bugün

ilk zamanlar türkiyeye geldiğinde çok yavaş ama iyiye giden bir görüntüsü vardı. kargo teslimi vs. çok övgüler alıyordu. bana göre, sonrasında yerel markalarla rekabeti başaramadı.
amazonun iade süreçleri çok kötü. iade ettiğim bir ürünü satıcı teslim almamış. bir kaç gün boyunca kargo şubesinde beklemiş. sonra da bana iade ediliyor. günlerdir iade edilmesini bekliyorum.

müşteri hizmetlerine bu durumu yazıyorum. bana cevapları; "14 gün beklememiz gerekiyor" bu nasıl bir akıldır? bu nasıl bir iş bilmezliktir?

e-ticaret sektörü kurtlar sofrası. tr de bu işi yapan çok büyük markalar var. muhtemelen yakında türkiyede devam edemeyecekler.
Amazon.com.tr diye bir başlık çıkması gerekiyor. Aynı isimde bir sürü şey var.

Alışveriş sitesinden yaptığınız Alışverişlerde, eğer satıcı doğru dürüst biri değilse, iadelerde sürünüyorsunuz. Müşteri hizmetleri hikaye. Arkanızda duran yok.
Müthiş geliyor pişman olmazsın. Çanta aldım azcik bekledim bir haftada geldi. Şimdi uzaktan kumandalı araba aldım onu bekliyorum.
Alacağım mont 3500 TL. 10.000 TL değil sevgili judas.

görsel
millet ekmek kaç lira oldu peşinde. herkes senin gibi bir monta 10 bin verecek kadar zengin değil dostum.
Buradan Columbia mont almayı düşünüyorum. Fiyatı gayet iyi. Almanya'dan gelecekmiş. Fiyata tüm ithalat masrafları da dahil. Yine de yurtdışından geleceği için pek güvenemiyorum. Buradan alış veriş eden var mı?
yakında amazon vb satış sitelerinden yurtdışıdan bir şeyler aldığınızda "3. dünya ülkelerine servisimiz yok" diyecekler. ciddiyim, kargo firmaları hizmet alanlarını taleplere-müşterilerin talep ve yoğunluğuna göre (yapılan alış-veriş oranları, ticaret hacimleri-insanlarrın satınalma işlemlerine göre) genişletir ve o bölgelere servis hizme vermese bile servisi olan hizme veren firmalarla entegrasyon-iş ortaklığına girer. kısacası; şunu al aliye ver diye aldığın ürünü sana verecek kargo şirketine verir ve o şirkete de kar payı öder. düşen satınalma gücü yaşanan yoksulluk ve evlere şenlik gümrük ithalat yönetmelikleriyle maalesef 3. dünya ülkesi olduk.
Yurtdışından kamera satın aldım iptal edildi. Amazon müşteri hizmetlerini aradım kolay gelsin adlı kargo bölgemde yokmuş o yüzden kerry logistic diye bir firmaya vermişler. Müşteri hizmetleriyle konuştuktan sonra kerry logisticten iptal edildiğine dair mesaj geldi. Tamamen rezillik şimdi de paramı bekliyorum.
Dünyanın en uzun nehri bu galiba. Ya da debisi en büyük olanı.
Kitap fiyatları konusunda acayip dengesiz bir site. Eskiden böyle degillerdi. Şimdi ince kitaplar 40-50 tl ondan biraz daha kalın kitaplar 20-30 tl arasında. Hatta bazı kitaplar 90 TL'yi bulmuş. Çok dengesiz fiyat bakımından. Sanırım artık kitpasepeti ve bkm kitap zamanı geldi.
türkiyenin açık ara en iyi e ticaret sitesidir. tek önemli kıstas şudur "amazon tarafından satılır ve gönderilir" ürünleri almak gerekir. tek muhatap amazon olduğunda hiçbir sorun yaşamazsınız, olmadığında da sonuna kadar yine arkanızdalar. şöyle iki adet müşteri deneyimimi aktarayım.

