bugün

küçük ve sevimli şehir.. sucuğu, lokumu, haşhaşı ve kaplıcalarıyla ünlüdür..
(bkz: bir başkadır benim memleketim)
afyon ilinin resmi olarak yeni adı.
batı ege'nin incilerinden olan afyonkarahisar özellikle mermeriyle dünyada ün yapmıştır.
degişik insan tiplerinin bulundugu afyon, üniversite okumak icin ideal bir sehirdir.
(bkz: afyon kaymağı)*
elini sağa atsan hamam sola atsan sucuğa çarpacak cinsten bir şehir. oldukça şirindir. gezilecek yerleri arasında afyon kalesi ilk sıradadır. kaplıcaları çok şifalıdır. ayrıca kaymağı ve lokumuda çok lezzetlidir. gidince kesinlikle hamamlarına girmeden(gecek kaplıcaları tavsiyemdir) sucuğunu yemeden (ipek yada cumhuriyet)lokumunu ve kaymağını almadan(özdilekten) dönmemeniz tavsiye edilir.
ilçeleri; başmakçı, bayat, bolvadin, çay, çobanlar, dazkırı, dinar, emirdağ, evciler, hocalar, ihsaniye, iscehisar, kızılören, sandıklı, sincanlı, sultandağı ve şuhut tur.
bir zamanlar içinde yaşadığım, hiç sevmediğim, her ne kadar bazı konularda isim yapmışsa da, halkının bundan şikayetçi olduğunu düşündüğüm, içine kapalı, yobaz, cahil ve saldırgan halkı içinde barındıran şehir.
türkiye'nin ankara'nın batısında yer alan şehirlerinden en soğuk olanı.
kışın sıcaklığın -27 derceye kadar düştüğü Türkiyenin kavşağı olarak da bilinen şehir. çevresi geniş düzlükler ve yer yer dağlarla kaplıdır. şehrin merkezinde 250 metreye varan yüksekliğindeki tepenin üstüne kurulu karahisar kalesi vardır. şehirde bir de üniversite bulunur.

(bkz: afyon kocatepe üniversitesi)
Türkiye'nin, terör örgütü pkk ya karşı en çok şehit veren ilidir aynı zamanda. * *
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.