1. 1.
  ilçeleri
  # Ağlasun
  # Altınyayla
  # Bucak
  # Çavdır
  # Çeltikçi
  # Gölhisar
  # Karamanlı
  # Kemer
  # Tefenni
  # Yeşilova

  olan ilimiz , komşusu ısparta ,demirel abisi tarafından ihya edilmiş , antalya ve muğla turizm piyangosuna vurmuş , denizli eskiden beri temeleri iyi olan tekstil sektörü ile şahlanmış kendisi kaskabalak bu şehirlerin ortasında üvey evlat gibi kalmış , türkiyenin en düşük nüfus artışını gerçekleştiren(göç) kendisine has müziği ile ayırtedilen , bünyesinde 50 küsür oğuz-türkmen boyunun herbirine ait en az bir köy bulunan tek türkiye şehri , memleketimin bağlı olduğu il.

  ayrıca

  (bkz: sagalassos)
  (bkz: kibyra)
  9 -2 ... emperor
 2. 2.
  ceviz ezmesi ve aynı zamanda şişiyle ünlüdür
  10 ... hakanav
 3. 3.
  Antalya'nun kuzey ucunda kasaba gibi bir şehirdir.Höyücek,Kuruçay ve Hacılar gibi önemli neolitik yerleşim yerlerine sahiptir ve bu nedenle Burdur müzesinde önemli arkeolojik eserler bulunmaktadır.Bucak,Ağlasun ve Tefenni önemli ilçelerindendir.Özellikle Bucak şehrin kendisinden de önemlidir.Tamamen karasal iklime sahiptir.Ağustos ayında yaz akşamlarında soğuktan içiniz ürperir.
  2 ... mavi
 4. 4.
  vakti zamanında her 10 erkekten birinin askerlik yaptığı şehir.
  8 ... asiti kaçmış kola
 5. 5.
  58.er eğitim alayı na sahip..
  burada askerlik yapanları sonrasında..
  burdur sendromunun beklediği..
  şirin olmakla atfedilen..
  sıkıcı, bolcana tozlu..
  ilçemsi akdeniz ili..
  1 -3 ... gozluklu kedi
 6. 6.
  gölü ve gülüyle ünlü ilimiz. futbol takımı olan burdurspor un takım renkleri mavi ve pembedir; mavisini gölünden, pembesini gülünden almıştır.
  2 ... pammuk
 7. 7.
  piyasada bu şehirli olduğunu söyleyen kişiye rastlamak hemen hemen imkansızdır. mesela ben onlarca şehir gezdim daha bir tane burdurlu görmedim. görürsem hemen bir çay ısmarlayıp, en yakın fotoğrafçıda resim çektirecem.

  (bkz: sözlükteki burdurlular)*
  6 -1 ... palta
 8. 8.
  bir helvası vardır ki akıllara zarardır, bu kadar güzel olmaz ki dedirtir *
  1 ... cilekrazzi
 9. 9.
  tozunun ve sözünün meşhur olduğu bilinen güzide şehrimiz.
  3 ... funmacun
 10. 10.
  futbol takımınlarını "pembe mavi hadi gali" sloganıyla destekleyen; geçen yıl rekor denemesi yapıp rekoru kırdığını zanneden ama böyle bir kategori olmadığını öğrendiklerinde üzülen; meyvesini sebzesini üretici köylüsünden -ki burdur halkının çoğu da köy kökenlidir- kendisi bizzat seçerek alabilen içten insanların yaşadığı şirin ilimiz.
  2 ... sysianai