" içerikli kargosunu, kapanmış olan bir dexter mağazasına teslim etti. bu noktada satıcı iadeyi gerçekleştirmeyi reddetti hatta biraz da saldırgan bir üslup takındı. Bu noktada amazonla görüştüğümde bana "para iadenizi biz yapacağız şimdi sonrasında satıcı firmayla biz ilgileneceğiz" dediler. Paramın iadesi birkaç gün içinde oldu, 1 ay geçtikten sonra ups merkezinden yanlış kargo iletildiği düzeltmelerin yapıldığına dair bilgi aldım. 3 sene hepsiburada efsane üyesiydim çekmediğim çile kalmamıştı.

bir diğeri de satıcısı amazon olan skechers marka bir ayakkabı almıştım. 5 ay kadar sonra ayakkabının yanından ufak bir açıklık oluştu. canlı destekten bunu yazdığımda istersem iade alabileceklerini ya da tamir parasını tarafıma cashback yapabileceklerini söylediler. cashback i onayladım şak diye 75 tl geçtiler hesaba.

hizmet konusunda türkiyede hizmet veren e ticaret sitelerine master class workshop yapabilecek platformdur. teslimat süresini söylemiyorum bile..
Kitap fiyatları konusunda acayip dengesiz bir site. Eskiden böyle degillerdi. Şimdi ince kitaplar 40-50 tl ondan biraz daha kalın kitaplar 20-30 tl arasında. Hatta bazı kitaplar 90 TL'yi bulmuş. Çok dengesiz fiyat bakımından. Sanırım artık kitpasepeti ve bkm kitap zamanı geldi.
savaşı kadınlar ??? değil mi ???
Bir de ormanlar var tabi .
amazon prime day 2023 indirimleri için uğraşan ekip çok çalıştı. önce berk keklik, danla bilic, ceyda kasabalı gibi fenomenler indirim avcısı yapıldı, kitap indirim talepleri fazla olunca da bu sefer ilber ortaylı'nın bu konudaki tecrübesine başvuruldu.
prime day indirimleri dün itibarı ile başladı. kişisel bakım ürünlerini geziyorum şu an. markaların hepsi indirime girmiş. havalar malum. güneş kremleri çok uygun fiyata. normalde bulabileceğinden çok daha uygun.
prime day indirimleri ile yüzleri epey güldürdü. eve yeni tv aldım samsung'dan. hanıma telefon, oğlana da ipad aldım. fiyatlar gerçekten çok iyiydi.
Dünyanın en uzun nehri bu galiba. Ya da debisi en büyük olanı.
Yurtdışından kamera satın aldım iptal edildi. Amazon müşteri hizmetlerini aradım kolay gelsin adlı kargo bölgemde yokmuş o yüzden kerry logistic diye bir firmaya vermişler. Müşteri hizmetleriyle konuştuktan sonra kerry logisticten iptal edildiğine dair mesaj geldi. Tamamen rezillik şimdi de paramı bekliyorum.
yakında amazon vb satış sitelerinden yurtdışıdan bir şeyler aldığınızda "3. dünya ülkelerine servisimiz yok" diyecekler. ciddiyim, kargo firmaları hizmet alanlarını taleplere-müşterilerin talep ve yoğunluğuna göre (yapılan alış-veriş oranları, ticaret hacimleri-insanlarrın satınalma işlemlerine göre) genişletir ve o bölgelere servis hizme vermese bile servisi olan hizme veren firmalarla entegrasyon-iş ortaklığına girer. kısacası; şunu al aliye ver diye aldığın ürünü sana verecek kargo şirketine verir ve o şirkete de kar payı öder. düşen satınalma gücü yaşanan yoksulluk ve evlere şenlik gümrük ithalat yönetmelikleriyle maalesef 3. dünya ülkesi olduk.