bugün

entry'ler (135)

atatürk ün imzası nın dövmesini yaptırmak

şekilden öteye gitmeyecek bir hareket biçimi. ilk yapan dövmeciyi tebrik etmek gerekir, zira ülkede o kadar çok şekilci insan varki.

genetik

yunancada kalıtım bilimi anlamına gelen genetikos kelimesinden gelmektedir.

yarak

türkmencede hala sılahlı birlikler anlamında kullanılan kelime.

pgt preimplantasyon genetik tani

preimplantasyon genetik tanı
in vitro fertilizasyon (ivf)(tüp bebek)sonrası oluşturulan embriyoların belli bir kalıtsal hastalığı taşıyıp taşımadığı test edildikten sonra, yalnız sağlam olanların rahim içine yerleştirilmesine dayanan alternatif bir doğum öncesi hatta gebelik önncesi tanı yöntemidir.

fenilketonuri

otozomal resesif bir aminoasidopatidir.fenilalanin hidroksilaz enzimi eksikliği vardır.dünya hastalığın en sık görüldüğü toplum türk toplumudur.dünyada sıklığı 1/10000 iken bu rakam türkiye de 1/4000 dir.her yeni doğan bebeğe uygulanabilinecek guthrie testi diye bir tarama testi vardır.hastalığın nedeni 12. kromozomun q kolunun q24.1 bölgesinde bulunan pah(fenilalanin hidroksilaz) geninin mutasyona uğramasıdır.
ilgili bölgede ivs10nt546 g-->a nokta mutasyonu oluşmuştur.

intron

gen dizisi üzerinde aktif olarak kodlaması yapılmayan eksonları bölen dizilerdir.

exon

bir gen dizisi üzerinde aktif olarak kodlama yapan bölglerdir.kodladıkları bilgi son ürün olarak proteine çevrilir, proteinde temsil edilir.

polimorfizm

ortalama her 300-500 baz çiftinde bir ortaya çıkan dna dizlilerindeki varyasyonlar, değişikliklerdir.mutasyonlar gibi hastalığa yol açmazlar sadece çeşitlilik oluştururlar.

proteomiks

sağlık ve hastalıkla ilgili olan tüm farklı proteinlerin biyolojik sistemlerde, birbirleri ile ilişkilerinin, yapı ve fonksiyonlarının sistematik olarak incelenmesi

dünyanın en iğrenç üçlüsü

asiti-kaçık-kola

16 haziran msn de karakter tahlili zirvesi

amacını oldukça merak ettiğim zirvedir.acaba asitsiz kolaya böle bir ödev niteliğinde bir şeyler mi verilmiş diye düşündüren zirvedir.ehh bende bi msn de dna testi zirvesi yada msn de mutasyon analizi zirvesi mi yapsam diye düşündüren zirvedir.

orak hucreli anemi

orak hücre hastalığı hemoglobinin beta alt ünitesinde 6. amino asit olan glutaminin yerine valinin geçmesine neden olan bir yanlış anlamlı mutasyon sonucu ortaya çıkan otozomal resesif bir kan hastalığıdır.

hemofili

hemofili hastalığı herhangi bir ırka özgü değildir tüm toplumlarda görülür.hemofili a nın insidansı erkek çocuklarda 5000-10000 de 1 iken hemofili b ninki ise 100000 de 1 dir

uniparental dizomi

insana, normalde yapısında bulunan her bir kromozom çiftinden biri anneden diğeride babadan gelir.kromozom çiftinin ikisininde bir ebeveynden gelmesi ötekinden hiç gelmemesi olayına uniparental dizomi denir

ekspresivite

genin fenotipte meydana getirdiği ekspresyonun(anlatım, yansıma) şiddetidir.bazı genler farklı bireylerde farklı şiddette eksprese olabilirler bu olayada ekpresyon değişkenliği denir.

penetrans

bir genin herhangi bir fenotipik ekspresyonunun olup olmayacağının olasılığıdır.yani genjin bireyin dış görünümüne etki edip etmeyeceğinin olasılığı diyebiliriz.

badana

genellikle boya kelimesiyle hep arka arkaya kullanılan boya kelimesinden sonra gelen kelime.

çapa

istanbulun bir semti.ayrıca gerçek ismi istanbul tıp fakültesi olan okulun gayri resmi adıdır.

elhamdulillah muslumanim

müslüman olduğu için kişinin bunu söylerken bile allah'a hamd ettiğini gösteren sözdür.amaç çok şükür ki müslümanım demektir.

ülkü ocakları

türkiyede her kurum gibi ilk kurulduğunda baştaki sağlam insanlarla ve kafa takımıyla birlikte gerçek fikirleri doğrultusunda işlev gören ancak diğer tüm kurumlar gibi kafa takımları değiştikten sonra yozlaşan artık fikirleri doğrultusunda değilde çıkarları doğrultusunda işler yapmaya başlayan bir oluşumdur.gerçek yapmaları gereken işin insanlara sadece türk milliyetçiliğini öğretmek olması gerekirken faşistlikten öteye geçememişlerdir.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.