4 ay kadar önce dexter marka navigator model ayakkabı sipariş vermiştim bedeli 1800 tl civarıydı. Gelen ayakkabı sipariş ettiğim numara değildi, iade kodumu aldım gönderdim. UPS sağolsun başka birinin "mayo" içerikli kargosunu, kapanmış olan bir dexter mağazasına teslim etti. bu noktada satıcı iadeyi gerçekleştirmeyi reddetti hatta biraz da saldırgan bir üslup takındı. Bu noktada amazonla görüştüğümde bana "para iadenizi biz yapacağız şimdi sonrasında satıcı firmayla biz ilgileneceğiz" dediler. Paramın iadesi birkaç gün içinde oldu, 1 ay geçtikten sonra ups merkezinden yanlış kargo iletildiği düzeltmelerin yapıldığına dair bilgi aldım. 3 sene hepsiburada efsane üyesiydim çekmediğim çile kalmamıştı.

bir diğeri de satıcısı amazon olan skechers marka bir ayakkabı almıştım. 5 ay kadar sonra ayakkabının yanından ufak bir açıklık oluştu. canlı destekten bunu yazdığımda istersem iade alabileceklerini ya da tamir parasını tarafıma cashback yapabileceklerini söylediler. cashback i onayladım şak diye 75 tl geçtiler hesaba.

hizmet konusunda türkiyede hizmet veren e ticaret sitelerine master class workshop yapabilecek platformdur. teslimat süresini söylemiyorum bile..
prime üyeliği yakın zamana dek 8 liraydı. 50 centten daha ucuz lan, bedava!
dünyaya açılmanızı sağlayacak en kolay yollardan biridir. doğru ürün, hedef kitle ve reklam stratejisi ile muazzam rakamlar kazanmak mümkün. internette bulabileceğiniz amazon danışmanlık firmaları da var. A'dan Z'ye ne yapmanız gerektiği konusunda yardımcı oluyorlar.
türkiye'nin orlalama 8 katı büyüklüğünde ve yaklaşık beş, beş buçuk milyon km lik bir alanı kaplıyor. ve 9 ülke var içinde.
peru bunlardan biri. orada av yapmak isterdim.
bir internet sitesi.
ben bir ılık götlüyüm. eşim de en az benim kadar ılık götlüdür. siyasi problemler başta olmak üzere, türkiye'de olan sorunlara isyan ederek çıktık ve yeni kültürler öğrenmeyi kendimize amaç edindik. şimdiye kadar 3 kıta, 4 ülke, 20'den fazla şehir gezme şansım oldu. her birinin kendine göre has bir kültürü, gezi rotası ve standardı vardı. ancak geçen hafta (bkz: iquitos)'a geldiğimizde, daha önce bildiğimi zannettiğim her deneyimimi geride bırakmam gerektiğini anladım. öncelikli olarak amazon doğası gereği hem insanı hem de yaşama standartları açısından oldukça zorlayıcı (gitmeden önce (bkz: sarı humma) aşısı olduğumuzda bir bokluk olduğunu sezmiştim). (bkz: survivor) denilen kavram sadece amazon ormanları için değil, şehir merkezindeki gündelik hayata bile sıçramış durumdaydı. 1 haftalık bir konaklama düşünüyorduk ve acaba bu sürenin tamamını otelde mi geçirsek diye bile düşündük. sonunda battı balık yan gider dedik ve hayatın bize sunabileceği bütün deneyime kucak açarak amazon ormanları için tur satın aldık.

