bugün

en çok kullandığımız içecek. bazıları için sudan bile fazla tüketimi söz konusudur.
dünyanın en güzeli güzide ilimiz rizede üretilen bir bitki.
(bkz: rize)
ince belli bardakta olmayınca kendini gurbette hissettiğini düşündüğüm içeceklerin şahı... şahı merdan'ı...
küçük ırmak türüdür.
içerisine ufak bir parça tarçın * atıldığında ayrı bir tadı olan içecek.
eski çağlardan beri çin de kullanılan onüçüncü yy japonya da onyedinci yy ingiltere de kullanılmaya başlanan çince ça kelimesinden türemiş ülkemizde 1878 yılında japonya dan getirilen tohumların numune çiftliklerde ekilmesiyle tanınmaya başlayan içeçek bugün rize,artvin,trabzon,giresun ve ordu illerimizde önemli bir geçim kaynağıdır.çiçekleri beyaz veya hafif sarı renktedir.sürgünlerin sayısını artırmak için budamak gerekir.üçbuçuk yaşından sonra her yıl ürün alınır.bunun için dalların üst yaprakları alınır en iyi ve en kıymetli çay tepe tomurcuklarından olur.içinde yüzde iki kadar kafein vardır.
dünyevi muhabbetlerin demi,dost meclislerinin sıcak yüreği,uhrevi sohbetlerinin küçük dervişi ,bir yudum hoşgörü,bir yudum sabır ,bir yudum tebessüm,bir yudum gönül bolluğu
bardaklar boşaldı mı ne gam tazeliyelim ağalar
dereden büyük ırmaktan küçük akarsuların genel adı
içbatı anadolu göller yöresi ve iç anadolunun konya bölümü sınırları yakınında afyon karahisar ili ilçe merkezi
dingil ingilizlerin içine süt katarak içtikleri içecek türü... *
(bkz: kaçak çay)
(bkz: seylan çayı)
sigarasız gitmez.
doğu karadeniz halkının geçim kaynaklarından biri.
siyaset malzemesi.
hayatın olmassa olmazı.
müptelası olduğum şahane,güzide,muhteşem,tapılası içecek.olmazsa olmazım,günde iki litre kadar tüketmediğimde mutlu olamıyorum.
yalnızken demlik demlik içilen deniz kenarın da ve hava soğuksa tadı daha bir başka olan sıvı bir de şarkıda geşer bir demlik çayım var tütünüm de geçiyor
(bkz: caykovski)
Kahveye alternatif tek icecek.
Gittiğiniz mekanlarda az sermaye ile içebileceğiniz yegane içecek.(artık oda pek mümkün değil gibi ya neyse)
(bkz: keyif)
ilk olarak çinlerin 4.-5. yuzyılda içmeye başladıgı ardından, japonların benimseyerek kendi kulturlerine gore bir tarz verdikleri icecek
17. yuzyılda avrupaya, 19 yuzyılda ise kuzey denizi civarındaki butun ulkelerde icilir. turkiye'de ise ilk olarak 1600lerde içilmeye başlanmış fakat cumhuriyete kadar uretimi olmamıştır. 1888'de japonya'dan getirilen cay tahumları bursa'ya ekilerek bir girişimde bulunulmuş olsa da iklim şartları elverişli olmadıgı için başarılı olunamamıştır.
fazla içildiğinde
çarpıntı,sinir bozukluğu,
başağrısı,sıkıntı,
el titremesi ve uykusuzluğa
yol açma potansiyeli yüksek keyif içeceği..
bir günü içmeden tamamlarsam ciddi baş ağrısı yapan, bazen damarlarımda kandan çok bulunduğunu düşündüğüm, tiryakisi olduğum yaşam kaynağı.
(bkz: ab i hayat)
(bkz: yeşil çay)
afyonkarahisarın bir ilçesi.
öğrencinin mazotu diyebileceğimiz içecek.