bugün

kırosuyylaaaa kekosuylaaaa

abazasıyyylaaa hayvanıyylaaa

şahiniyylee doğanıyllaaaa

seeseekaasiyla dandik okullariylaaaa

he bi de asgari ücretiyle

bir başkadir benim memleketiiiimmm.

şarkısı
sözleri..

havasina suyuna tasina topragina
bin can feda bir tek dostuma
her kosesi cennetim ezilir yanar icim
bir baskadir benim memleketim

lay lay...

anadolum bir yanda yigit yasar koynunda
asiklar destan yazar daglarda
kuzusuna kurduna yunus'una emrah'a
butun alem kurban benim yurduma

lay lay...

mecnun'a leyla'sina erisilmez sirrina
sen dost ararsan kos mevlana'ya
yeniden dogdum dersin derya olur gidersin

lay lay...

gozu pek yanik bagri turku soyler cobani
zengin fakir hepside sevdali
ben gonlumu eylerim gerisi allah kerim
havasina suyuna tasina topragina
bin can feda bir tek dostuma
her kosesi cennetim ezilir yanar icim

lay lay...

anadolum bir yanda yigit yasar koynunda
asiklar destan yazar daglarda
kuzusuna kurduna yunus`una emrah'a
butun alem kurban benim yurduma

lay lay...

mecnun'a leyla'sina erisilmez sirrina
sen dost ararsan kos mevlana'ya
yeniden dogdum dersin derya olur gidersin

lay lay...

gozu pek yanik bagri turku soyler cobani
zengin fakir hepside sevdali
ben gonlumu eylerim gerisi allah kerim
ayten alpman hanımefendi'nin söylediği şarkı..memleketim diye de geçer..
her insanın şehirler arası otobüs yolcuğunda içinden geçirdiği söz öbeğidir.
polıtıkacıları ne olursa olsun ıstıfa etmez hatta radyasyonlu cay ıcerler, fındık yerler, ananı da al gıt derler...
tınercılerı topluma kazandırmak yerıne lınc ederler, pazar sevısgenlerı yerıne pazar magazın programları ızlerler...
halk bunu ıstıyor dıye sureklı aynı gereksız, egıtımden uzak, aptal kutusu mantıgındakı programlar yayınlarlar...
eldekı copu yırmı metre tasımak yerıne yere atarlar, aksırmayı, tıksırmayı, tukurmeyı normal sanırlar...
namus cınayetını pek severler, orf ve adete cok baglı olup erkeksen ona buna sarkıntılık etmeyı erdem sayarlar...
yapıcı degıl yıkıcı elestrıyı cok severler...

bır baskadır benım memleketım...
havasına suyuna kurban olayım uleeeennn..
birileri çıkar ellerindeki güçle vatanı satmaya kalkışır, özelleştirme ile bütün stratejik açıdan önemli yerler yabancılara peşkeş çekilir, halkın yüzde 75 inin istemediği insan, sırf bir önceki seçimlerde seçmen sandığa gitmeme cahilliğinde bulunduğu için çankaya'ya çıkar, vatan için şehit olanlar, savaşanlar kelle olarak sayılır, medya devletin elindeki güçle sindirilmiştir, kısaca bir başkadır benim memleketim..
her dinlediğimde içimi kavuran müthiş şarkı..
ülkeyi pazarlayan zihniyetlerin, memleketimi gezerek asos'un mavisine, cide'nin yeşiline, palandökenin beyaz güzelliğine bakarak tekrar tekrar düşünmesini anlatan şarkı..* *
Melodisi bir israil şarkısından aparılmış bir zamanların ünlü şarkısıdır.
bu sarki hepimizin sarkisiydi. cok yazik oldu...
sarkida muzikal anlamda yine kayda deger hicbir sey olmadigi gibi ayni zamanda turkiye'de yasayan biri soyluyorsa kendini kandirma cumlesidir.
yapmam gereken ve yurdumu guzel bir sekilde tanitmayi amacladigim bir sunumun sonunda Turk bayragi ve Ataturk resmiyle muthis gitmis ve yabancilarin cok begenmis oldugu bir sarki ...
aslında bir israil halk şarkısıdır...
ah diyalektik. her zaman kazanır.
herseyin özellestirildigi, basının orhan pamuk'tan haftalarca bahsedip nuri bilge ceylan'a satır arasında tebrik mesajları sunan, iktidar ve muhalefetin kendi cıkarları ugruna milleti umursamadan davranan, arsenic oranı cok yüksek suları millete içiren ve bunu pişkinlikle söyleyen belediye baskanlarının bulundugu, yasama,yürütme,yargının birbirine girdigi, alt kimlik üst kimlik diye propagandaların yapıldıgı, dogru düzgün bir ideolojisi bile bulunmayan, 3 tarafı denizlerle cevrili olmasına ragmen deniz ticaretinin yerlerde süründügü, ithalat,ihracat ve ekonominin günden güne kötülestigi, sadece seviyorum bu ülkeyi diyen is adamlarının yapmadıgı yatırımlarıyla baska bir memlekettir benim memleketim.
yurtdışında metro duvarlarında "tosun was here" yazısını görünce ya da dikiz aynasına nazar boncuğu asılı, arka camında da kırlent yastıkları olan bir araba görünce akla gelerek gözleri dolduran şarkı... *
mirelle mathieu tarafından seslendirilen l'aveugle adlı parcanın araklama yapılarak türkçeye uyarlanmış halidir.. bilumum anma torenleri, gaz verme resitallerinin resmi soundtrack'i.. ayten alpman' da iyi soyluyor hani..
levent kırca tiyatrosunun sergilediği bir oyundur. şu sıralar anadolu turnesindeler. 15 kişilik ekip, oyunun ilk perdesinde güneydogulu zengin bir aile ile onlara evini acan köylü ailenin arasında gecenleri anlatıyor. ikinci perde de ise, türkiye'deki adalet sistemi komik bir dille sergileniyor.
parçanın haklarını bir 12 eylül mağduru satın almıştır. 12 eylül'de sürekli tutuklululara dinletilerek bir işkence aracına dönüşen şarkının haklarını bir tesadüf sonucu o dönemde içeri alınarak işkence görmüş biri satın almış ve bundan sonra nerde ne zaman çalınacağına kendi karar verebilecek... hayat ironilerle dolu değil mi?
herkesin memleketini başka yapan şarkı sözü.
evet her konuda başkadır memleketimiz başka hangi toplum böyle ki, kuyu kazan kazana ...
dünya'nın en pahalı benziniyle, yüzde onüç işsizlik oranıyla, resmi olarak fakirlik sınırının altında yaşayanların teknoloji harikası cel telefonları veya el bilgisayarları kullanmasıyla, gerçekten bir başkadır benim memleketim dedirten şarkı.
bir yahudi türküsüdür. bizim memleket şarkımız bile kendimize ait değil ne yazık.
(bkz: bdp binasına türk bayrağı asmak suçmuş)
nefret ettiğim bir şarkıdır. adamı kendi memleketinden bu derece soğutan bir şarkı daha yok sanırım.
(bkz: l aveugle)