ben bir karadenizliyim. ormanları iyi bilirim. köy kültürüne de aşinayım (ya da öyle olduğunu zannediyordum). bizi botlarla alıp yaklaşık 4 saat boyunca amazon nehri üzerinden ilerleyerek, (bkz: amazon ormanları) içerisinde yer alan bir köye getirdiler. tur totalde 2 gece 3 gün sürdü. tura genellikle avrupa ve kuzey amerika kısmından, hayatında adrenalin eksikliği olan insanlar katılmayı tercih ediyor. bize turu anlatırlarken zorluklarından bahsetmediler dersem yalan olur. gidene kadar da biz bu riskleri çok göze almamış olmalıyız ki dile kolay gelmiş. gittiğimiz ilk günden, ayrıldığımız son güne kadar her saniye tetikte, her saniye risk altındaydık. amazon nehri, sürekli yağan yağmur, kaldığımız yerin bizi koruyacak güvenlik önlemlerinin bulunmaması ve en kötüsü av değil avcı konumunda olmak bizi tam anlamıyla dumur duruma düşürdü. eşim sudan bakteri kaptı, ateş karıncalarından ısırıldı, dehidrasyona uğradık, nem yüzünden astım krizi geçirdim, duşa girdiğimde temiz iç çamaşırımın içinde kırk ayak çıktı ve daha niceleri... kısadan hisse bizim gibi ılık götlü bir çift amazon yaşamına adapte olamadı.

tur bittiğinde ise artık ne eşim ne de ben kendimizi eskisi gibi hissetmiyorduk. yaptığımız gezi hem bizim hayata karşı bakış açımızı hem de bireysel anlamda direncimizi fazlasıyla etkilemişti. gittiğime pişman değilim ama bir daha gitmek kesinlikle istemiyorum. detaylar için size ufak bir link de bırakıyorum.
Buradan dükkan açıp satış yapmak istediğim site. Ama sanırım trendyol gibi islemiyor mantığı. Bilgisi olan aydinlatsin ona börek acarim söz.
süper ötesi çalışan firma. ben böyle bir hız, müşteri memnuniyeti görmedim. prime üyelikle dün gece 11 de öylesine 2 tane şey sipariş ettim, sabah 11 de geldi. inanabiliyor musunuz? 12 saate elimde oldu. trendyolda vs kaç günde geliyor size? parasını sonuna kadar hak ediyor.
Bir internet alış veriş sitesi. Ama ben bir numarasını göremedim. Millet herhalde ucuzdur diye kullanıyor sandım baktım ucuz da değil. Oğlum niye kullanıyorsunuz ne numarası var anlatın bi.
bildiğim kadarıyla amazonun kurucusu dünyanın en zengin adamıydı . ama 1 ay önce kadar elon musk onu geçti.
göz göre göre suç işleyen şirket.

kitap diye kitap özeti veya çocuklar için olan kısaltmalarını satıyor.

t.c.'ye bulaşan herkes orospu çocuğuna dönüşmek zorunda mı? Sadece soruyorum.
çarşamba günü 8 kitap sipariş ettim bugün elime ulaştı. diğer kitap satan yerlere göre kargoyu ulaştırmada hızlılar. beğendim.
Her geçen gün büyüyen şirket. normal değil anormal derecede büyüyor.
göz göre göre burada ürün satan bazı şirketler suç işliyor.

çocuklar için olan kısaltılmış türevlerini roman diye satıyorlar.

Bu gerçekten çok acayip bir ahlaki çöküş.

Bana geldiği anda fark edeceğim kitabın aslı olmadığını. Neden böyle bir pisliğe bulaşıyorsunuz?

Akıl alır gibi değil.

Bugün gelen iki kitap kısaltılmış türen ürün çıktı. diğerlerini de tek tek inceliyorum şimdi. Hayatta tam her türlü pislik ve ahlaksızlığı tattık derken insanlık hep beni biraz daha tiksindirmenin yolunu buluyor.
Borsaya kote olduğu 1997 yılında piyasa değeri 866 milyon dolar olan şirket.

Şu anki değeri bu değerin 1882,6 katıdır. Yani borsaya kote olduğu gün 10 dolar yatırım yapan birisinin şirketteki mal varlığı 18 bin 826 dolardır.